10 آبان 1393

یک مرحله اضافی در اعطای تسهیلات دریایی

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

یک مرحله اضافی در اعطای تسهیلات دریایی

یک کارشناس صنعت دریایی کشور با انتقاد از روند موجود در اعطای تسهیلات به صنعت دریایی کشور گفت: متاسفانه صندوق حمایت از صنایع دریایی نیز بصورت واسط یك مرحله به مراحل دریافت تسهیلات از بانك اضافه شده است.

علی اصغر جوادی در گفت‏وگو با مارین نیوزدرباره فراخوان اخیر صندوق صنایع دریایی برای اعطای تسهیلات ساخت شناورهای فراساحلی، با بیان اینکه «صندوق حمایت از صنایع دریایی تشخیص اهلیت متقاضیان را بررسی و تأیید می‏کند»، پرسید: ملاك اهلیت چیست؟ آیا در قانون تجارت ایران منعی برای سرمایه‏گذاری اشخاص وجود دارد؟

وی با بیان اینکه «تأیید واحدهای سازنده شناور نیز از وظایف صندوق نیست»، توضیح داد: بر اساس قانون واحدهایی كه برای ساخت شناور از وزارت صنایع سابق و وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلی پروانه دریافت کرده‏اند، لزومی به تأیید مجدد از طرف صندوق ندارند. این موضوع را مدتی سازمان بنادر ودریانوردی مدعی بود كه الان هم صندوق مدعی شده است.

رییس سابق اداره صنایع دریایی وزارت صنایع تصریح کرد: اگر واقعا به حمایت از صنایع دریایی و توسعه ساخت داخل معتقد هستیم؛ باید مراحل را كوتاه کنیم و در پرداخت اعتبار تسهیل شود.

وی افزود: به اذعان بسیاری از متخصصان، پرداخت تسهیلات در خارج خیلی آسان است و بعضا بیش از 90 درصد ارزش شناور به طرق مختلف از تسهیلات تأمین می‏شود.

جوادی با انتقاد از اینکه «سهم آورده متقاضی در پروژه ساخت شناورهای خدماتی فراساحل 25 درصد تعیین شده است»، پرسید: آیا قیمت تمام‏شده شناور در داخل (در صورت اتمام پروژه در موعد مطلوب) با قیمت شناور در خارج قابل مقایسه است؟ از كدام محاسبات كارشناس مالی و اعتباری سهم آورده متقاضى 25 درصد استخراج شده است؟

وی با تأکید بر اینکه «یك محاسبه ساده ناكارآمدی این درصد را در سفارش ساخت به داخل روشن می‏کند»، توضیح داد: اگرمتقاضی 25 درصد ارزش شناور را تأمین کند و تمام ریسك‏ها را پذیرفته، منتظر پرداخت‏های پس از بازدید وتأیید پیشرفت ساخت توسط كارشناس بانك وصندوق باشد؛ بهتر است بجای انتظار حداقل دوساله، با افزودن مبلغی جزئی به ٢٥درصد، شناور دست دوم خارجی خریداری و به‏سرعت شروع به کار کند.

این کارشناس باسابقه صنعت دریایی کشور افزود: برای توسعه صنعت دید وسیع ومثبت اندیشی لازم است؛ نباید به این دلیل كه درصد كمى شاید خلاف كنند، مراحل را سخت‏تر کرد؛ بلكه باید ضوابط را تسهیل و آنها را واقع‏بنیانه تدوین کرد و نظارت ارشادى داشت.

رییس سابق اداره صنایع دریایی وزارت صنایع همچنین درباره اختصاص 400 میلیون دلار اعتبار برای اعطای تسهیلات ساخت کشتی از سوی بانک صنایع و معادن گفت: در مورد تأمین اعتبار جهت ساخت كشتى، باید كارمزد بانكى مناسب تعیین شود.

وی با بیان اینکه «در رهن گرفته شدن شناوردر حال ساخت، ازمصوبات قبل از تصویب قانون توسعه وحمایت از صنایع دریایی بود ولی بانك‏های عامل از قبول آن امتناع داشتند»، گفت: در مورد نحوه پرداخت اعتبار نیز باید روشی تدوین ومصوب شود كه امكان استفاده بهینه از آن میسر باشد.

جوادی اعتقاد دارد: در تأمین اعتبار ساخت سكوهای حفاری نیز هم سهم آورده متقاضی تا حد 10 درصد و نرخ كارمزد آن نیز زیر شش درصد مناسب خواهد بود؛ والا این كارها نیز منجر به توسعه ساخت داخل نخواهد شد.

تعداد مشاهده (806)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "یک مرحله اضافی در اعطای تسهیلات دریایی"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید