31 شهریور 1392

تاخیر دوباره در راه‌آهن برقی تهران-مشهد

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

تاخیر دوباره در راه‌آهن برقی تهران-مشهد/ احتمال تغییر نحوه سرمایه‌گذاری از BOT به مشارکت

قرار بود طرح تفصیلی راه‌آهن برقی تهران-مشهد حداکثر تا اردیبهشت‌ماه امسال به پایان برسد، اما به دلیل بروز پاره‌ای مشکلات فنی و تغییرات مدیریتی این طرح با ۶ ماه تاخیر تکیل خواهد شد.

دو سال پیش تفاهمنامه‌ای بین مسئولان وقت قرارگاه خاتم‌الاوصیاء و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برای برقی کردن خط آهن تهران - مشهد به روش BOT با حجم سرمایه گذاری 4100 میلیارد تومانی امضا شد.

طی این تفاهمنامه که به امضای وزرای وقت دفاع و راه و شهرسازی نیز رسید راه‌آهن برقی تهران-مشهد ظرف سه سال ساخته و برای مدت 39 سال به سرمایه‌گذار واگذار می‌شود. این خط‌آهن در فاز نخست ظرفیت جابه‌جایی سالانه 5.7 میلیون تن بار و 20 میلیون نفر مسافر را دارد و در فاز دوم بهره‌برداری خط‌آهن مذکور ظرفیت جابه‌جایی 50 میلیون نفر مسافر و 12 میلیون تن بار را خواهد داشت.

در حالی که حدود 24 ماه از امضای تفاهمنامه می‌گذرد که پیشرفت فیزیکی این پروژه از برنامه زمانبندی شده عقب است.

نورالله بیرانوند، مجری طرح برقی‌کردن راه‌آهن در این‌باره به تسنیم گفته بود:‌ عملیات اجرایی بخش‌هایی از این پروژه به‌طور همزمان توسط چهار پیمانکار آغاز شده و طرح تفصیلی راه‌آهن برقی تهران-مشهد با همکاری مشاور اروپایی در حال انجام  است. منابع مالی متناسب با پیشرفت پروژه تزریق نشده است، اما دلیل اصلی جلو نرفتن پروژه مسائل مالی نیست و بخشی از این عقب‌افتادگی مربوط به تاخیر در تکمیل طرح تفصیلی است.

بیرانوند در پاسخ به این پرسش که پیشرفت فیزیکی این پروژه چه میزانی است، گفت: پیشرفت این پروژه بر اساس زمانبندی نبوده و قابل توجه نیست.

یکی از دلایلی که باعث طولانی شدن تکمیل طرح تفصیلی شده تغییر برخی مشاوران این پروژه است که سبب شده اقدامات مربوط به طرح مذکور با وقفه روبرو شود.

هر چند کارگاه‌هایی در منطقه خراسان و شمال شرق برای اجرای فونداسیون تیرهای برق تجهیز شده، اما به دلیل ایرادات راه‌آهن به بحث‌های بتنی پروژه در این مرحله متوقف شده است. همه این موارد در کنار تاخیر مشاور اسپانیایی در تکمیل طرح تفصیلی شرایطی را به وجود آورده تا طولانی‌ترین خط‌آهن برقی خاورمیانه به پروژه‌ای نیمه تعطیل تبدیل شود.

به گزارش تسنیم، محسن پورسید آقایی مدیرعامل جدید راه‌آهن در روز معارفه خود نسبت به تفاهمنامه برقی کردن راه‌آهن تهران-مشهد واکنش نشان داد و زمان 39 ساله بهره‌برداری سرمایه‌گذار را غیر منطقی دانست. وی از بازنگری در این پروژه خبر داد و گفت:‌ «این قرارداد واقع‌بینانه نیست و قابلیت اجرا را ندارد

بر این اساس مدیرعامل راه‌آهن تا 2 ماه آینده وضعیت این پروژه مورد بازنگری قرار می‌دهد و تغییر نحوه سرمایه‌گذاری برقی کردن راه‌آهن تهران-مشهد از BOT به مشارکتی محتمل به نظر می‌رسد.

تعداد مشاهده (673)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "تاخیر دوباره در راه‌آهن برقی تهران-مشهد"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید