18 خرداد 1393

مدیرعامل ایران ایر در گفت‌وگو با رویترز: نیاز هما به ۱۰۰ هواپیما و خرید از روسیه و چین با ادامه تحریم‌ها

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

مدیرعامل ایران ایر در گفت‌وگو با رویترز:

نیاز هما به ۱۰۰ هواپیما و خرید از روسیه و چین با ادامه تحریم‌ها

مدیرعامل ایران ایر از همکاری ایرباس با اشاره به نیاز این شرکت به خرید ۱۰۰ هواپیما گفت در صورت عدم دستیابی به توافق جامع هسته ای و لغو کامل تحریم ها این شرکت به روسیه و چین برای تامین نیاز خود روی خواهد آورد.

مدیرعامل ایران ایر گفت به محض اینکه تحریم ها علیه کشورش برداشته شوند، ایران ایر حداقل به 100 هواپیمای مسافربری نیاز خواهد داشت و راحت تر خواهد توانست با شرکتهایی که در دوره کاهش تحریم های فعلی همکاری داشته اند، کار کند.

فرهاد پرورش که در گفت‌وگو با رویترز سخن می گفت افزود: اما در صورت عدم دستیابی به یک توافق بلندمدت در مذاکرات هسته ای، این شرکت هوایی در عوض به روسیه و چین به عنوان تامین کنندگان جایگزین روی خواهد آورد.

ایران و 6 قدرت جهانی در حال آماده شدن برای از سرگیری مذاکرات در مورد توافقی نهایی برای پایان دادن به اختلافات 10 ساله بر سر برنامه هسته ای ایران هستند.

پرورش در پاسخ به این سوال که آیا کار با شرکتهایی که در دوره توافق موقت ژنو با ایران ایر همکاری داشته اند، آسانتر خواهد بودگفت: «بله مطمئنا اینگونه است.»

وی اضافه کرد: «از نظر من، اگر تحریم ها در بخش هوایی برداشته شوند، ما فورا حداقل به 100 فروند هواپیما نیاز خواهیم داشت که هم شامل هواپیماهای پهن و هم هواپیماهای باریک می شود.»

شرکت های آمریکایی بوئینگ و جنرال الکتریک پیشتر اعلام کرده اند که به دنبال صدور قطعات هواپیما به ایران بر اساس توافق موقت ژنو هستند که زمان اجرای آن در روز 20 جولای به اتمام می رسد.

پرورش در ادامه این مصاحبه گفت، گروه ایرباس اروپا در چارچوب توافق موقت با ایران همکاری داشته است. سخنگوی شرکت ایرباس که قبلا فقط گفته بود ایرباس در حال بررسی این موضوع است، تایید کرد که این شرکتهواپیماسازی از واشنگتن درخواست مجوز صدور قطعات یدکی به ایران را کرده است.

پرورش برخی مدل های غربی از جمله ایرباس 320 و بوئینگ های 737-800 باریک و همچنین جت های پهن پیکر نظیر ای 330 و ای 350، 777 و 787 و «شاید» 747-8 را نام برد که می تواند برای شرکت ایران ایر مناسب باشد.

وی همچنین به شرکت های بمباردیر کانادا وامبرائر برزیل به عنوان شرکت هایی اشاره کرد که در تلاش برای به دست آوردن سهمی سالانه 100 میلیارد دلاری از بازار هواپیماهای مسافربری هستند.

این مقام ایرانی در ادامه افزود: «ما با همه این ها می توانیم کار کنیم.حتی اگر هواپیما به صورت فوری در دسترس نباشد، ما به راحتی می توانیم کرایه کنیم.»

وی این برآورد را تایید کرد که ایران در نهایت به 400 فروند هواپیمای مسافربری نیاز خواهد داشت.

پرورش گفت، استراتژی ایران رقابت با شرکت های هوایی دارای رشد سریع در حاشیه خلیج فارس است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا ایران ایر قبلا با طراحان هواپیما در مورد نیازهای این شرکت در صورت لغو تحریم ها مذاکره کرده است یا نه گفت: «ما با بسیاری از تولید کنندگان هواپیما در ارتباط هستیم.قبلا این کار آسان نبود، اما اکنون این کار برای هیچ طرفی ممنوع نیست.»

پرورش همچنین در پاسخ به این سوال که آیا شرکتهای بوئینگ و ایرباس نیز جزو شرکت های در تماس با ایران بوده اند یا نه گفت: «هردوی این شرکت ها به دنبال حضور در بازار ایران هستند، اما تولیدکنندگان دیگری نیز وجود دارند.»

اما سخنگوی شرکت ایرباس در این باره گفت: «ما در حال انجام مذاکرات تجاری با ایران نیستیم.» سخنگوی شرکت بوئینگ نیز تصریح کرد که این شرکت یک مجوز موقت برای فروش قطعات یدکی به ایران دریافت کرده است و هرگونه مذاکراتی که این شرکت با مقامات خطوط هوایی ایران داشته است، کاملا مطابق با آن مجوز و خط مشی دولت آمریکا بوده است.

پرورش در ادامه این مصاحبه گفت: «ما در ایرانایر امیدواریم که مذاکرات به نتیجه ای مثبت برسد یا اینکه تمدید شود.»

وی در پاسخ به این سوال که اگر مذاکرات در مورد کاهش تحریم ها با شکست مواجه شود، چه اتفاقی خواهد افتاد گفت: «به دلیل اینکه در ایران نیاز وجود دارد، صنعت هوایی ایران قطعا به سمت روسیه یا چین خواهد رفت

وی اضافه کرد: «اگر مذاکرات به خوبی پیش نرود،ما چیز زیادی از دست نخواهیم داد، اما در سوی دیگر، به پیش رفتن و رشد کردن برایهمه ما از نظر تجاری خوب است. ما روش ها و راه های قبلی مان را ادامه خواهیم داد.ما اکنون خیلی با تجربه شده ایم.»

مدیرعامل شرکت ایران ایرگفت: «تجربه نشان می دهد که آنچه آنها در مورد ما انجام داده اند، موفقیت آمیز نبوده است. اقدامات گذشته چه از نظر عملی و چه از نظر تئوریک، موثر نبوده است.»

پرورش افزود: «همواره این کار (دور زدن تحریمها) از طریق دلالان انجام می گیرد و طبیعتا آنها سود می برند.کار آسانی نیست، اما همیشه راه هایی وجود دارد. برای خرید برخی قطعات ما 200 درصد قیمت بالاتری را پرداخت می کنیم.»

تعداد مشاهده (610)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "مدیرعامل ایران ایر در گفت‌وگو با رویترز: نیاز هما به ۱۰۰ هواپیما و خرید از روسیه و چین با ادامه تحریم‌ها"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید