7 آبان 1392

نوبخت در صحن علنی مجلس: اعتباری برای پروژه‌های عمرانی نداریم

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

نوبخت در صحن علنی مجلس:

اعتباری برای پروژه‌های عمرانی نداریم/ نمایندگان درخواست‌های خود را برای سال بعد بگذارند

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: نمایندگان مجلس هرچه نامه و درخواست دارند برای برنامه ششم و سال آینده بگذارند چرا که امسال دیگر اعتباری برای توزیع به پروژه‌های عمرانی نداریم.

محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور صبح امروز با حضور در جلسه علنی پارلمان که به بررسی لایحه اصلاح قانون بودجه سال جاری اختصاص داشت، ضمن مخالفت با پیشنهاد حذف تبصره 2 لایحه مذکور اظهار داشت: دولت به‌جهت پایبندی به قانون اصلاحیه بودجه سال جاری را به مجلس ارائه داد، اما نمایندگان مجلس باید بدانند که وقتی میکروفن‌های‌شان باز است و همه مذاکرات برای مردم پخش می‌شود، نباید هر توصیف یا اظهار نظری را به کار ببرند و باید روی سخنان خود التفات داشته باشند.

وی ادامه داد: دولت می‌توانست لایحه اصلاح بودجه را به مجلس نیاورد، اما به‌خاطر شفافیتی که داشت و همچنین به‌دلیل پایبندی‌اش به قانون این اصلاحیه را ارائه داد تا کشور دچار تورم نشود، بنابراین نباید دولت را به عدم شفافیت و بی‌انضباطی متهم کرد؛ این الفاظ درست نیست و نباید از تریبون مجلس مطرح شود.

معاون رئیس جمهور همچنین تصریح کرد: ما وقتی به مجلس می‌آییم، نمایندگان نامه‌هایی به ما می‌دهند و درخواست‌هایی دارند. دیشب، پریشب و امشب من با مجمع نمایندگان چند استان جلسه داشتم و شما نمایندگان در این جلسات انتظاراتی را مطرح کردید. وقتی شما انتظار دارید که ما به خواسته‌های‌تان توجه کنیم، پس شما هم به خواسته‌های دولت توجه کنید.

نوبخت ادامه داد: اکنون پولی برای توزیع به پروژه‌های عمرانی وجود ندارد و اگر شما نمایندگان این عدد را در اختیار دولت برای اجرای دستوراتتان قرار نمی‌دهید، چرا به من نامه می‌دهند؟

وی با اشاره به سخنان احمد توکلی که درآمدهای نفتی ایران را با کشور نروژ مقایسه کرده بود، گفت: شما دوستان چرا در سخنانتان ایران را با نروژ مقایسه می‌کنید در حالی که ایران در شرایط تحریم قرار دارد و ارزش ریالش پایین آمده است؟ بنابراین باید کاری کرد تا کشور را از تنگنا نجات دهیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور همچنین گفت: ما به تأکیدات مقام معظم رهبری برای واریز 20 درصد از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی پایبندیم و آن را رعایت کرده‌ایم و تا پایان سال هم 22 درصد به صندوق واریز می‌کنیم، اما تنها خواستیم تا 6 درصد از سهم صندوق به پروژه‌های عمرانی اختصاص یابد. البته می‌دانم که طبق قانون برنامه پنجم امسال باید 26 درصد به صندوق واریز شود، اما این قانون در شرایطی تصویب شده که 100 میلیارد دلار درآمد داشتیم. اما اکنون درآمد کشور به یک‌سوم تقلیل یافته است، پس ما را درک کنید.

نوبخت اضافه کرد: اکنون 3 میلیون و 200 هزار نفر از مردم حوزه‌های انتخابی شما نمایندگان از این پروژه‌های عمرانی نان می‌خورند، بنابراین وقتی اعتبار این پروژه‌ها قطع شود، آنها نمی‌توانند کاری کنند. همچنین ما اکنون 20 میلیارد دلار در چین داریم که نمی‌توان آن را برگرداند و این کشور در جهت مراودات اعلام کرده که این 20 میلیارد دلار را به‌صورت فاینانس به ما می‌دهد به‌شرط اینکه پیش‌پرداخت 7/5 درصد را ما واریز کنیم. بنابراین اگر شما موافقت کنید که ما 6 درصد از سهم صندوق توسعه ملی را کمتر واریز کنیم، با این رقم می‌توانیم پیش پرداخت 7/5 درصد فاینانس را واریز کنیم تا 20 میلیارد دلار وارد کشور شود.

وی بر همین اساس تأکید کرد: ما به صندوق توسعه ملی دست نمی‌زنیم و تنها می‌خواهیم 6 درصد از ورودی و واریز به صندوق را کاهش دهیم.

معاون رئیس‌جمهور در پایان سخنان خودش خطاب به نمایندگان تصریح کرد: اگر این تبصره را تصویب نکنید، ما اعتباری برای تخصیص پروژه‌های عمرانی نداریم. پس شما هم هرچه نامه و درخواست دارید برای برنامه ششم و سال آینده بگذارید، چرا که اکنون اعتباری برای توزیع وجود ندارد.

به گزارش تسنیم، دولت در لایحه اصلاح قانون بودجه سال جاری پیشنهاد کرده بود تا به‌جای واریز 26 درصد سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی 20 درصد به صندوق واریز کند و 6 درصد را برای پیش‌پرداخت تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) اختصاص دهد.

برخی از نمایندگان مجلس با این بند از لایحه دولت مخالفت می‌کردند و آن را خلاف قانون برنامه پنجم و تأکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی ابلاغی می‌دانستند.

برخی از نمایندگان پیشنهاد حذف این بند از لایحه اصلاح قانون بودجه را مطرح کردند که این پیشنهاد با مخالفت وکلای ملت مواجه شد.

تعداد مشاهده (526)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "نوبخت در صحن علنی مجلس: اعتباری برای پروژه‌های عمرانی نداریم"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید