3 مهر 1392

سقوط آمار پهلودهی کشتی در دریای خزر

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

سقوط آمار پهلودهی کشتی در دریای خزر

مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی و كشتیرانی سیناصدر که در حوزه حمل‏ونقل دریایی دریای خزر فعالیت دارد، از افت شدید حجم فعالیت‏های این شرکت از ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: در پنج ماهه اول سال 92، ما 45 کشتی را پهلودهی کردیم؛ در حالیکه این رقم در مدت مشابه سال قبل 365 فروند بود.

سیدناصر باغبانی در گفت‏وگو با خبرنگار مارین نیوز دلیل این امر را تحریم‏ها و ناتوانی تجار در گشایش  LC و انتقال پول ذکر کرد و افزود: اعدادی که ذکر کردم، به‏خوبی عمق فاجعه را نشان می‏دهد و ما عملا فلج شده‏ایم. با این حال، با توجه به داشتن 90 نفر پرسنل و سرمایه‏گذاری که برای آموزش آنها داشته‏ایم، تلاش داریم برای حفظ آنها و اشتغال آنها فکری کنیم و تاکنون هم، سعی کرده‏ایم از مجموعه منفک نشوند.

باغبانی با بیان اینکه «در حوزه دریای خزر روسیه نیز LC تجار ایرانی را نمی‏پذیرد و با تحریم‏های بین‏المللی همراه است»، تصریح کرد: بدون شک منشاء و ریشه همه مشکلات کنونی تحریم‏هاست. اگر تحریم‏های بانکی وجود نداشت، حداقل در بخش آهن‏آلات تقاضا برای حمل وجود دارد. در حالیکه در حال حاضر، یک تاجر آهن به دلیل تحریم نمی‏تواند ارزش 6 تا 7 میلیون دلاری یک بار آهن را نقدی بپردازد و وقتی تجارت کاهش یابد، فعالیت‏های حمل‏ونقل نیز کاهش خواهد یافت.

وی درباره اقدامات دولت در جهت رفع این مشکلات نیز گفت: با وجود تحریم‏ها، دستگاه‏های دولتی هم کار چندانی نمی‏توانند بکنند. وگرنه، بانک‏ها هم می‏خواهند کار کنند؛ اما قسمت‏های ارزی بانک‏ها عملا تعطیل است و درآمد سیستم بانکی هم کاهش شدیدی داشته است.‏

این فعال حمل‏ونقل دریایی در مورد عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی نیز گفت: سازمان بنادر هم بعنوان یک بخش دولتی به دنبال حفظ حقوق دولت است. میان شرکت‏های کشتیرانی از طریق انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته با این سازمان تعامل وجود دارد. اما آنها  هم دست و بالشان بسته است. وقتی به دلیل تحریم‏ها، حتی ورود شرکت‏های کشتیرانی چینی و کره‏ای به بندر شهیدرجایی متوقف می‏شود، سازمان بنادر هم کار خاصی نمی‏تواند بکند. وگرنه، سازمان بنادر هم به ورود کشتی‏های زیاد و بزرگ به بنادر کشور علاقه دارد تا چرخه عظیمی از فعالیت‏های بندری و خدماتی فعال شود؛ اما وقتی کشتی‏های خارجی به بنادر کشور نمی‏آیند، آنها هم نمی‏توانند کار خاصی کنند.   

مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی و كشتیرانی سیناصدر در مورد انتظارات موجود از دولت جدید نیز با مثبت خواندن مواضع دولتمردان گفت: دولت جدید تازه تشکیل شده و باید زمان داد تا مسیر قبلی را تا حدی مرتفع کند. دولت در کوتاه‏مدت نمی‏تواند به انتظارات بخش خصوصی حداقل در حوزه دریا پاسخ دهد. آقای روحانی سکان دولت را تازه در دست گرفته  و همین که بتواند این کشتی را روی امواج دریای متلاطم حفظ کند، گامی مهم برداشته است.

تعداد مشاهده (602)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "سقوط آمار پهلودهی کشتی در دریای خزر"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید