22 مهر 1393

پیمانکاران راه از سر ناچاری اوراق مشارکت را به جای بدهی قبول می‌کنند

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

دبیر انجمن شرکت‌های راهسازی ایران

پیمانکاران راه از سر ناچاری اوراق مشارکت را به جای بدهی قبول می‌کنند

دبیر انجمن شرکت‌های راهسازی ایران با انتقاد از پرداخت طلب پیمانکاران از طریق اوراق مشارکت، گفت: موسسات مالی این اوراق را می‌خرند و در قبال آن تسهیلات با بهره ۲۸ درصدی را به پیمانکاران پرداخت می‌کند.

علی آزاد با یادآوری این‌که حدود 2900 طرح بزرگ عمرانی نیمه تمام در کشور داریم، اظهار کرد:‌ 400 تا 500 پروژه بزرگ عمرانی نیمه‌تمام متعلق به زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی از جمله سازمان راهداری و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور است.

وی با اشاره به طلب پیمانکاران از دولت، تصریح کرد: در این زمینه اقدامات زیادی انجام شده است، بودجه‌ها را تا آنجاییکه توانسته‌اند تخصیص داده‌اند. مسئولان دولتی همراه هستند و با پرداخت طلب پیمانکاران همراهی می‌کنند و نهایت سعی آنها در راستای تسویه بدهی‌ها به پیمانکاران است.

وی با بیان این‌که پرداخت طلب پیمانکاران به‌صورت نقدی است، خاطرنشان کرد: پرداخت بخشی از بدهی دولت به پیمانکاران پروژه‌های عمرانی از طریق اوراق مشارکت در واقع برای آینده است. اوراق مشارکت برای طرح‌های نیمه‌تمام است که برای کارهای آینده منتشر می شود.

وی با بیان این‌که تفکر اوراق مشارکت برای کارهای آینده است، افزود:‌ اوراق مشارکت به پیمانکاران کمک می‌کند، اما مسئله این است که کسی این اوراق را نمی‌خرد. پیمانکاران اوراق می‌گیرند و با بدبختی با موسسات مالی حدود 20 تا 30 درصد از مبلغ اوراق مشارکت از بین می‌رود.

دبیر انجمن شرکت‌های راهسازی ایران یادآور شد: به عبارت دیگر 20 تا 30 مبلغ اوراق مشارکت را موسسه مالی برای خودش برمی‌دارد و پیمانکار از سر ناچاری اوراق را به موسسات مالی می‌دهد.

آزاد تاکید کرد: انتظار می‌رود دولت در بحث اوراق مشارکت جبران خسارت کند و به‌طور متوسط 25 تا 26 درصد سرمایه‌ پیمانکاران که از بین می‌رود توسط دولت جبران شود.

وی ادامه داد: اوراق مشارکت بهره‌ای حدود 20 درصد دارد، موسسه مالی که سرمایه‌گذاری می‌کند به پیمانکار می‌گوید پولم را با بهره 28 درصدی در اختیارت قرار می‌دهم. یعنی موسسه مالی 8 درصد در طول چهار سالی که اوراق مشارکت برمی‌گردد از پیمانکار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: موسسه مالی که اوراق مشارکت را می‌خرد دنبال سود خودش است و سرمایه خود را با سود کمتر از 28 درصد به پیمانکاران نمی‌دهد.

تعداد مشاهده (956)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "پیمانکاران راه از سر ناچاری اوراق مشارکت را به جای بدهی قبول می‌کنند"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید