28 اردیبهشت 1394

در پی بازداشت ملوانان ایرانی در سومالی/ سازمان بنادر: هنوز خبری نداریم تا پیگیری کنیم

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

در پی بازداشت ملوانان ایرانی در سومالی

سازمان بنادر: هنوز خبری نداریم تا پیگیری کنیم

علیرغم انتشار اخبار مختلف مبنی بر ربوده شدن 14 ملوان ایرانی توسط گروه تروریستی الشباب سومالی و تأیید این موضوع از سوی سازمان شیلات ایران، سازمان بنادر و دریانوردی همچنان از تأیید این خبر خودداری میکند.

علیرغم انتشار اخبار مختلف مبنی بر ربوده شدن 14 ملوان ایرانی توسط گروه تروریستی الشباب سومالی و تأیید این موضوع از سوی سازمان شیلات ایران، سازمان بنادر و دریانوردی همچنان از تأیید این خبر خودداری میکند.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ظهر امروز (پنجشنبه) در گفتوگو با خبرنگار مارین تایمز اعلام کرد: ما بعنوان مرجع دریایی ایران تا این لحظه نمیتوانیم اخبار منتشرشده را تأیید کنیم؛ چون هیچ خبر رسمی از سازمان جهانی دریانوردی (IMO) و یا مراجع دریایی و بنادر منطقه دریافت نکردهایم.

هادی حقشناس در پاسخ به این پرسش که «آیا سازمان بنادر پیگیریهای حقوقی از وزارت امور خارجه و دیگر دستگاههای مسؤول را آغاز نکرده است؟»، گفت: وقتی ما هنوز خبر رسمی و قطعی درباره چنین مسألهای نداریم؛ جایی برای پیگیری حقوقی و دیپلماتیک وجود ندارد.

وی درباره تأیید خبر ربوده شدن این ملوانان شناور صیادی از سوی رییس سازمان شیلات ایران گفت: شیلات از منابع خود اخباری را دریافت و موضوع را تأیید کرده است؛ اما مراجع رسمی دریایی که با سازمان بنادر ارتباط دارند، این اخبار را تأیید نکردهاند.

وی در پاسخ به این سؤال که «با توجه به وضعیت کشور سومالی و ضعف دولت این کشور و فعالیت تروریستها و دزدان دریایی در این منطقه، چگونه میتوان انتظار دریافت خبر رسمی را داشت؟»، تصریح کرد: معمولا سازمان IMO هر مورد دزدی دریایی و اقدام تروریستی مخل امنیت دریانوردی را منعکس میکند و با بنادر همه نقاط دنیا ارتباط دارد؛ اما ممکن است برخی موارد دزدی دریایی یا تروریستی به این سازمان هم منعکس نشود.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی درباره وضعیت شناور صیادی دیگری که نوروز امسال اخبار متناقضی درباره توقیف و ربوده شدن آن در آبهای سومالی منتشر شد، نیز گفت: هیچ خبری درباره وضعیت این شناور نداریم.

اظهارات این مقام سازمان بنادر و دریانوردی در حالی است که رئیس سازمان شیلات ایران شب گذشته خبر دستگیری خدمه کشتی ایرانی را بدست گروه الشباب در اقیانوس هند تایید کرد.

حسن صالحی در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری صدا و سیما افزود: این کشتی ماهیگیری متعلق به سازمان شیلات جمهوری اسلامی ایران است و بعلت نقص فنی دو سه روز در سواحل سومالی متوقف شده بود.

وی افزود: خدمه این کشتی پس از اینکه خود را به ساحل می رسانند از جانب نیروهای گروه الشباب دستگیر میشوند.

رئیس سازمان شیلات کشور گفت: اکنون 14 خدمه این کشتی دربازداشت بسر میبرند و شماری از اعضای گروه الشباب در عرشه کشتی ماهیگیری حضور دارند.

تعداد مشاهده (1455)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "در پی بازداشت ملوانان ایرانی در سومالی/ سازمان بنادر: هنوز خبری نداریم تا پیگیری کنیم"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید