13 آذر 1392

کشتیرانی همچنان نمی‏تواند به اروپا برود؛ به این دو دلیل...

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

کشتیرانی همچنان نمی‏تواند به اروپا برود؛ به این دو دلیل...

وکیل کشتیرانی جمهوری اسلامی‏درباره وضعیت کنونی این شرکت پس از حکم جدید دادگاه اروپا، گفت: در آخرین جلسه دادگاه اروپا، دستور لغو تحریم‏ها صادر شد و شرکت کشتیرانی در این دعوای قضایی برنده شد. اما درعمل کشتیرانی به دو دلیل، هنوز نمی‏تواند فعالیت‏هایش را از سربگیرد.

مریم طاهر در گفتوگو با بخش فارسی BBC در تشریح این دلایل اظهار داشت: دلیل اول به تحریم‏های بانکی بازمی‏گردد و به این دلیل که هنوز تحریم‏های بانکی پابرجاست، امکان از سرگرفته شدن فعالیت‏ها و برقراری روابط تجاری بین‏المللی، به خصوص با کشورهای اروپایی، میسر نیست. دلیل دیگر هم این است که علیرغم تصور همه ناظران مبنی بر این که اتحادیه اروپا، تقاضای تجدیدنظر درحکم دادگاه خواهدکرد، خوشبختانه این درخواست مطرح نشد و بنابراین، تصمیم و رای دادگاه اروپا قطعیت یافت؛ اما اتحادیه اروپا چند روز پیش دوباره به دلایلی جدید ایران را وارد تحریم کرد.

وی گفت: البته این دلایل پیش‏تر هم مطرح بود، اما از سوی دادگاه سندیت نداشت و پس از طرح دوباره این دلایل از سوی اتحادیه اروپا، دادگاه آن را نپذیرفت و بنابراین، ما معتقدیم این تحریم‏ها و دلایل جدید مطروحه از سوی اتحادیه اروپا، غیرقانونی‏اند.

وی با اشاره به اینکه «درجلسات پیشین دادگاه، این دلایل ازسوی اتحادیه اروپا به طور رسمی‏مطرح نشده بود»، افزود: ما خواستار بررسی این دلایل شده بودیم و درنهایت دادگاه اروپا این دلایل را کافی و مستند نداسته بود و سازمان ملل هم به همین دلایل کشتیرانی را نه در گذشته و نه امروز، تحریم نکرد.

مریم طاهر در پاسخ به این سؤال که «آیا کشتیرانی با توجه به مسائل مطروحه پیشین که به موجب آن چندین سال فعالیت سازمان کشتیرانی متوقف شد، از طرف اروپایی دعوا تقاضای غرامت کرده است؟»، گفت: بنابه قانون، ما می‏توانیم چنین درخواستی را مطرح کنیم و قصد داریم این کار را انجام دهیم. طبق قوانین اروپا اگر بخواهیم تقاضای خسارت کنیم، باید شکایت و طرح دعوای جدید انجام گرفته و در اختیار دادگاه قرار گیرد و این موضوع هم‏اکنون در کشتیرانی در دست بررسی است.

طاهر در پاسخ به این سؤال که «چه مقدار زمان برای طی شدن مراحل دادگاه برای درخواست غرامت لازم است؟»، گفت: البته نمی‏توانیم زمان دقیقی برای این موضوع اعلام کنیم؛ اما با توجه به اینکه مراحل دادگاه قبلی دقیقا 3سال به طول انجامید و نیز با توجه به اینکه مراحل دادگاه درخواست غرامت کمتر از دادگاه اصلی است، احتمالا زمان کمتری به طول خواهد انجامید؛ اما به هرحال تخمین زمان دقیق برای آن ناممکن است.

وی افزود: از حدود یک هفته پیش که این تحریم‏های جدید اعلام شد، ما دو ماه وقت داریم که تقاضای رسیدگی به آن را به دادگاه اروپا ارائه کنیم و باتوجه به اینکه دادگاه قبلی 3سال به طول انجامید، احتمالا رسیدگی به این پرونده جدید هم می‏تواند حدود 3سال طول بکشد.

این وکیل بین‏المللی ادامه داد: متأسفانه تا به این لحظه، اتحادیه اروپا برخلاف امریکا، به فضای سیاسی جدید و مثبتی که پس از توافق ژنو به وجود آمده، توجهی نکرده و به هرحال امکان دارد، اتحادیه اروپا باتوجه به وجود این فضای مثبت، در تصمیماتش تجدیدنظر کند و در غیر این صورت، باید همان 2 تا 3سال را منتظر حل شدن کامل این مشکل بمانیم.

تعداد مشاهده (648)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "کشتیرانی همچنان نمی‏تواند به اروپا برود؛ به این دو دلیل..."


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید