31 اردیبهشت 1393

رجا در لیست واگذاری‌های سازمان خصوصی سازی چه می‌کند؟

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

رجا در لیست واگذاری‌های سازمان خصوصی سازی چه می‌کند؟

در حالی نیمه اول سال 1389، معاون سازمان خصوصی سازی از تعیین قیمت واگذاری شرکت رجاء و 18 شرکت دیگر به تامین اجتماعی بابت طلب 2.2 هزار میلیارد تومانی خبر داد که این روزها بعد از 3 سال سازمان خصوصی سازی اعلام کرده شرکتهای حمل و نقلی رجاء جزو 103 شرکتی است که باید تا پایان سال جاری واگذار شود.

در حالی رجا به علت بدهی هایش به تامین اجتماعی در دوسال گذشته به این شرکت واگذار شد که به تازگی در پورتال سازمان خصوصی سازی خبر از واگذاری مجدد بزرگترین شرکت خصوصی حمل و نقلی ایران می دهد . هنوز این ابهام که چگونه  شرکتی که در گذشته یکبار واگذار شده دوباره می تواند واگذار شود از سوی مسئولان پاسخ داده نشده. اما گفته می شود به احتمال زیاد قرارداد قبلی این واگذاری ابطال شده است.

نیمه اول سال 1389 بود که معاون سازمان خصوصی سازی از تعیین قیمت واگذاری شرکت رجاء و 18 شرکت دیگر به تامین اجتماعی بابت طلب 2.2 هزار میلیارد تومانی خبر داد. اسماعیل غلامی گفته بود طبق قانون بودجه مقرر شده شرکت رجاء و 18 شرکت دیگر بابت رد دیون به سازمان تامین اجتماعی واگذار شوند.

طبق این گزارش، سازمان خصوصی سازی لیست 103 شرکت بسیار بزرگ و بزرگ آماده واگذاری در سال 93 را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، سازمان خصوصی سازی لیست 103 شرکت بسیار بزرگ و بزرگ را برای عرضه در سال 93 اعلام کرد که در این لیست تعدادی از شرکت ها متعلق به گروه 1 و تعدادی گروه 2 هستند. به عبارتی این واگذاری‌ها در دو گروه واگذار می‌شوند.

همچنین، سهام شرکت‌های زیر مجموعه ساتکاپ، ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، ملی نفت ایران، توانیر، وزارت راه و شهرسازی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، ملی گاز ایران و راه آهن از جمله مواردی هستند که در این لیست قرار دارند.

به دنبال این موضوع پی‌گیر این واگذاری‌ها به بخش خصوصی را از رجاء پی‌گیر شدیم که نه تنها آنها نیز ابراز بی‌اطلاعی کردند بلکه هیچ تلاشی هم برای برقراری ارتباط و انجام مصاحبه با مدیرعامل رجاء به عمل نیاوردند.

لذا در این خصوص همایون دارابی کارشناس ارشد بازار سرمایه به CHN، گفت: «آن‌طور که سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده است قرار است 100 درصد سهام شرکت حمل و نقلی رجاء واگذار شود.»

او در پاسخ به این سوال که سه سال گذشته سهام این شرکت فروخته شده بود پاسخ گفت: « وقتی سازمان خصوصی سازی اعلام می کند که 100 درصد سهام یک شرکت باید واگذار شود از دو حالت خارج نیست یا  دولت از واگذاری رجاء منصرف شده یا این‌که تامین اجتماعی مابقی  پول خرید رجاء را به دولت نپرداخته است.»

به گفته او، آنچه که در نهایت وجود دارد ابطال شدن واگذاری قبلی است که هنوز هم معلوم نیست چرا باطل شده است.

هنوز هیچ اطلاع‌رسانی در این خصوص از سوی رجاء و یا تامین اجتماعی ارائه نشده است. اما در نهایت باید علت ابطال خصوصی‌شدن رجا مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

تعداد مشاهده (694)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "رجا در لیست واگذاری‌های سازمان خصوصی سازی چه می‌کند؟"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید