7 تیر 1393

مراکز آموزشی دریایی کشور تنها نام دانشگاه دریایی را یدک می‏کشند

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

مراکز آموزشی دریایی کشور تنها نام دانشگاه دریایی را یدک می‏کشند

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: امیدواریم حمایت از ناوگان ملی به عنوان یک آیتم اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد.

محمد حسین داجمر در مراسم اختتامیه بیست و دومین همایش هماهنگی ارگانهای دریایی کشور با تبریک روز جهانی دریانورد گفت: متأسفانه در این سال‏ها به دلیل تحریم‏ها دول غربی ظلمی مضاعف به دریانوردان کشور وارد شده است.

وی با بیان اینکه «در سال‏های گذشته بارها تصمیمات و جمع بندی‏هایی در قطعنامه‏های همایش ارگان‏های دریایی اتخاذ شده اما آنگونه که باید اجرایی نشده است»، افزود: دریانوردان ما در دوران هشت سال دفاع مقدس و نیزدوران تحریم‏ها محور اصلی و خط دفاعی مقابله با دشمن بوده‏اند؛ اما این نقش آنگونه که باید توسط رسانه‏ها متبلور نشده است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: عدم موفقیت تحریم‏های اعمال شده بر کادر دریایی و دریانوردان کشور از سوی دول غربی، به دلیل سرمایه‏گذاری‏های بلندمدت ناوگان ملی در زمینه نیروی متخصص دریانورد بوده است.

وی با بیان اینکه «این نیروی تلاشگر تاکنون محدودیت‏های بسیاری را پشت سر گذاشته است»، اظهار داشت: گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن چهار هزار دریانورد متخصص توانسته است از وابستگی 80 درصدی به نیروی دریانورد خارجی دوران ابتدای انقلاب به رقم 15 درصدی استفاده از نیروی دریانورد خارجی در حال حاضر برسد.

داجمر با بیان اینکه «متاسفانه مراکز آموزشی دریایی  کشورتنها نام دانشگاه دریایی را یدک می‏کشند»، گفت: وزارت علوم و مؤسسات آموزشی در سال‏های اخیراز جذب دانشجو برای آموزش نیروی دریانورد خودداری کرده اند و فقط انتظار بورسیه کردن دانشجوها را دارند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تأکید  کرد: ما امیدواریم مسؤولان وزارت علوم با اجرای تمهیدات لازم سیستم آموزشی جذب نیروی دریانورد را در مراکز آموزشی تقویت کنند تا علاوه بر تأمین نیاز داخلی نسبت به صدور دریانورد اقدام کنیم.

داجمر تصریح کرد: ما از برگزارکنندگان این همایش‏ها انتظار داریم با بازنگری مجدد به اهداف همایش‏های دوره‏های قبل و با پیگیری مصوبات چون معافیت مالیاتی دریانوردان، امتیازات حقه دریانوردان را محقق کنند.

وی در ادامه به مذاکرات ژنو و توافقات در دست اقدام تیم مذاکره کننده اشاره کرد و گفت: ما از تیم مذاکره تحریم‏ها انتظار داریم در مذاکرات ژنو ترتیبی اتخاذ کنند تا با رفع تحریم‏ها همانطور که شرکت‏های خارجی از بازارهای ما بهره مند خواهند شد؛ زمینه استفاده از بازارهای بین‏المللی نیز برای شرکت‏های کشتیرانی داخلی فراهم شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همچنین تأکید کرد: علیرغم آنکه شرایط تحریم شرایط سخت و دشواری بود؛ اما موجب ایجاد توانمندی‏هایی در تمامی بخش‏های اقتصادی خصوصا حمل و نقل دریایی شد که امیدواریم با رفع تحریم‏ها این توانمندی‏ها و سرمایه‏هایی که در شرایط سخت و دشوار تحریم بدست آمده به فراموشی سپرده نشود.

داجمر ضمن تأکید بر بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی به فعالیت صنعت دریایی کشور که هم‏اکنون مصداق کامل اقتصاد مقاومتی است اشاره کرد وافزود: شاید بشود گفت بیشترین صنعتی که در بخش اقتصاد مقاومتی در صدر قرار دارد، بخش دریایی است که با اقداماتی که در این زمینه در مقابله با تحریم‏ها انجام گرفته؛ بسیار قابل تقدیر وستایش است.

وی با بیان اینکه «مفهوم اقتصاد مقاومتی به این معناست که با حمایت از امکانات و توان داخلی حداکثر استفاده را ببریم»، گفت: انتظار داریم با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی، حمایت از عوارض وحمایت از نوبت دهی به کشتی‏ها در بنادر کشور، بتواند ناوگان ما را نسبت به سایر کشورها رقابتی‏تر کند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه «امیدواریم حمایت از ناوگان ملی  به عنوان یک آیتم اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد»، گفت: در حال حاضر بنادر کشورهای حاشیه خزر با ارائه تسهیلات و حمایت از ناوگان خودی، امتیاز ویژه‏ای برای ناوگان شان در نظر دارند اما متاسفانه بنادر ما در شمال کشور کوچکترین حمایتی نسبت به ناوگان ملی کشوردر خزر ندارند.

وی همچنین با تأکید بر اقتصاد مقاومتی، جذب نیروی انسانی متخصص، حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی و تحول اساسی در سیستم توسعه بنادر را با سرمایه گذاری بخش خصوصی خواستار شد.

داجمربا بیان اینکه «از انتقادات درجهت اصلاح و ارتقاء بهره وری فعالیت‏هایمان استفاده کنیم»، گفت: بنادر ما به لحاظ نرم پایین تخلیه و بارگیری و معطلی کشتی‏ها در رده قابل قبولی قرار ندارد و انتظار داریم با ایجاد رقابت در بنادر و اصلاح در نحوه واگذاری اپراتوری‏های بندری شاهد افزایش بهره‏وری باشیم.

 

تعداد مشاهده (608)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "مراکز آموزشی دریایی کشور تنها نام دانشگاه دریایی را یدک می‏کشند"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید