14 تیر 1393

دولت عراق شرایط واردات کالا از ایران را تسهیل کرد

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

در پی بسته شدن مرز عراق با ترکیه و اردن

دولت عراق شرایط واردات کالا از ایران را تسهیل کرد

در پی بسته شدن مرز عراق با ترکیه و اردن، دولت این کشور شرایط واردات کالا از ایران را تسهیل کرد از جمله این که امکان افتتاح اعتبار اسنادی، صدور ضمانت نامه و انتقال وجه با نرخ روز بازار در شعبه بغداد بانک پارسیان فراهم شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون مرکزی، با پیگیری‌های دولت، امکان افتتاح اعتبار اسنادی، صدور ضمانت نامه و انتقال وجه با نرخ روز بازار در بغداد فراهم شده است.

بازار عراق چند سالی است که از تصرف کالاهای ایرانی خارج شده و این کالاهای ترکیه ای و کشورهای دیگر دنیا هستند که بازار عراق را به دست گرفته اند، در حالی که اشتراکات مذهبی و مرزهای طولانی میان ایران و عراق فرصتی مناسب برای صادرات کالاهای ایرانی به بازار عراق و ترانزیت کالاها برای ورود به بازارهای دیگر صادراتی دنیا، از جمله مزایایی است که ایران را به لحاظ دسترسی به بازار عراق ممتاز کرده است.

در روزهای اخیر دولت عراق تلاش کرده تا با صدور مصوبات و تشویق بازرگان و تجار ایرانی، راه را برای حضور در بازار عراق هموار کند و در گام اول، این کشور، برخی از ضوابط ورود کالا از ایران را برداشته است.

سیدحسین حسینی‌محمدی در این باره گفت: با توجه به شرایط کنونی عراق و مسدود بودن مبادی ورودی کالا از اردن و ترکیه، هیئت وزیران این کشور برخی از ضوابط ورود کالا از ایران را برداشت.

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: هیئت وزیران عراق بدون ارایه گواهی انطباق (COC) برای واردات کالا به عراق را به صورت موقت تصویب کرد و این اقدام در جهت تسهیل و افزایش واردات از ایران انجام شده است .

وی تصریح کرد: شرایط ایجاد شده یک فرصت مناسب و ویژه برای صادرکنندگان کالای ایرانی است تا با حفظ کیفیت و برند ملی کالای ایرانی در بازار عراق، موانع غیرتعرفه‌ای در مسیر صادرات را تعدیل و حذف کنند.

ابراهیم محمدرضا زاده، رایزن بازرگانی صنعتی و معدنی جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: با پیگیری های به عمل آمده، امکان افتتاح اعتبار اسنادی، صدور ضمانت نامه و انتقال وجه با نرخ روز بازار در شعبه بغداد بانک پارسیان فراهم شده است.صادرکنندگان می توانند با مراجعه به مدیریت شعب خارج از کشور بانک پارسیان درخواست خود را مطرح کنند.

تعداد مشاهده (1303)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "دولت عراق شرایط واردات کالا از ایران را تسهیل کرد"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید