4 مهر 1394

رنو برای خودروسازان ایران خط‌ونشان کشید

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

رنو برای خودروسازان ایران خط‌ونشان کشید

مدیرعامل رنوپارس از خط و نشان‌های رنو برای مگاموتور خبر داد و گفت: فعالیت مگاموتور در تولید موتور ما را عاجز کرده، تا سه ماه آینده به این شرکت اخطار می‌دهیم اگر نسبت به بهبود موتورهای رنو اقدام نکند خودمان اقدام به خرید خط تولید موتور خواهیم کرد.

پیمان کارگر امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه برنامه اساسی شرکت رنو افزایش تولید و داخلی‌سازی به‌همراه بهبود خدمات بعد از فروش برای مشتریان است، اظهار داشت: در حال حاضر نحوه ارائه خدمات پس از فروش برخی از نمایندگی‌های این شرکت راضی کننده نیست، البته بنده نیز این موضوع را قبول دارم به همین منظور سعی می‌کنیم با ارتقای کیفیت خدمات در نمایندگی‌ها رضایت بیشتر مشتریان را به دست آوریم.

وی با بیان اینکه تنوع بیشتر تولیدات در دستور کار این شرکت قرار دارد، افزود: یکی از هدف‌گذاری‌های ما استفاده از بهترین قطعه‌سازان ایرانی است که در تولید خودروی تندر90 با ما همکاری داشتند، به همین منظور در حال شناسایی قطعه‌سازان بزرگ ایرانی هستیم تا آنها را وارد چرخه خدمات محصولات خود نماییم. کنار این موضوع مرکز مهندسی خدمات قطعات خودروهای رنو و نیسان نیز راه‌اندازی خواهد شد.

کارگر با اعلام "از این به بعد خودمان در بخش تولید سرمایه‌گذاری خواهیم کرد" گفت: می‌خواهیم سرمایه‌گذاری در ایران را افزایش دهیم، نباید مشتریان رنو در تأمین قطعات خودروها با مشکلاتی روبه‌رو شوند، برای توسعه این موضوع اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

وی در ادامه به خط‌ونشان‌های رنو برای شرکت مگاموتور اشاره کرد و اظهار داشت: فعالیت مگاموتور در تولید موتور ما را عاجز کرده است، از امروز تا سه ماه آینده به این شرکت اخطار می‌دهیم اگر در بهبود موتورهای رنو اقدامات لازم را انجام ندهد خودمان اقدام به خرید خط تولید برای تأمین موتورهای خودروهای خود خواهیم کرد.

مدیرعامل رنوپارس با بیان اینکه مشکلات مالی مگاموتور باعث شد تا تیراژ تولید موتور تندر90 افزایش نیابد، افزود: ما باید موتور تندر90 را از خارج وارد کنیم، آنها حتی موضوع داخلی‌سازی موتور تندر90 را نیز جدی نگرفتند. این در حالی است که کیفیت موتور تولیدی در ایران از اسپانیا نیز بالاتر است، با این حال ما مجبور به واردات آن هستیم.

وی تصریح کرد: تا پایان سال جاری به مگاموتور فرصت داده‌ایم تا ساختمان مگا2 را که محل تولید موتور تندر90 است به رنوپارس بفروشد یا اینکه ما در محل دیگری خط تولید موتور تندر90 را با مدیریت خودمان راه‌اندازی خواهیم کرد.

*شروط جدید رنو برای همکاری با خودروسازان ایران

کارگر با تأکید بر اینکه همکاری رنو با خودروسازان ایرانی همانند گذشته نخواهد بود، اظهار داشت: در حال حاضر مشغول مذاکره هستیم و امیدواریم تا پایان سال جاری میلادی به نتیجه برسیم تا از ابتدای سال 2016 بتوانیم بر اساس شیوه جدید همکاری کنیم. البته در شیوه جدید همکاری‌ها با شرکای ایرانی دیگر نمی‌خواهیم مشتریان دچار محدودیت برای دریافت محصولات باشند زیرا شرکای تجاری ما مقداری محدودیت و البته اولویت‌هایی دارند، مثلاً ممکن است خودروی جدیدی که تولید کرده‌اند محصولات ما را تحت‌الشعاع قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه رنو تنها خودروساز غیرچینی بود که در زمان تحریم ایران را ترک نکرد، افزود: برخی شرکت‌ها فقط حرف می‌زنند و با یک ترقه در می‌روند اما ما ماندیم و برنامه گسترش فعالیت‌های خود را داریم.

مدیرعامل رنوپارس در واکنش به صحبت‌های مدیرعامل ایران خودرو مبنی بر عدم سرمایه‌گذاری رنو در ایران با وجود انعقاد قرارداد گفت: مدیرعامل ایران خودرو آزاد است و می‌تواند صحبت خود را بگوید، البته من با ایشان صحبت کردم و گفتم که عدم سرمایه‌گذاری رنو در ایران صحت ندارد. ما در بخش اول 80 میلیون دلار در شرکت‌های قطعه‌ساز ایرانی سرمایه‌گذاری کردیم، 12 میلیون یورو در شرایط تحریم خرج شد تا تأمین‌کنندگان قطعات تندر90 تغییر کرده و بتوانیم به ایران قطعه بدهیم.

وی در رابطه با میزان سرمایه‌گذاری‌های آینده رنو در ایران نیز اعلام کرد: نمی‌توانم عدد و رقم اعلام کنم، با این حال بخشی از سرمایه‌گذاری‌های ما در آینده در حوزه تولید خودروهای جدید خواهد بود. در این زمینه بخشی از سرمایه‌گذاری‌ها نیز مثلاً برای خرید کارخانه تولید موتور خودرو خواهد بود و در حوزه داخلی‌سازی خودروها نیز سرمایه‌گذاری خواهد شد.

کارگر در پاسخ به پرسشی مبنی بر پیشنهاد رنو برای خرید ایران خودروی خراسان اظهار کرد: ما در این زمینه هیچ پیشنهادی نداشتیم. اولویت ما کارخانه تولید ایران خودرو در تهران است تا با همکاری هم بتوانیم محصولات رنو را تولید کنیم. در پارس خودرو نیز می‌خواهیم به‌جای خودروی چینی، محصول رنو و نیسان را تولید کنیم.

*تصمیم نهایی رنو در خرید پارس خودرو پایان سال میلادی اعلام می‌شود

مدیرعامل رنوپارس در مورد خرید پارس خودرو از سوی رنو نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: برای تولید محصولات جدید خود در ایران نیاز به کارخانه‌های جدید تولید غیر از دو شریک فعلی خود ایران خودرو و پارس خودرو داریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دوستان پارس خودرو پول ندارند به‌گونه‌ای که قطعه را دریافت می‌کنند اما پولی پرداخت نمی‌کنند، افزود: مثلاً برای راه‌اندازی خط تولید داستر پول ندارند بنابراین راه‌حل این است که سرمایه‌گذاری از سوی رنو صورت گیرد.

کارگر با ابراز "خرید 20 درصد سهام پارس خودرو و باقی ماندن مدیریت این شرکت در دست دوستان منطقی نیست" تصریح کرد: بنابراین یا کل پارس خودرو را خریداری خواهیم کرد یا اینکه در خطوط تولید این شرکت سرمایه‌گذاری خواهد شد تا محصولات جدید رنو تولید شود، با این حال فعلاً در این زمینه تصمیم‌گیری نهایی نشده و تا پایان سال جاری میلادی تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی در خصوص واردات خودروهای رنو از سوی خودروسازان ایرانی نیز افزود: شرکت نگین خودرو به‌عنوان نماینده واردات محصولات رنو در ابتدا مدیریت خوبی نداشته و خوب کار نکرد به‌گونه‌ای که سه سال متمادی از نظر سرعت کار به ما ضرر زدند و ما تصمیم گرفتیم که برای رفع نیاز مشتریان واردات خودرو از سوی دیگر شرکت‌ها نیز صورت گیرد بنابراین واردات کولیوس را از نگین خودرو گرفته به پارس خودرو دادیم.

وی با اعلام "پارس خودرو روی رنو کولیوس خوب کار نکرد و داریم این خودرو را از آنها می‌گیریم" اظهار کرد: در برهه‌ای از زمان ایران خودرو به ما گفت: :شما محصولات جدیدتان را بدهید در ایران تولید کنیم" و ما هم به‌دلیل مدیریت ضعیف نگین خودرو با این کار موافقت کردیم تا ایران خودرو بتواند از پلت‌فرم رنو استفاده و خودروهای خودش را نیز طراحی کند که در این زمینه دو خودروی کپچر و کلیوس به ایران خودرو داده شد.

کارگر ادامه داد: با این حال عرضه محصولات رنو از سه کانال مختلف مقداری مشکل‌ساز است و کنترل فروش و خدمات پس از فروش مشکل می‌شود بنابراین برنامه آینده ما این است که نظارت‌ها را افزایش دهیم و استانداردهای رنو را در این زمینه پیاده‌سازی کنیم.

*تندر90 ارزان نخواهد شد

مدیرعامل رنوپارس احتمال کاهش قیمت محصولات تندر90 را ضیعف دانست و گفت: قیمت تندر90 کاهش نخواهد یافت زیرا قیمت این محصول با توجه به نرخ تورم، دستمزد و هزینه‌های تولید تعیین شده است. در حال حاضر هم رنوپارس و هم پارس خودرو در قیمت این محصول با ضررهایی روبه‌رو شده‌اند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر با وجود آنکه نرخ تورم کاهش یافته ولی هنر خودروسازان این است ضمن جلوگیری از افزایش قیمت‌ها بهره‌وری را ارتقا دهند اما در مجموع نباید احتمال ارزانی تندر90 را مشتریان داشته باشند.

*عرضه قطعات تقلبی رنو در سطح بازار

کارگر با بیان "ما نمی‌گذاریم مشتریان از ضعف شرکت‌های حاضر در زنجیره خدمات پس از فروش محصولات‌مان متضرر شوند" تصریح کرد: این موضوع به وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز کشیده شد به‌گونه‌ای که به شرکت‌های مربوطه گفتیم: "شما اجازه ندارید قطعات غیراصلی را به‌عنوان قطعه رنو بفروشید تا برای شما ارزان‌تر تمام شود". در این زمینه بارها تأکید کرده‌ایم که باید عملکرد خود را اصلاح کنند.

مدیرعامل رنوپارس اضافه کرد: یک خودروساز نمی‌تواند در مدت زمان طولانی با مشتریان ناراضی روبه‌رو باشد. در حال حاضر در مواردی بخش خدمات پس از فروش خودروساز پول ندارد که قطعه را خریده و به نمایندگی خدمات پس از فروش تحویل دهد. با این حال ضعف دوستان در این حوزه نباید باعث ایجاد مشکل در خدمات پس از فروش محصولات رنو در ایران شود.

در ادامه این نشست خبری کارگر در خصوص قیمت فروش خودروی ساندرو که تولید انبوه آن امروز آغاز شده بود، گفت: بر اساس صحبتی که با شریک ایرانی صورت گرفته قیمت بین 40 تا 43 میلیون تومان برای ساندروی مدل گیربکس دستی پیش‌بینی شده است. قیمت 40 میلیون تومان با مقداری ضرر همراه است و 43 میلیون تومان مناسب است. برای خودروی ساندروی اتوماتیک نیز قیمت 47 تا 49 میلیون تومان مورد بحث قرار گرفته که قیمت مناسبی است و برنامه این است که در شرایط تورمی این قیمت حفظ شده و افزایش نیابد.

تعداد مشاهده (1822)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "رنو برای خودروسازان ایران خط‌ونشان کشید"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید