27 آذر 1390

پیشرانه و ترمز

پیشرانه و ترمز

فرض كنید آدم از همه جا بی‌خبری هستید كه اتفاقاً در مرز مشترك دو كشور منطقه‌ای مثل خاورمیانه یا شاید آسیای جنوبی سبز شدهاید. زنجیرهای از كامیونهای نفتكش را می‌بینید كه انتهای صف آنها در میان تپه ماهورها گم شده و گویا منتظر باز شدن مرز و عبور و به مقصد رساندن محموله‌شان هستند. از توضیحاتی كه از این و آن میشنوید سرگیجه میگیرید و از ماجرا سردر نمی‌آورید. معلوم نمی‌شود مشكل فنی است و سخت‌افزاری یا اداری است و مالی. دانشمندترین افرادی كه در آنجا می‌یابید دلایلی چون ناهماهنگی و سكته لجستیكی را عرضه می‌كنند. عصاره علل را تفاوت فاز حركت سازمان‌های درگیر در امر حمل و نقل و ترانزیت و گمرك و ترابری و لجستیك [ و شاید رندان به صورتی معصومانه به این زنجیره كلمات یك "و مسكن" همینطوری هم اضافه كنند!] و ناهماهنگی این سازمان‌ها با هم اعلام كنند و نتیجه بگیرند این مشكل به بخش خصوصی و درآمد ملی و ... آسیب می‌زند و ... پایان تحلیل عالمانه در مورد موضوع.

مولف: مدیر سیستم
0  نظر
رتبه خبر: 
(0 نظر )
ارسال شده در خبر های: شماره 103

27 آذر 1390

دغدغه‌های تامین در نظام مدیریت لجستیك كشور

حال و روز مردمان «تامین» نشده و «تدارك» ندیده!

 ترابران- موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، در حقیقت بال پژوهشی و تحقیقاتی وزارت بازرگانی سابق و وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلی است كه طبیعتا زودی برای پوشش همزمان دو حوزه تجارت و صنعت دچار تحولات ساختاری خواهد شد. این موسسه سابقه‌ای 32 ساله دارد و از سال 59 تاسیس شده است. از جمله گروه‌هایی كه در این موسسه به فعالیت مشغولند، گروه «پژوهش‌های لجستیك و زنجیره تامین» است كه در سال 85 با حمایت مستقیم وزیر وقت بازرگانی (دكتر میركاظمی) و رئیس مؤسسه (مهندس دودانگه) و با مدیریت دكتر زنجیرانی فراهانی شروع به فعالیت كرد.

مولف: مدیر سیستم
0  نظر
رتبه خبر: 5
(1 نظر )
ارسال شده در خبر های: شماره 103

27 آذر 1390

گزارش تداركات (لجستیك) تجاری در اقتصاد جهانی

از تداخل تا تدارك

ترابران- در جهانی كه كاملا رقابتی شده است، كیفیت تداركات تجاری، وزنه‌ای تعیین‌كننده در تصمیمات بنگاه‌های اقتصادی به شمار می‌رود؛ تصمیماتی از قبیل این كه در كدام كشورها مستقر گردند، از كدام تأمین‌كنندگان خرید كنند و وارد كدام بازارهای مصرف شوند. بدین ترتیب در كشورهایی كه هزینه‌های كلی تداركات بالاست، احتمال از دست دادن فرصت‌های جهانی‌شدن بسیار بیشتر است.

پیدایش زنجیره‌های تأمین جهانی، فرصتی استثنایی به وجود آورده است كه امكان جابه‌جایی سریع، مطمئن و ارزان كالاها را فراهم می‌كند و قدرت رقابت‌پذیری كشورها را افزایش می‌دهد. اما توانایی ارتباط و اتصال یافتن به شبكه تداركات جهانی، بستگی به زیرساخت‌های حمل و نقل، بازارهای خدمت‌رسانی و فرآیند تجارت یك كشور دارد. در كشورهای در حال توسعه، دولت و بخش خصوصی باید به كمك همدیگر این حوزه‌ها را بهبود بخشند كه در غیر این صورت با خطر هزینه‌های سنگین و فزاینده انزوا و طرد شدن در اقتصاد جهانی مواجه خواهند شد.

مولف: مدیر سیستم
0  نظر
رتبه خبر: 
(0 نظر )
ارسال شده در خبر های: شماره 103

27 آذر 1390

بدون تحولات ساختاری در بنادر، به صرف اینكه در نقطه‌ای كانال حفر كرده یا اسكله و جرثقیل قرار داده‌ایم، به بنادر نسل سوم نزدیك نمی‌شویم

گره‌های لجستیكی

ترابران- نزدیك به یكسال و نیم از آغاز به كار پایانه كانتینری بندرعباس آریا (Bandarabbas Arya Container Terminal) می‌گذرد؛ پایانه‌ای كه ظاهرا نخستین مركز لجستیكی كشور محسوب می‌شود و نزدیك به 60 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را در خود جای داده است. مدیران این پروژه معتقدند این مركز می‌تواند عملیات ورود و خروج و توزیع 32 هزار كانتینر در سال را بدون نیاز به نگه داشتن و توقف كانتینرهای خطوط كشتیرانی در ایران مدیریت كند. گزارش اصلی این شماره، بهانه‌ای شد تا با محمدرضا قائم‌مقامی؛ عضو هیات مدیره این مركز درباره گره‌های لجستیكی كشور به گفت‌وگو بنشینیم و از خلال آن نگاهی داشته باشیم به الزامات توسعه خدمات بندری كه تا حد زیادی وابسته به سرمایه‌گذاری در زمینه ایجاد چنین مراكزی است.

مولف: مدیر سیستم
0  نظر
رتبه خبر: 
(0 نظر )
ارسال شده در خبر های: شماره 103

27 آذر 1390

لجستیك شهر‌ی

لجستیك شهر‌ی

ترابران- توزیع بار در شهر‌ها به خاطر شرایط حاصل از جهانی شدن زنجیره‌های عرضه به مساله‌ای مهم بدل شده است. در طول تاریخ، تولید و مصرف كالا‌ها عمدتا در شهر‌ها رخ داده است، اما از آن جا كه فاصله‌های مكانی كه فعالیت‌های اقتصادی با آن‌ها سر‌و‌كار دارند، افزایش یافته است، توزیع كالا‌ها به ویژه با پیدایی بنادر، فرود‌گاه‌ها، خطوط راه‌آهن و مراكز توزیع شهری، اهمیت و معنایی تازه‌ پیدا كرده است. با ظهور كانتینر‌ها به عنوان ابزار تسهیل‌كننده تجارت بین‌المللی، ترمینال‌های چند‌منظوره به مولفه‌ای مهم در چشم‌انداز شهر‌ها بدل شده‌اند و جابجایی‌هایی را كه از درون شهر‌ها آغاز می‌شوند، به آن‌ها ختم می‌شوند یا تنها از میان آنها گذر می‌كنند، رفع و رجوع می‌كنند. همچنین فعالیت‌های تخصصی در نظام شهری و اقتصادی جهانی افزایش یافته و به این ترتیب امكان تقسیم تولید و میزان بار‌های مرتبط با آن را در سطح دنیا پدید آورده است. این نكات در كنار یكدیگر، شدت و تناوب توزیع بار در شهر‌ها را افزایش داده‌اند و سازماندهی و مدیریت آن را بهبود بخشیده‌اند.

مولف: مدیر سیستم
0  نظر
رتبه خبر: 
(0 نظر )
ارسال شده در خبر های: شماره 103

27 آذر 1390

شهر لجستیكی دوبی با بیش از 5/21 كیلومتر مربع مساحت و 41 هزار مترمربع پایانه حمل كالا، اولین مركز لجستیك كامل و جامع در دنیاست

لذت شهرنشینی

ترابران- مدیران‌ مؤسسات‌ تولیدی‌ و صنعتی‌ و همین‌طور سازمان‌های‌ خدماتی‌ بر این‌ باورند كه‌ سیستم‌ لجستیك،‌ چیزی‌ فراتر از مجموعه‌ای‌ از كاركردها و وظایف‌ گسسته‌ است‌. در سال‌های گذشته، چنین دركی از الزامات تسهیل در تجارت و پاسخگویی به نیازهای‌ مشتری،‌ مبنای حركت به سمت ایجاد مراكز لجستیكی بوده است.

براساس تعاریفی كه در حدود 30 سال پیش مطرح شد مركز لجستیكی عبارت است از محلی كه در آن تمام فعالیت‌های مرتبط با حمل ونقل، توزیع و سایر خدمات لجستیكی كالاها در سطوح بین‌المللی یا ملی توسط چندین متصدی انجام می‌گیرد. سیر تكامل مراكز لجستیكی را می‌توان به سه دوره دهه 60 تا 70،‌ دهه 80 تا اوایل دهه 90 میلادی و اواسط دهه 90 تا زمان حاضر تقسیم كرد كه به ایجاد شهر لجستیكی ختم می‌شود. شهرهای لجستیكی را می‌توان پیشرفته‌ترین و كامل‌ترین انواع مراكز لجستیكی دانست. در مطلب حاضر نگاهی داریم به فعالیت نخستین نمونه از چنین مراكزی.

مولف: مدیر سیستم
0  نظر
رتبه خبر: 
(0 نظر )
ارسال شده در خبر های: شماره 103

27 آذر 1390

رییس كل گمرك ایران در جمع خبرنگاران اعلام كرد

متوجه شدیم كه آسیكودا، نرم‌افزار گمركات مدرن نیست!

 ترابران- ماه گذشته، رییس كل گمرك ایران در جمع خبرنگاران تازه‌ترین تصمیمات و مصوبات دولت درخصوص مسائل گمركی و تجاری را تشریح  و اعلام كرد براساس مصوبه اخیر دولت، از این پس در در مرزها فقط دو سازمان مستقر خواهند شد. یكی گمرك برای نظارت و كنترل ورود و خروج كالا و یكی هم سازمان استاندارد برای صدور مجوز ترخیص كالا و سایر دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های صادركننده مجوز باید اختیارات خود را واگذار كنند.

مولف: مدیر سیستم
0  نظر
رتبه خبر: 
(0 نظر )
ارسال شده در خبر های: شماره 103

27 آذر 1390

هیات دولت رای به تعطیلی ۳۱ بازارچه مرزی داد

قرار بود نوشدارو باشد؟!

 ترابران- سال 72 بود كه مجلس وقت به منظور ساماندهی تجارت مرزی و كمك به اشتغال‌آفرینی سالم، با اصلاح ماده ۱۱ قانون واردات و صادرات، به دولت اجازه داد كه در برخی مناطق مرزی- البته با رعایت مقررات واردات و صادرات- نسبت به راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی اقدام كند، آن هم با اهدافی نظیر ایجاد اشتغال و تامین معیشت ساكنان این مناطق، كنترل قاچاق كالا و افزایش امنیت مرزها. اما این بازارچه‌های مرزی كه قرار بود كمك‌حالی باشند برای اقتصاد خانواده‌های مرزنشین، در حال حاضر متهم اصلی در پرونده قاچاق كالا به كشور معرفی شده‌اند؛ تا آنجا كه ماه گذشته هیات دولت بنا به درخواست ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز، به تعطیلی ۳۱ بازارچه مرزی كشور حكم داد.

مولف: مدیر سیستم
0  نظر
رتبه خبر: 
(0 نظر )
ارسال شده در خبر های: شماره 103

27 آذر 1390

حل مشكل تردد كامیون‌های حامل سیمان به عراق

بازی عراقی

 ترابران- طی ماه‌های گذشته، مرزبانان عراق مانع عبور بخش اعظم كامیون‌های حامل سیمان و آجر ایران به كشورشان شده‌اند و دلیل آورده‌اند كه به دلیل كیفیت پایین و غیراستاندارد بودن محصول ایرانی این كار را انجام می‌دهند. این ممنوعیت تا آنجا اهمیت پیدا كرد كه بنا به گفته مدیركل گمركات استان ایلام؛ تعداد كامیون‌هایی كه كالا از مرز مهران به كشور عراق صادر می‌كردند از 300 كامیون به 50 كامیون رسید.

مولف: مدیر سیستم
0  نظر
رتبه خبر: 
(0 نظر )
ارسال شده در خبر های: شماره 103

27 آذر 1390

ارسال دستورالعملی از سوی ستاد مبارزه با قاچاق كلید خورد

فاز جدید مبارزه با قاچاق سوخت

ترابران- رییس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز به تازگی دستور توقف كامیون‌های حامل كالاهای صادركننده‌های خوشنام را صادر كرده است. به این ترتیب در صورت اجرای این دستورالعمل از این پس صادركننده‌های خوشنام فرقی با سایر صادركننده‌ها نخواهند داشت و محموله‌های آنها به شرطی اجازه خروج از مرز را پیدا می‌كنند كه آزمایش‌ها و بازرسی‌های معمول را پشت سر گذاشته باشند.

مولف: مدیر سیستم
0  نظر
رتبه خبر: 4/3
(4 نظر )
ارسال شده در خبر های: شماره 103
قبلی  
1  2  3 
  بعدی
صفحه 1 از 3