5 شهریور 1393

آنتونوف دوباره پروازکرد

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

آنتونوف دوباره پروازکرد
همشهری|  پس از حادثه سقوط هواپیمای ایرانی- اوکراینی آنتونوف ۱۴۰ در حوالی فرودگاه مهرآباد، رئیس‌جمهور دستور توقف این نوع هواپیما را تا مشخص‌شدن نتیجه بررسی بروز این سانحه داد.
به همین دلیل مجوز پرواز 2نوع هواپیمای آنتونوف140 و آنتونوف74 به‌عنوان هواپیماهای اوكراینی باطل شد. هرچند گفته شد كه هیچ هواپیمایی از نوع آنتونوف140 در ایران باقی‌نمانده است كه پرواز متوقف شود. با وجود این روز گذشته نوع دیگری از این هواپیمای اوكراینی با نام آنتونوف24 از فرودگاه مهرآباد به سمت بندرعباس پرواز كرد تا عملا پرواز آنتونوف متوقف نشده باشد.
روز گذشته یك سایت خبری تصویری از صفحه اطلاعات پروازهای فرودگاه مهرآباد منتشر ساخت كه نشان می‌داد هواپیمایی با عنوان مخفف (AN24) از شركت سپاهان‌ایر، ساعت 7و 17دقیقه صبح از ترمینال4 فرودگاه مهرآباد به مقصد بندرعباس پرواز كرده است.
جست‌وجو درباره نام مخفف این هواپیما نشان می‌دهد كه هواپیمای آنتونوف 24ساخت كشور اوكراین با این نام شناخته می‌شود. ایرلاینی كه این هواپیما را به پرواز درآورده هم همان ایرلاینی است كه هواپیمای آنتونوف 140را به مقصد طبس راهی كرده بود و آن سقوط مرگبار را با مرگ 39نفر رقم زد. كارشناسان می‌گویند صدور مجوز پرواز برای این هواپیما در گرمای هوای بالا می‌تواند مشكل‌ساز باشد اما هنوز از نتایج بررسی كارشناسان درباره دلیل سقوط هواپیمای آنتونوف140 خبری منتشر نشده است. با وجود این مسئولان سازمان هواپیمایی حاضر به اظهارنظر در این مورد و ذكر دلیل ارائه مجوز به این هواپیما نشدند.
هواپیمای آنتونوف24، روز گذشته در ساعت 8:58 در فرودگاه بندرعباس به زمین نشسته است. این موضوع نشان می‌دهد به غیراز 2هواپیمای متوقف‌شده، هواپیمای آنتونوف دیگری در خطوط هوایی ایران قرار دارد كه پرواز آن هنوز متوقف نشده است.
مدیرعامل شركت فرودگاه‌های كشور پیش از این از توقف 2نوع آنتونوف خبر داده بود. محمدعلی ایلخانی اعلام كرده كه این نوع هواپیما طی سال‌های گذشته موفق شده بود از سازمان هواپیمایی مجوز پرواز مسافری را اخذ كند و از حوزه پروازهای نظامی وارد پروازهای مسافری شود.
هواپیمای اوكراینی آنتونوف140 اما با بجا گذاشتن چند سانحه هوایی سرنوشت ناخوشایندی برای مسافران خود رقم زد تا یادگاری خوشایندی از آن بجا نماند. با وجود این روز گذشته هواپیمایی از همین شركت سازنده با نامی دیگر به پرواز درآمد تا نگرانی در این بخش همچنان پابرجا باشد. آنتونوف 24هم شكل ظاهری مشابهی با آنتونوف 140دارد و ظرفیت 50نفری را برای پروازهای نظامی و غیرنظامی در خود جای داده است. 3سال پیش این نوع هواپیما متعلق به یك شركت روسی، فرودی اضطراری در رودخانه‌ای در غرب سیبری داشت كه منجر به كشته‌شدن 5سرنشین آن شد. پس از آن مدودف رئیس‌جمهور وقت روسیه دستور كنارگذاشتن این مدل هواپیما را از ناوگان هوایی روسیه برای همیشه صادر كرد اما همچنان صدها فروند از این مدل هواپیما در كشورهای آفریقایی و جمهوری‌های شوروی سابق در حال پرواز هستند.

تعداد مشاهده (681)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "آنتونوف دوباره پروازکرد"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید