1 آبان 1392

رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران: مدیران سیاسی از پسِ اداره اقتصاد و صنعت برنمی‌آیند

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران:

مدیران سیاسی از پسِ اداره اقتصاد و صنعت برنمی‌آیند/دولت‌ها از صنعت دریایی غفلت کردند

رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران با اعلام اینکه دولت‌ها از صنعت دریایی غفلت کردند و حمایتی نشدیم، گفت: از دولت می‌خواهیم سطح مدیریت صنایع دریایی را به یک معاونت یا حداقل یک مشاور دریایی در دولت ارتقا دهد.

حسن‌رضا صفری در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، افزود: صنایع دریایی یک شاخصه مهمی دارد و آن هم این است که سرمایه ملی بوده و در عین حال سرمایه کلانی را نیز نیازمند است. به‌عنوان مثال اگر کشتی کوچکی را در نظر بگیریم حدود 20 میلیون دلار قیمت دارد و این رقم برای کشتی‌های بزرگ به 250 میلیون دلار نیز می‌رسد.

وی ادامه داد: بنابراین کشتی‌سازی «پروژه‌هایی میلیون دلاری» است که برای اجرای آنها نیازمند سرمایه زیادی هستیم. علاوه بر این برای ساخت یک کشتی بیش از 100 قطعه بزرگ باید روی هم سوار شود و این یک مونتاژ موردی نیست و زنجیره تامین وسیع و منابع مالی مناسبی را می‌طلبد.

وی با اشاره به این‌که برای کشتی‌سازی باید پروژه‌ها مدیریت شود در عین حال گفت: مدیریت صنعت کشتی‌سازی سخت است. کشورهای خارجی از زمان جنگ جهانی دوم «مدیریت پروژه» را برای چنین پروژه‌هایی تعریف و اجرایی کرده اند. این در حالی است که در کشورمان مدیریت به سبک دولتی مرسوم است و از آن حرف زده می‌شود. ولی دانش مدیریت پروژه‌ برای چنین پروژه‌هایی در ایران وجود ندارد و نیاز است که این نوع مدیریت در کشور گسترش پیدا کند.

رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران با اشاره به این‌که در ایران دانش مدیریت پروژه‌ را داریم اما باید آنرا با توجه به منابعی که در اختیار داریم بومی‌سازی کنیم، تصریح کرد: در کشورهای خارجی به دلیل مدیریت پروژه‌ای که دارند منابع مالی و اقلام را به موقع تزریق می‌کنند، اما در ایران این امکان وجود ندارد. با توجه به این‌‌که این امکان را نداریم بنابراین باید دانش مدیریت پروژه را بومی‌سازی کنیم.

صفری تاکید کرد: ممکن است مدیریت استاندارد پروژه به درد کشور نخورد، چراکه در شرایط تحریمی قرار داریم و اقلام مورد نیاز کشتی‌سازی را نمی‌توانیم به موقع تامین کنیم و مدیریت پروژه استاندارد در این وضعیت دیگر مفهومی ندارد.

وی ادامه داد: بنابراین لازم است تا روح و دانش مدیریت پروژه را برداریم و آنرا بومی‌سازی کنیم. برای بومی‌سازی نیز مدیران قوی می‌خواهیم، در واقع مدیران صنعتی و قوی هستند که می‌توانند هدف بومی‌سازی مدیریت پروژه را محقق کنند.

رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران در ادامه با اشاره به مزیت‌های صنایع دریایی در ایران و غفلت دولت‌ها از این مزایا، گفت: کشتی‌سازی و صنایع دریایی مزیت‌های فراوانی در ایران از جمله اشتغالزایی، توسعه مناطق محروم، جمع‌آوری نقدینگی جامعه، اشتغالزایی در صنایع جانبی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم و... برای دولت‌ها دارد، اما این مزیت‌ها در کشورمان دیده نمی‌شود.

صفری تصریح کرد: با توجه به این‌که مزیت‌های فوق دیده نمی‌شود عملا حمایتی هم از این صنعت به عمل نمی‌آید، این در حالی است که در کشورهای خارجی به دلیل همین مزیت‌ها از کشتی سازی و صنایع دریایی در بعد کلان حمایت گسترده‌ای می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در ایران مدیران شناختی از صنایع دریایی و کشتی‌سازی ندارند، خاطرنشان کرد: یکی از وزرای اسبق به جز مدیریت سیاسی چیزی دیگری بلد نبود و با مدیریت سیاسی هم نمی‌توان کار صنعتی انجام داد.

رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب، تصریح کرد: در فرمایشات رهبر معظم انقلاب به صراحت بر حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی به‌عنوان شعار امسال تاکید شده است، اگر می‌شد با کار سیاسی حماسه اقتصادی انجام داد که می‌گفتند حماسه سیاسی برای حماسه اقتصادی.

صفری با اشاره به این‌که در مسئولان نظام این درک وجود دارد که کار سیاسی را باید سیاستمداران و کار اقتصادی را اقتصاددانان انجام دهند، ادامه داد: موفقیت‌های اخیر کشور را سیاستمداران رقم زده‌اند و دیپلماسی فعالی در این حوزه داریم، اگر همین کار را اقتصاددانان در حوزه اقتصادی انجام دهند چنین موفقیتی را در بخش‌های اقتصادی و صنعتی شاهد خواهیم بود.

وی گفت: از دولت می‌خواهیم سطح مدیریت صنایع دریایی در دولت را در حد یک معاونت یا حداقل یک مشاور دریایی بالا ببرند تا شاهد رشد و شکوفایی کشتی‌سازی و صنایع دریایی و استفاده از مزایای بی‌شمار آن برای کشور باشیم.

تعداد مشاهده (537)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران: مدیران سیاسی از پسِ اداره اقتصاد و صنعت برنمی‌آیند"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید