27 آذر 1390

ارسال دستورالعملی از سوی ستاد مبارزه با قاچاق كلید خورد

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: شماره 103   /  رتبه دهید:
4/3

ارسال دستورالعملی از سوی ستاد مبارزه با قاچاق كلید خورد

فاز جدید مبارزه با قاچاق سوخت

ترابران- رییس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز به تازگی دستور توقف كامیون‌های حامل كالاهای صادركننده‌های خوشنام را صادر كرده است. به این ترتیب در صورت اجرای این دستورالعمل از این پس صادركننده‌های خوشنام فرقی با سایر صادركننده‌ها نخواهند داشت و محموله‌های آنها به شرطی اجازه خروج از مرز را پیدا می‌كنند كه آزمایش‌ها و بازرسی‌های معمول را پشت سر گذاشته باشند.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز این دستور را در نامه‌ای خطاب به معاون گمركی گمرك ایران صادر كرده و در این نامه نوشته شده است: «با توجه به سوءاستفاده بی‌رویه شركت‌های تولیدی و صادراتی فرآورده‌های نفتی اعم از خوشنام و غیرخوشنام به قاچاق مواد سوختی تحت عناوین مختلف هیدروكربن، حلال و غیره از طریق گمركات تعیین شده در ماده 13 دستورالعمل ضرورت دارد، اولا نمونه‌گیری برابر مفاد دستورالعمل با دقت لازم صورت گیرد تا از هرگونه سوءاستفاده جلوگیری شود. ثانیا فعلا از تاریخ دریافت این نامه به مدت دو ماه، دستور خروج تمامی محموله شركت‌ها و افراد صادركننده از جمله خوشنام‌ها منوط به ارائه پاسخ آزمایش نمونه‌ای اخذ شده است.»

این دستورالعمل از آنجا دارای اهمیت است كه براساس قانون، تصمیمات ستاد به منزله مصوبه هیات وزیران و برای تمام دستگاه‌های مخاطب از جمله گمرك لازم‌الاجرا است. البته محمود نادری، معاون گمركی گمرك ایران در عین حال كه دریافت این نامه را تایید می‌كرد، به خبرنگاران گفت: با وجود این كه دستور رییس ستاد مبارزه با قاچاق كالا لازم‌الاجرا است، اما هنوز این دستورالعمل اجرایی نشده است.

این تصمیم پس از آن صورت می‌گیرد كه طی ماه‌های گذشته تخلفات كمابیش گسترده‌ای از سوی برخی از این صادركننده‌ها صورت گرفته و شركت‌های مجاز صادرات مواد نفتی كه تنها مجوز صدور مواد هیدروكربن، حلال و از این قبیل فرآورده‌های جانبی نفت را داشته‌اند، تحت این عناوین اقدام به خروج مقادیر قابل‌توجهی سوخت كرده‌اند. طی این مدت دست كم دو گزارش رسمی از تخلف صادركننده‌های خوشنام منتشر شد كه تنها یكی از این موارد، قاچاق یك محموله ۳۵ میلیون لیتری سوخت در كرمانشاه بوده است.

آن طور كه نادری می‌گوید: براساس توافقی كه بین گمرك و ستاد مبارزه با قاچاق كالا صورت گرفته، قرار است فعلا صادركننده‌های خوشنام به همان روال معمول خود فعالیت كنند. اما از سوی دیگر برخی منابع از سخت‌گیری‌هایی خبر می‌دهند كه به تازگی بر اساس همین تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز صورت می‌گیرد. بر این اساس در حال حاضر برخی گمرك‌ها از جمله گمرك باشماق كردستان دستور رییس ستاد را اجرایی كرده‌اند و از خروج محموله صادركننده‌های خوشنام بدون تایید آزمایشگاه جلوگیری می‌كنند.

حذف صادركننده‌های خوشنام به صلاح نیست

البته نادری، معاون امور گمركی گمرك ایران حذف صادركننده‌های خوشنام را «به صلاح نمی‌داند» و معتقد است كه نباید همه را به یك چوب زد و به خاطر تخلف چند شركت نباید تمام شركت‌های خوشنام را متخلف قلمداد كرد.

نادری می‌گوید:« در یك مقطعی چند تخلف از سوی چند شركت معدود انجام شد كه این شركت‌ها از فهرست خوشنام‌ها حذف شدند و حالا دیگر نیازی به برخوردهای شدید با دیگران نیست.»

استدلال معاون امور گمركی گمرك ایران این است كه یا باید در كشور صادركننده خوشنام داشته باشیم یا نداشته باشیم و حالا كه گروهی را به عنوان صادركننده خوشنام انتخاب كرده‌ایم، نباید با قطع تسهیلات آنها، از رویه صادرات مواد نفتی جلوگیری كنیم.

نادری همچنین واداشتن تمام صادركننده‌ها به عبور از مسیر معمول گمرك یا به اصطلاح مسیر قرمز را موجب ایجاد ترافیك در مرزها و در نتیجه بروز مخاطراتی برای محموله‌های نفتی كه از اساس اشتعالزا و خطرناك هستند ارزیابی می‌كند.

گفتنی است براساس دستورالعمل مبارزه با قاچاق و عرضه خارج از شبكه فرآورده‌های نفتی یارانه‌ای، آن دسته از صادركنندگانی كه سابقه دو سال و حداقل ۵ نوبت صادرات عمده فرآورده‌های نفتی را داشته یا خود تولیدكننده این گونه فرآورده‌ها هستند، در صورتی كه سوابق منفی نداشته باشند، به عنوان شركت‌های خوشنام می‌توانند از تسهیلات ویژه صادراتی بهره‌مند شوند. بر همین اساس نخستین گروه شركت‌های خوشنام صادركننده فرآورده‌های نفتی كه تعداد آنها ۴۰ واحد بود، در سال 86 از سوی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالاو ارز به گمرك معرفی شدند تا بتوانند از تسهیلات ویژه صادرات بهره‌مند شوند. آن‌طور كه مسوولان می‌گویند تعداد این شركت‌ها در حال حاضر نیز از 100 شركت فراتر نمی‌رود. همچنین این صادركننده‌ها از تسهیلات دیگری در روند فعالیت خود از جمله معافیت از ضمانت‌نامه در هنگام صدور كالا بهره‌مند می‌شوند.

قاچاق سوخت، همچنان یك معضل

معاون گمرك در عین حال بیشتر مشكلات موجود بر سر صادرات مواد نفتی را در دستورالعمل مبارزه با قاچاق سوخت می‌داند و تنها راه مبارزه با سوء‌استفاده از صادرات مواد نفتی را بازنگری این دستورالعمل می‌داند. آن طور كه نادری خبر می‌دهد اتفاقا این كار در حال انجام است و در حال حاضر كمیته‌ای برای بازنگری قوانین صادرات سوخت در ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز تشكیل شده است.

این دستورالعمل قابل اجرا نیست!

در همین زمینه، حمید حسینی، رییس اتحادیه صادركنندگان فرآورده‌های نفت و گاز و پتروشیمی نیز به خبرنگار ترابران گفت:« این دستورالعمل پس از انتشار لغو شده و مشخص نیست كه نهایی شود.»

وی در خصوص دلایل صدور چنین دستوری گفت:« چند تن از صادركنندگان خوشنام كه البته توسط اتحادیه معرفی نشده بودند (از سوی برخی نهادهای دیگر معرفی شده بودند) خلاف‌هایی مرتكب شده و عملكرد كلیه صادركنندگان خوشنام را زیر سوال بردند. این شركت‌ها اتحادیه را تحت فشار گذاشته بودند تا آنها را به عنوان صادركننده خوشنام معرفی كند. اما اتحادیه پس از بررسی مدارك، راضی به معرفی آنان نشده بود. تخلف صورت گرفته هم توسط همین افراد انجام شده است. از سوی دیگر برخی، از امتیاز صادركننده نمونه و خوشنام بودن خود استفاده كرده و كارگزاری دیگران را انجام داده‌اند و از طریق ارسال كالای آنها، درآمدی برای خود ایجاد كرده بودند كه در برخی از آنان كالای قاچاق كشف شده است.»

به گفته حسینی این امر موجب شده تا بر روی ستاد و گمرك فشار وارد شده و چنین بخشنامه‌ای مطرح و در ادامه صادر شود. رییس اتحادیه صادركنندگان فرآورده‌های نفت و گاز و پتروشیمی تاكید كرد:« دستورالعمل صادر شده به هیچ عنوان قابلیت اجرا ندارد، چرا كه نمی‌توان فرآورده و محموله این كامیون‌ها را بیش از بیست روز در گمرك متوقف و زمانی را برای صرف آزمایشات صرف كرد. علاوه بر این، گمرك توانایی حفظ و انبار این مقدار بار را ندارد. همچنین انبار این میزان كالا، از لحاظ آتش‌زایی و حوادث دیگر خطرناك است؛ ضمن آنكه هزینه بالایی را به گمرك تحمیل می‌كند.»

حسینی در ادامه سخنان خود از تصمیمات جدیدی سخن گفت كه در این رابطه اتخاذ شده است و افزود:« در حال حاضر قرار بر این شده تا صادركنندگان خوشنام دوباره ارزیابی و این سیستم همچنان حفظ شود.»

حسینی به پیشنهادات ارائه شده برای رفع این مشكل هم اشاره كرد و افزود:« اكنون پیشنهاداتی ارائه شده كه براساس آن، شركت‌های بازرسی فعال‌تر شده تا شركت‌های صادركننده پس از دریافت گواهی شركت بازرسی، به راحتی بتوانند بار خود را صادر كنند. از سوی دیگر مقرر شده است تا روند امور در خصوص كالاهای تركیبی تغییر كند. بر این اساس، با كالاهای خاص مانند قیر، روغن، پارافین و... كه كاملا مشخص هستند و گمرك تنها با یك ارزیابی اولیه می‌تواند اجازه خروج آنها را صادر كند به همان ترتیب قبل برخورد می‌شود، اما شرایط برای صادركننده خوشنام در رابطه با كالاهای تركیبی تغییر خواهد كرد.»

رییس اتحادیه صادركنندگان فرآورده‌های نفت و گاز و پتروشیمی توضیح داد:« در این موارد قرار است صادركنندگان اصل مدارك را نیز همزمان با ارائه كالا به گمرك ارائه دهند تا مشخص شود كه هر بخش از فرآوردهای نفتی از كجا تهیه شده است. برای مثال فروشنده باید تمامی فرآورده‌ها را معرفی كند كه این نوع كالا از پتروشیمی رازی، دیگری از مارون و میعانات گازی را از دیگر كارخانجات خریداری كرده‌اند و به تفكیك مدارك ارائه دهند تا گمرك با ابطال مدارك اجازه خروج كالاها را صادر كند.»

حسینی از مذاكره با رییس كل گمرك و ستاد مبارزه با قاچاق كالا خبر داد و تاكید كرد بر مینای تمامی مذاكرات و بررسی‌‌ها این دستورالعمل اجرا نخواهد شد به عبارتی سیستم قبلی پابرجا خواهد بود و تنها در برخی قسمت‌ها كنترل بیشتری اعمال خواهد شد.

 

تعداد مشاهده (1595)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "ارسال دستورالعملی از سوی ستاد مبارزه با قاچاق كلید خورد"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید