21 تیر 1393

قرارداد احتمالی ۳۲۲ میلیون دلاری ایران برای خرید ۱۰ کشتی از چین

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

یک پایگاه خبری گزارش داد

قرارداد احتمالی ۳۲۲ میلیون دلاری ایران برای خرید ۱۰ کشتی از چین

یک پایگاه خبری از قرارداد ۳۲۲ میلیون دلاری صندوقی متعلق به بخش خصوصی خاورمیانه با شرکتی چینی برای خرید ۱۰ فروند کشتی باری خبر داد و نوشت احتمالاً ایران طرف خریدار در این قرارداد است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی ترید ویندوز نیوز، قرارداد احتمالی 322 میلیون دلاری برای خرید کشتی‌های باری با ظرفیت 82 هزار تن با یک صندوق متعلق به بخش خصوصی در خاورمیانه ممکن است به‌معنای سرمایه گذاری مجدد ایران در خرید کشتی‌های جدید باشد.

شرکت کشتی سازی یانگ زیجیانگ چین در آستانه دریافت یک سفارش ساخت 10 کشتی باری به‌ارزش 322 میلیون دلار از یک صندوق بخش خصوصی در خاورمیانه است که هویت آن فاش نشده است. این می‌تواند نشانه‌ای از بازگشت ایران به سرمایه گذاری در زمینه کشتی‌های جدید باشد.

منابع صنعتی می‌گویند، مذاکرات برای دریافت سفارش ساخت کشتی‌های جدید در مراحل نهایی قرار دارد. این قرارداد احتمالی شامل 10 کشتی با ظرفیت 82 هزار تن می‌باشد. زمان تحویل این کشتی‌های باری بین نیمه دوم سال 2016 و سه‌ماهه اول سال 2017 برنامه ریزی شده است. قیمت هر یک از این کشتی‌ها بین 31 تا 33 میلیون دلار برآورد شده است.

اطلاعات منابع صنعتی نشان می‌دهد که این سفارش مرتبط با ایران است. اکثر این منابع معتقدند که خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران استفاده کننده نهایی این کشتی‌ها خواهد بود. به‌گفته برخی منابع، یک مدیر ارشد سابق خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در این پروژه نقش فعالی ایفا می‌کند.

ظاهراً مقامات شرکت چینی نیز تمایلی به افشای هویت طرف قرارداد خود ندارند و در پاسخ به سؤال خبرنگاران به شرایط محرمانه ماندن هویت طرف قرارداد اشاره می‌کنند.

اگر گمانه زنی‌ها در مورد نقش خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یا یکی از شرکت‌های تابعه در این سفارش درست باشد، این اولین باری خواهد بود که این شرکت یا یکی از شرکت‌های تابعه‌اش پس از مواجهه با تحریم‌ها در چند سال قبل، سفارش ساخت کشتی می‌دهد.

پس از آنکه در سالهای اخیر چندین سفارش ساخت کشتی به‌دلیل مشکلات بانکی ناشی از تحریم‌ها لغو شد، خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای حمل محموله‌های بزرگ نظیر سنگ‌آهن، سنگ‌گچ و مس نیاز زیادی به کشتی‌های باری جدید دارد.

 

تعداد مشاهده (1232)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "قرارداد احتمالی ۳۲۲ میلیون دلاری ایران برای خرید ۱۰ کشتی از چین"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید