4 مهر 1394

آمادگی مشروط هند برای سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در ایران

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

وزیر کشتیرانی هند خبر داد

آمادگی مشروط هند برای سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در ایران

وزیر کشتیرانی هند گفت کشور آماده سرمایه گذاری بیش از ۱۵.۲ میلیارد دلاری برای ساخت پروژه هایی در ایران است به شرطی که تهران شرایط بهتری از جمله گاز ارزان تر پیشنهاد دهد.

به گزارش رویترز، نیتین گادکاری، وزیر کشتیرانی هند گفت، هند آماده سرمایه گذاری بیش از 15.2 میلیارد دلاری برای ساخت پروژه هایی در ایران است که از جمله می توان به توسعه کامل بندر چابهار اشاره کرد، به شرطی که تهران شرایط بهتری از جمله گاز ارزان تر پیشنهاد دهد.

هند یکی از معدود کشورهایی است که در طول تحریم های غرب، روابط تجاری خود با ایران را ادامه داده است. دهلی نو دومین مشتری بزرگ نفت ایران پس از پکن است.

گادکاری در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما آماده سرمایه گذاری عظیم در ایران هستیم و این عمدتا بستگی به قیمت پیشنهادی گاز از سوی ایران دارد... قیمت گاز یک مسئله مهم است

چند روز قبل از انعقاد توافق تاریخی بین ایران و گروه 1+5، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به هند پیشنهاد کرد که هند نقشی پررنگ تر در پروژه های زیرساختی ایران از جمله توسعه کلی بندر چابهار ایفا کند.

راجیو کومار، از مقامات ارشد کشتیرانی هند گفت، دهلی نو امیدوار است پس از دریافت گزارش هایی از دیگر وزارتخانه ها از جمله وزارت نفت، شیمیایی و کود، و فولاد تا روز دوشنبه، بتواند تا اوایل ماه اکتبر در مورد پیشنهاد جدید ایران تصمیم بگیرد.

بندر چابهار در جنوب شرق ایران واقع شده و نقش مهمی در دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه بدون عبور از خاک پاکستان دارد.

در ماه می، گادکاری و عباس احمد آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران یک قرارداد 85 میلیون دلاری در مورد توسعه و بهره برداری از بندر چابهار به امضا رساندند.

با کاهش تحریم ها، دهلی نو امیدوار است با اجرای پروژه هایی شامل پروژه های اوره و پتروشیمی، نقشی بزرگ تر و قوی تر در توسعه ایران ایفا کند.

گادکاری گفت، ایران برای ساخت کارخانه تولید اوره در خاک این کشور قیمت گاز 2.95 دلار در هر واحد حرارتی را پیشنهاد داده، در حالی که  قیمت مدنظر هند، 1.50 دلار در هر واحد حرارتی است.

وی افزود، ساخت یک کارخانه در ایران و وارد کردن اوره از آنجا به هند به دهلی نو کمک خواهد کرد تا بخشی از 12.13 میلیارد دلار یارانه ای را که پرداخت می کند صرفه جویی کند و قیمت اوره مصرفی را برای کشاورزان به نصف کاهش دهد.

«اگر قیمت گاز منطقی باشد، آنگاه تمام سازمان های هند می توانند با کمک هم این پروژه را در منطقه انحصاری اقتصادی (چابهار) پیش ببرند و بیش از یک تریلیون روپیه سرمایه گذاری در آنجا انجام خواهد گرفت.»

تعداد مشاهده (1406)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "آمادگی مشروط هند برای سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در ایران"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید