17 خرداد 1393

زائران پاکستانی از مسیر دریا به ایران می‏آیند

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

زائران پاکستانی از مسیر دریا به ایران می‏آیند

وزارت بنادر و کشتیرانی دولت پاکستان اعلام کرد: دولت این کشور از ماه آینده (ژوئن) به منظور سفر زائران پاکستانی به اماکن زیارتی ایران طرح ویژه انتقال از مسیر دریایی را آغاز می‏کند.

روزنامه اردو زبان «دنیا»، چاپ اسلام آباد، با اعلام این خبر نوشت: کامران مایکل، وزیر بنادر و کشتیرانی پاکستان، در نشستی با اعضای کمیته امور بنادر در مجلس ملی گفت که براساس این طرح سرویس انتقال زائران پاکستانی از بندر کراچی تا بندر چابهار ایران از ماه ژوئن (اواسط خرداد) آغاز می‏شود.

این وزیر فدرال متعلق به اقلیت‏های مذهبی در پاکستان یادآورشد: همزمان با آغاز ایام مناسک حج در سال جاری روند انتقال زائرین پاکستانی از طریق مسیر دریایی به ایران نیز طبق روال عادی انجام شده و تسهیلات مورد نیاز در این خصوص ابلاغ خواهد شد.

پیشتر، عبدالمالک بلوچ، سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان، گفته بود مقامات این ایالت به دولت فدرال (مرکزی) اسلام آباد طرح اجرای سرویس تسهیلات ویژه و رایگان انتقال زائران پاکستان از شهر کراچی به بندر چابهار ایران را پیشنهاده داده‏اند.

وی تأکید کرد: مسیر دریایی کراچی به چابهار از امنیت لازم برای شهروندان پاکستانی برخوردار بوده و مدت مسافت این سفر در مقایسه با مسیر کویته به تفتان نیز کوتاه تر ارزیابی می‏شود.

عبدالمالک بلوچ با یادآوری اینکه «فاصله شهر بندری چابهار ایران تا منطقه گوادر، در جنوب غربی ایالت بلوچستان، یک ساعت است»، گفت: ما می‏توانیم در این مسیر نیز سرویس رایگان حمل و نقل راه اندازی کنیم.

سال گذشته در پی موج گسترده حملات تروریستی از قبیل انفجارهای بمب، انتحاری و یورش شبه نظامیان در مسیر حرکت کاروان‏های زیارتی شیعیان پاکستان در مسیرهای زمینی ایالت بلوچستان به طرف پایانه مرزی مشترک با ایران؛ محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، با محکوم کردن این حوادث اعلام کرد: دولت برای تردد زائران ارائه خدمات هوایی و دریایی را در نظر گرفته است.

متعاقب آن نیز با اعلام رسمی سازمان هواپیمایی ملی پاکستان (PIA)؛ پرواز مستقیم از مبداء شهر لاهور، مرکز ایالت پنجاب در شرق پاکستان، به مقصد مشهد مقدس از طریق شهر کویته از روز ششم اسفند 92 (25 فوریه) راه اندازی شد.

سالانه 120هزار شهروند پاکستانی برای زیارت اماکن مقدسه در ایران و عتبات عالیات در عراق از مسیر زمینی ایالت بلوچستان به این دو کشور سفر می‏کنند.

 

تعداد مشاهده (525)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "زائران پاکستانی از مسیر دریا به ایران می‏آیند"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید