18 مرداد 1393

کامیون‌های ترکیه‌ای از راه ایران به عراق می‌روند

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

در پی موافقت ایران
کامیون‌های ترکیه‌ای از راه ایران به عراق می‌روند
خبرگزاری تسنیم: در پی درخواست ترکیه و بروز مشکلاتی برای کامیون های عبوری ترکیه از مناطق تحت اشغال گروه تروریستی داعش ایران با موافقت عبور این کامیون ها از خاک خود برای ارسال کالا به عراق موافقت کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری تودی زمان، در پی انتظار گزارش هایی در مورد اخاذی تروریست های داعش از رانندگان، ایران به کامیون های ترکی که قصد عبور از مرز عراق را دارند، اجازه داده است تا از طریق ایران از مرز عبور کنند.
ایران این اقدام را پس از تقاضای نیهات زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه، انجام داده است.
شریف ارکومنت آکسوی، رئیس شورای روابط اقتصادی خارجی ترکیه و عراق روز جمعه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که برای نزدیک به 3ماه رانندگان کامیون های ترک توسط تروریست های داعش مورد اخاذی قرار می گرفتند و برای صدور مجوز عبور از مرز تقاضای دریافت رشوه می کردند. وی افزود، رانندگان برخی مواقع مجبور می شدند تا 400 دلار پرداخت کنند.
آکسوی افزود، به دلیل کاهش تقاضا در اقلیم کردستان، کامیون هایی که در مسیر اربیل کار می کنند در حال از دست دادن کار خود هستند.
خشونت ها در عراق موجب شده که صادرات ترکیه به این کشور به شدت آسیب ببیند. به گفته آکسوی، 2 هزار شرکت ترک از کاهش فعالیت های تجاری در عراق آسیب دیده اند.
صادرکنندگان ترک می گویند، تا قبل از تسلط داعش به مناطقی در شمال عراق، روزانه 2 هزار کامیون کالای ترک از مرز ترکیه و عراق عبور می کرد، اما اکنون تنها حدود 500 تا 600 کامیون در روز از مرز عبور می کنند. داعش برخی از گذرگاه های مرزی با ترکیه را بسته و 32 راننده کامیون ترک را در ماه ژوئن به گروگان گرفته است.
صادرات ترکیه به عراق در ماه گذشته میلادی در مقایسه با سال گذشته 46 درصد کاهش یافت. صادرات این کشور به عراق در ماه ژوئن نیز 21 درصد کاهش یافته بود. حدود 70 درصد صادرات ترکیه به عراق در سال گذشته به اقلیم خودمختار کردستان عراق صورت گرفت و عراق دومین شریک بزرگ صادراتی ترکیه پیش از تحرکات داعش در عراق بود. آمریکا روز جمعه انجام حملات هوایی علیه مواضع داعش را آغاز کرد.
زیبکچی اوایل ماه جاری گفت که به دلیل بی ثباتی و خشونت در عراق، تا پایان امسال ممکن است حجم صادرات ترکیه به این کشور 3 میلیارد دلار کاهش یابد.

تعداد مشاهده (631)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "کامیون‌های ترکیه‌ای از راه ایران به عراق می‌روند"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید