28 دی 1392

شرایط جدید منطقه آزاد اروند و قوانین گمرکی

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

شرایط جدید منطقه آزاد اروند و قوانین گمرکی

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور شرایط جدید حاکم بر منطقه آزاد اروند و شهرهای آبادان و خرمشهر را تشریح کرد.

اکبر ترکان در گفت‌وگو با ایسنا منطقه خوزستان، با اشاره به اعلام رئیس جمهوری مبنی بر افزوده شدن شهرهای آبادان و خرمشهر به محدوده منطقه آزاد اروند، اظهار کرد: با ورود شهرهای آبادان و خرمشهر به منطقه آزاد اروند، محدوده این منطقه از 17 هزار به 34 هزار هکتار گسترش می‌یابد.

وی افزود: در تعریف مناطق آزاد و ویژه اقتصادی آمده است که در واقع ماموریت اینگونه مناطق این است که الگویی از توسعه ایران در سال 1404 را در قطعه‌ای از جغرافیای کشور ارائه کنند که این امر در سند چشم انداز توسعه ایران اسلامی تعریف و تدوین شده است. در 7 منطقه آزاد موجود در کشور شامل چابهار، کیش، قشم، اروند در جنوب کشور، ارس و ماکو در شمال غربی و انزلی در دریای خزر، توسعه ایران 1404 الگوسازی شده است.

ترکان با تاکید بر اینکه افزوده شدن آبادان و خرمشهر به محدوده منطقه آزاد اروند با تصمیم شورای عالی مناطق آزاد و شخص رئیس جمهوری انجام شده است، تصریح کرد: این دو شهر می‌توانند از این پس از امتیازات مناطق آزاد بهره‌مند شوند که این امر موجب رونق کسب و کار و تجارت در منطقه خواهد شد.

مشاور ارشد رئیس جمهوری و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ادامه داد: با توجه به دستور رئیس جمهوری مبنی بر افزوده شدن آبادان و خرمشهر به منطقه آزاد اروند، گمرک فرودگاهی و بندری در منطقه وضعیت جدیدی پیدا می‌کند و کالاهای ورودی به این شهرها از گمرک معاف می‌شوند، ولی در انتقال از منطقه آزاد به سرزمین اصلی، گمرک قوانین خود را اعمال می‌کند و در نتیجه دروازه‌های جدیدی تعریف شده و گمرک در محدوده جدید مستقر می‌شود.

وی اظهار کرد: شرایط حاکم بر منطقه آزاد اروند همان شرایط قبلی خواهد بود و تنها در محدوده 34 هزار هکتار که شامل شهرهای آبادان و خرمشهر است اعمال می‌شوند. ورود و خروج کالا از مرزهای منطقه آزاد اروند به سرزمین اصلی تحت کنترل گمرک خواهد بود و مبادلات در داخل منطقه و واردات از بندر به منطقه مشمول گمرک نیست.

ترکان درخصوص قوانین مربوط به خودروهای پلاک اروند، گفت: شرایط مربوط به خودروهای پلاک اروند تغییری نمی‌کند تردد دائم این خودروها بر اساس قانون همان شرایط گذشته را دارد و تا شعاع 120 کیلومتری مجاز است. این شعاع از مرکزیت منطقه آزاد اروند و نه از محدوده مرزهای این منطقه، در نظر گرفته می‌شود، در نتیجه با وجود افزایش محدوده اروند، تردد دائم خودروهای پلاک اروند در اهواز همچنان تابع قوانین گذشته خواهد بود و مجاز نیست. در خصوص تردد دائم خودروهای پلاک اروند در اهواز پیشنهاداتی وجود دارد که این پیشنهادات در دست بررسی است.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در خصوص درخواست‌های مردمی در برخی مناطق خوزستان مانند شهرستان کارون برای تبدیل شدن به منطقه آزاد، عنوان کرد: در استان خوزستان فعلا منطقه جدیدی برای اضافه شدن به مناطق آزاد نداریم و اگر درخواستی باشد بررسی می‌شود. نخستین و مهمترین ویژگی منطقه آزاد این است که باید در دالان و کریدور حمل و نقل کشور با بیرون قرار داشته باشد و مناطقی که مطرح می‌شوند اگر دارای این شرایط باشند بررسی خواهند شد.

 

تعداد مشاهده (1118)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "شرایط جدید منطقه آزاد اروند و قوانین گمرکی"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید