2 شهریور 1398

شكستني!

مولف: tarabaran   /  دسته: شماره 168   /  رتبه دهید:

شكستني!

ترابران- ترکی ناپیدا بر پوسته یک تخم‌مرغ، نازک‌شدگی غیرعادی پوسته در طرف دیگرش. بالا رفتن ریسک تاب نیاوردن آن پیش از رسیدن به بازار و حاصل آمدن زیان به جای سود... با این حال، امیدهایی هم به سلامت و عافیت هست؛ می‌توان به تاب‌آوری سطوح کروی در مقابل فشار خارجی (چه در تخم یک مرغ باشد و چه در گنبدی وسیع و بی‌ستون) و البته احتیاط روستاییان‌ باتجربه‌ای که سبد تخم‌مرغ‌ها را با ریختن کاه در آن ضربه‌گیر می‌کنند،‏‏‏ امیدوار بود. تاب آوردن، حاصل کیفیات داخلی و احتیاط‌های مدیریتی است.

البته قبول داریم که کارکرد اقتصاد با رفتار تخم‌مرغ تفاوت دارد و تاب‌آوری اقتصاد با مقاومت پوسته تخم‌مرغ در مقابل فشار خارجی دو مساله مختلف مکانیکی و تکنیکی است، اما اگر در مثل مناقشه نیست اجازه بدهید اضافه کنیم که مشابهت دیگری هم در این زمینه دارند: اقتصاد امروز ایران آن تخم‌مرغی است که کسانی، جاهل یا سارق، محتوای آن را با سرنگ تخلیه کرده‌اند. پوسته‌ای چون کاغذ با ترک‌های فراوان که در برابر فشار ناخنی تاب نخواهد آورد و له خواهد شد.

اینکه این اقتصاد ظرفیت‌های نامکشوف و نادیده زیاد دارد، اگر هم درست باشد مال بعد از خردشدگی محتوم در اثر چند دهه تخلیه تاب و توان است و به امروز نامربوط. امروز، قدرت تاب‌آوری اقتصاد ایران با وجود خطرهای بیخ گوش و بیماری‌های رخنه کرده در عمق آن در برابر آزمون‌های جدی و سخت قرارگرفته و به‌زودی نظرها و ارزیابی‌ها را به هم نزدیک خواهد کرد. تا پایان آزمون، آنچه شواهد و تجربه به ما می‌گوید امیدآفرین نیست؛ موقعیت یک اقتصاد را با تاثیرات اجتماعی آن می‌سنجند نه با ظرفیت‌های بالقوه‌اش‌، تاثیر ریسک‌های در کمین آن را با هشیاری کنترل‌کنندگانش اندازه می‌زنند‏، نه تهدیدهای بیرونی؛ و مفید بودن ظرفیت‌هایش را با شعور هدایت‌کنندگانش متر می‌کنند، نه با عمق منابعش.

سرجمع، نتیجه همه اینها را با تاب‌آوری یک اقتصاد اندازه می‌گیرند، وقتی به برهوت قلت منابع دردسترس پا می‌گذارد و چراغ قرمز حساب جاری‌اش روشن می‌شود. فعلا، بسته به اینکه کجا ایستاده‌ایم، رنگ آن چراغ را خودمان تعیین می‌کنیم. اکثر حکومتی‌ها سبز می‌بینند و اکثر اقتصاددانان قرمز. خب البته طیف بین آنها هم وسیع است و چراغ زرد هشدار را در مقابل اقتصاد ایران نمایان می‌کند.

گزارش اصلی این شماره را به ارزیابی توان تاب‌آوری اقتصاد ایران اختصاص داده‌ایم: وارسی پیچ و مهره و سوخت و ترمز و... ماشین فرسوده و محورشکسته اقتصاد ایران توسط چند تن از خبرگان، در ميان گردنه‌ای که عبور از آن تاب و توان می‌خواهد. آیا به سلامت رد خواهیم شد؟

تعداد مشاهده (106)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "شكستني!"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید