18 آبان 1393

هند ۱۸ ماهه دو پایانه باری در بندر چابهار ایران می‌سازد

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

هند ۱۸ ماهه دو پایانه باری در بندر چابهار ایران می‌سازد

خبرگزاری تسنیم: وزیر کشتیرانی هند گفت دهلی نو یک بازه زمانی ۱۸ ماهه را برای ساخت یک پایانه باری کانتینری و یک پایانه باری چندمنظوره در ۲ لنگرگاه بندر چابهار تعیین کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه انیترنتی دکان هرالد، با توجه به اقدام پکن برای انعقاد قراردادی با تهران برای توسعه بندر چابهار، هند قرار است پروژه های خود در این بندر ایرانی را سریعتر به بهره برداری برساند.

نیتین گادکاری، وزیر کشتیرانی هند گفت، دهلی نو یک بازه زمانی 18 ماهه را برای ساخت یک پایانه کانتینری و یک پایانه باری چندمنظوره در 2 لنگرگاه بندر چابهار تعیین کرده است.

وی در عین حال افزود، دهلی نو تلاش می کند این پروژه را در طی یک ماه و نیم آینده تکمیل نماید.

ظاهرا هند مصمم است زمانی را که در طی چند سال گذشته به دلیل تحریم های غرب علیه ایران در این پروژه از دست داده جبران نماید.

منابع آگاه هندی گفتند، هند همچنین قصد دارد در مقابل پیشنهاد چین در مورد این بندر مقابله به مثل نماید تا جای پای خود را در این منطقه استراتژیک محکم سازد. پیشنهاد پکن برای تامین خط اعتباری 80  میلیون دلاری جهت توسعه بندر چابهار موجب نگرانی دهلی نو شده است. زیرا هند می خواهد خودش از فرصت به وجود آمده از کاهش تحریم های ایران و مذاکرات هسته ای بهره ببرد.

اقدام هند در سرعت بخشیدن به تکمیل پروژه توسعه بندر چابهار ایران پس از آن صورت می گیرد که شرکت اوورسیز پورت هولدینگ چین مدیریت بندر تجاری گوادر را در جنوب شرق پاکستان در اختیار گرفته است. ناوگان ارتش جمهوری خلق چین مدت هاست از بندر گوادر استفاده می کند.

پروژه توسعه بندر چابهار  روز 18 اکتبر و پس از موافقت کابینه هند با چهارچوب یادداشت تفاهم بین دولتی منعقده در این خصوص، شتاب بیشتری گرفت. این یادداشت تفاهم که قرار است بین تهران و دهلی نو منعقد شود، راه را برای مشارکت هند در توسعه بندر چابهار هموار خواهد کرد.

بندر چابهار یک بندر مهم استراتژیک برای هند محسوب می شود و می تواند موجب تسهیل دسترسی این کشور به افغانستان شود.

تعداد مشاهده (962)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "هند ۱۸ ماهه دو پایانه باری در بندر چابهار ایران می‌سازد"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید