10 آبان 1393

افزایش ۴ میلیون تومانی کرایه کامیون‌های ایران و ترکیه‌/پلمب باک کامیون‌های ترک در دستور کار

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:
/5

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی خبر داد

افزایش ۴ میلیون تومانی کرایه کامیون‌های ایران و ترکیه‌/پلمب باک کامیون‌های ترک در دستور کار

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری بااشاره به افزایش ۴ میلیون تومانی کرایه حمل بار ترانزیت کامیون‌های ایرانی ازپلمب باک کامیون‌های ترکیه‌ای در مرز ایران خبر دادوگفت:درصورت دستکاری پلمب با متخلفان برخورد قضایی می‌شود.

محمد جواد عطرچیان اظهار کرد: مشکل به‌وجود آمده در رابطه با تردد کامیون‌های ایرانی به ترکیه و بالعکس کماکان به همان وضعیت سابق است وپیشرفت جدیدی در این زمینه حاصل نشده است.

وی با بیان این‌که مذاکره جدید با طرف ترکیه انجام نشده است، تصریح کرد: با این حال در حال حاضر کامیونی در مرز متوقف نیست و تردد انجام می‌شود، اما از میزان ترددها کاسته شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که میزان ترددها چه میزانی کاهش پیدا کرده است، افزود: میزان تردد کامیون‌های ایرانی به ترکیه در مرز حدود 50 درصد کاهش پیدا کرده و تردد کامیون‌های ترکیه به خاک جمهوری اسلامی ایران نیز حدود 15 درصد کاهش یافته است.

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به این‌که دو طرف از اختلاف بر سر تعرفه دچار زیان شده‌اند خاطرنشان کرد: این مسئله باعث شده تا کرایه‌های حمل افزایش یابد به‌طوریکه  حدود 4 میلیون تومان کرایه حمل برای کامیون‌های ترانزیتی افزایش یافته است.

عطرچیان ادامه داد: کرایه حمل برای کامیون‌ها به مقصد ترکیه نیز (مثلا استانبول) حدود سه میلیون تومان افزایش یافته است.

وی با بیان این‌که کرایه حمل برای کامیون‌های ترکیه‌ای نیز به همین میزان افزایش یافته است، اظهار کرد: طرف ترکیه‌ای نمی‌توانند در خصوص این موضوع که ما سوخت را با چه قیمتی در اختیار کامیون‌های ایرانی قرار می‌دهیمف اظهارنظر کند. ما به هر قیمتی می‌توانیم سوخت به کامیون‌های ایرانی بفروشیم، همانگونه که ما در رابطه با قیمت سوخت تحویلی به کامیون‌های ترکیه‌ای (در خاک آن کشور) یا این‌که چه تسهیلاتی را برای حمل‌ونقل خود مهیا می‌کنند، ما اظهار نظر نمی‌کنیم بنابراین طرف ترکیه هم نمی‌توانند درباره قیمت سوخت ایران اظهارنظر کنند.

وی با اشاره به این‌که اعلام نظر ترکیه در خصوص مسائل داخلی ایران  درست نیست، بیان کرد: در ایرن سوخت ارزان است و بنابراین سوخت با قیمت ارزان در اختیار کامیون‌های ایرانی قرار گرفته می‌شود و ترک‌ها نباید در مسائل داخلی ما اعلام نظر کنند.

وی ادامه داد: آنها نیز می‌توانند سوخت را با قیمت ارزان در اختیار کامیون های ترک قرار دهند، از این رو این‌که رفتار ما با کامیون‌های ایرانی جزو اختیارت خودمان است.

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان این‌که مهلت 20 روزه ایران به ترکیه به اتمام رسیده است، گفت:‌ طرف ترکیه در این مدت هیچ عکس‌العملی نشان نداد بنابراین در حال فراهم کردن مقدمات پلمب باک کامیون‌های ترکیه هستیم تا به آنها سوخت ندهیم. در حال هماهنگی با سازمان‌ها و مراکز ذی‌ربط در این رابطه هستیم و یک قطره سوخت به کامیون‌های ترکیه نمی‌فروشیم و ترک‌ها موظف هستند سوخت مصرفی خودشان را از داخل ترکیه تامین کنند.

عطرچیان با بیان این‌که کمترین قیمت سوخت در ترکیه حدود 3200 تومان در هر لیتر برای کالاهای صادراتی است، بیان کرد:‌ قیمت سوخت برای کالاهایی که ساخت ترکیه نباشد حدود 6500 تومان است،‌بنابراین آنها باید سوخت مورد نیاز را برای خود تامین کنند و هیچگونه سوخت ارزان‌قیمتی را به کامیون‌های ترکیه نمی‌دهیم.

وی با تاکید بر این‌که کامیون‌های ترک را پلمب می‌کنیم، تصریح کرد: کامیون‌های ایرنی توسط ترکیه پلمب می‌شود چراکه آنها ادعا دارند این کامیون‌ها سوخت را به دلیل ارزانی در ترکیه می‌فروشند. البته هیچ نیازی نیست که کامیون‌های ایرانی سوخت ارزان‌قیمت را در ترکیه بفروشند و سوخت گران آنها را خریداری کنند. بنابراین پلمب در سمت ترکیه اصلا معنا ندارد و این حرف نامناسبی است که بیان می‌شود.

وی تاکید کرد: زمانیکه کامیون‌های ترکیه‌ای پلمب شوند هیچکدام از آنها حق سوختگیری در ایران را ندارند، در غیر اینصورت‌ طبق قانون مبارزه با قاچاق و قوانین قضایی و انتظامی با کامیون‌های ترک برخورد می شود. پلمب در زمان خروج از مرز ایران بازرسی می‌شود و چنانچه پلمب دستکاری شده باشد به دلیل تخلف از قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز با کامیون متخلف برخورد و برای آن پرونده تشکیل می شود.

 وی با بیان این‌‌که اقدام قانونی برای کامیون‌هایی که پلمب را شکسته یا دستکاری کرده باشند انجام می‌شود، گفت: با پلمب کامیون‌های ترکیه‌ای تعرفه‌های موجود به حالت قبل بازنمی‌گردد و اگر طرف ترکیه‌ای تمایل داشته باشند می‌توانند عوارض را حذف کنند.

 

تعداد مشاهده (752)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "افزایش ۴ میلیون تومانی کرایه کامیون‌های ایران و ترکیه‌/پلمب باک کامیون‌های ترک در دستور کار"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید