9 اردیبهشت 1394

عوارض گمرکی در عراق سه برابر شد

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

 

عوارض گمرکی در عراق سه برابر شد

وزارت مالیه عراق عوارض گمرکی را از هفته گذشته سه برابر کرد، موضوعی که به گفته منابع در روز یکشنبه منجر به تجمع اعتراضی گروهی از تجار عراقی در مرز زرباطیه شد.

عوارض گمرکی عراق بر روی کالاهای وارداتی به این کشور تا هفته گذشته تنها پنج درصد بود که گفته می شود، وضع این عوارض، بر بازار عراق در هفته های آینده تاثیر شدید خود را خواهد گذاشت.

بخشنامه جدید وزارت مالیه عراق به کلیه مرزهای این کشور با ایران، از مرز خسروی تا شلمچه به گمرکات عراق ابلاغ شده است.

گفته می شود، این بخشنامه جدید در کلیه مرزهای عراق اجرایی خواهد شد، اما با توجه به اینکه منطقه اقلیم کردستان عراق در مسایل گمرکی مستقل از دولت مرکزی است، همچنان تعرفه های قبلی را اعمال می کند.

هم اکنون در راس وزارت مالیه عراق، هوشیار زیباری کرد قرار دارد که به گفته برخی تجار عراقی، با وضع تعرفه های جدید، عملا عرصه را به مناطق جنوبی و مرکزی شیعه نشین و دولت مرکزی تنگ می کند، زیرا در زمان حاضر تمامی مرزهای عراق با عربستان و اردن بسته است و تنها مرزهای باز در شرق با ایران و شمال با ترکیه است.

با اعمال تعرفه های جدید، واردات از مرزهای مناطق شیعه نشین جنوبی و مرکزی، به صرفه نخواهد بود، بنابراین کردستان عراق به بارانداز اصلی کالا تبدیل می شود.

البته، گروهی از نمایندگان پارلمان نیز به این اقدام زیباری اعتراض کرده و روز یکشنبه اعلام شد که وی را برای ادای توضیح به پارلمان فرا خواهند خواند.

گفته می شود به احتمال زیاد، وی با فشار مجلس این تعرفه را مجددا اصلاح خواهد کرد.

در عین حال برخی نیز اعتقاد دارند که این تصمیم دولت عراق برای جبران بخشی از کسری بودجه است که برای 2015 با پیش بینی نفت نزدیک به 100 دلاری ، بودجه 137 میلیارد دلاری بسته بود که با کاهش قیمت نفت به زیر 60 دلار اکنون به 70 میلیارد دلار کاهش یافته است.

تعداد مشاهده (1158)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "عوارض گمرکی در عراق سه برابر شد"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید