7 دی 1392

وضعیت قیمت خودرو تا پایان سال مشخص شد

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

وضعیت قیمت خودرو تا پایان سال مشخص شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد قیمت خودرو تا پایان سال جاری افزایش پیدا نخواهد کرد.

محسن صالحی نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در یک نشست خبری حضور پیدا کرد و در رابطه با قیمت خودرو تا پایان سال جاری توضیح داد.

بر اساس گفته های معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت قیمت خودرو تا پایان سال جاری افزایش پیدا نخواهد کرد.

در ادامه بخش هایی از توضیحات معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت آمده است:

* افزایش پیدا نکردن قیمت خودرو در سال جاری به مفهوم بالا رفتن قیمت خودرو در سال 93 نیست؛ بلکه باید با سیاست‌گذاری وزارت صنعت و توافق با خودروسازان، قیمت خودرو در سال آینده با شرایط آتی تعیین شود.

* تولید خودرو در دو ماه گذشته افزایش پیدا کرده است. تا به امروز 520 هزار دستگاه انواع خودرو تولید شده که اگرچه نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش را نشان می دهد اما برنامه ریزی های خودروسازان و سیاست گذاران وزارت صنعت معدن و تجارت مبنی بر این است که تا پایان سال جاری 900 هزار دستگاه انواع خودرو تولید شود.

* در سال 93 نیز تلاش داریم تا میزان تولید خودرو را افزایش دهیم ضمن اینکه طی سه ماه باقیمانده تا پایان سال نیز قرار است میزان تولید انواع خودرو را به 800 هزار دستگاه برسانیم.

* بر اساس سیاست گذاری های وزارت صنعت معدن و تجارت و نیز وعده هایی که خودروسازان داده اند نرخ خودرو تا پایان سال جاری افزایشی نخواهد یافت اما این به مفهوم آن نیست که قیمت خودرو در سال جاری افزایش خواهد یافت.

* پیش بینی های لازم در رابطه با تولید و قیمت خودرو در ماههای ابتدایی سال 93 بر اساس هماهنگی با خودروسازان و نیز سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت خواهد گرفت اما هم اکنون توافق ما با خودروسازان این است که تا آخر سال افزایش قیمت نداشته باشیم.

* حمایت از مصرف کننده همواره از جمله برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و با توجه به شرایط و پارامترهایی که هم اکنون بر قیمت خودرو حاکم است اما وزارت صنعت از خودروسازان درخواست کرده تا افزایش قیمت نداشته باشند که این خود مصداق حمایت از مصرف کنندگان است.

 *سیاست ما به طور کلی حمایت از تولید است که این حمایت شامل خودرو و کالاهای دیگر می شود بنابراین اگر یک بنگاه از اشکالاتی برخوردار شد و نتوانست به برنامه های تعیین شده دست یابد نمی توان به صورت صد در صد خواستار تعطیلی این بنگاه شد.

* برخی اقدامات خودروسازان در راستای سیاست های ما نیست اگر چه خودرو یکی از موتورهای محرکه صنعت به شمار می رود و 3.5 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می دهد بنابراین به اندازه همین مقدار تابع سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

* ظرفیت تولید خودرو در مقطعی یک میلیون و 600 هزار دستگاه خودرو بود که امسال  900 هزار دستگاه تولید شده است در حالیکه برنامه سال 93 این است که میزان تولید خودرو به یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو ارتقا یابد که البته هنوز تنوع آن نهایی نشده است.

* یکی از دلایل اصلی کاهش صادرات خودرو کاهش صادرات به بازار عراق بوده است. متاسفانه اظهارنظر برخی افراد نامربوط در داخل کشور درباره کیفیت خودروهای داخلی باعث شد تا حساسیتهایی در کشور عراق به وجود آید و در نهایت باعث ایجاد محدودیت برای ورود خودروهای ایرانی به این کشور شود. از سوی دیگر برخی محدودیتها نیز مربوط به داخل کشور عراق بوده که در کاهش صادرات خودروی ایران موثر بوده است.

* هنوز هیچ تصمیمی درباره افزایش یا کاهش تعرفه واردات خودرو در سال آینده گرفته نشده است. در حال حاضر پیشنهاداتی به کمیسیون ماده یک ارائه شده که از آن جمله می توان به تعیین تعرفه واردات خودرو بر حسب حجم موتور خودروی وارداتی اشاره کرد. همچنین پیشنهاد کاهش تعرفه واردات خودروهای کم مصرف، هیبریدی و برقی نیز ارائه شده است و امیدواریم تا 15 دی ماه درباره تعرفه واردات خودرو در سال آینده تصمیم گیری شود.

تعداد مشاهده (611)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "وضعیت قیمت خودرو تا پایان سال مشخص شد"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید