18 آذر 1392

ساخت طولانی‌ترین راه‌آهن ایران به خاتم‌الانبیاء واگذار شد

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

۳ سال پس از کلنگ‌زنی

ساخت طولانی‌ترین راه‌آهن ایران به خاتم‌الانبیاء واگذار شد

خبرگزاری تسنیم: سرانجام سه سال پس از کلنگ‌زنی راه‌آهن ۱۳۵۰ کیلومتری چابهار-مشهد، ساخت این پروژه طی قراردادی به قرارگاه خاتم‌الانبیاء واگذار شد.

آذرماه 89 با حضور رئیس‌جمهور سابق کلنگ راه‌آهن چابهار-زاهدان-مشهد به زمین زده شد، اما با این حال به دلیل هزینه‌های بالای ساخت این پروژه وزارت راه و شهرسازی نتوانست سرمایه‌گذاری برای اجرای آن پیدا کند.

مدیر کل ساخت و توسعه راه‌آهن منطقه یک مهرماه امسال با اعلام این‌که قرارداد راه‌آهن چابهار-زاهدان در آستانه انعقاد قرار دارد به تسنیم گفت: راه‌آهن 730 کیلومتری چابهار-زاهدان به‌عنوان بخشی از راه‌آهن چابهار-زاهدان-مشهد در آستانه انعقاد قرارداد قرار دارد. در سال‌جاری ماده 28 ترک تشریفات پروژه مذکور از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری اخذ شده است.

وی ادامه داد: بر این اساس مدارک قرارداد ساخت راه‌آهن 730 کیلومتری چابهار-زاهدان با احتساب خطوط ایستگاهی در حال تکمیل است و این قرارداد در حال انعقاد با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) است.

این در حالی است که مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان از انعقاد قرار داد احداث راه آهن چابهار- مشهد بین وزارت راه و شهرسازی و قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) خبر داد و گفت: بر اساس این قرارداد موسسه های الهادی- سیدالشهداء و النصر انجام آن را برعهده خواهند داشت.

وی با اشاره به آثار این پروژه در استان تصریح کرد: فواید این پروژه علاوه بر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم تغییر چهره استان از یک استان کمتر برخوردار به یک استان برخوردار و اتصال ریلی کریدور شمال جنوب برای ترانزیت کالا است.

قرار بود 5 سال پس از کلنگ‌زنی راه‌آهن چابهار-مشهد این پروژه به بهره‌برداری برسد، به‌عبارت دیگر در سال 94 باید طولانی‌ترین خط‌آهن ایران ساخته می‌شد.

با امضای قرارداد ساخت این پروژه با قرارگاه خاتم‌الانبیاء و با توجه به سابقه این قرارگاه در ساخت راه‌آهن پیش‌بینی می‌شود راه‌آهن چابهار-مشهد در مدت پنج سال ساخته شود.

لازم به‌ذکر هنوز در خصوص نحوه تامین مالی این پروژه اطلاع‌رسانی لازم از سوی وزارت راه و شهرسازی صورت نگرفته است.

 

تعداد مشاهده (667)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "ساخت طولانی‌ترین راه‌آهن ایران به خاتم‌الانبیاء واگذار شد"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید