29 آذر 1393

سرمایه‌گذاری خصوصی در فرودگاه امام فقط در حد حرف است

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور:

سرمایه‌گذاری خصوصی در فرودگاه امام فقط در حد حرف است

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها با بیان اینکه اجرای فاز ۲ فرودگاه امام ۳ هزار میلیارد تومان هزینه دارد، به عدم استقبال سرمایه‌گذار در این فاز اشاره کرد و گفت: بودجه سال ۹۳ فرودگاه امام خمینی(ره) ۴۰ میلیارد تومان بود که تاکنون فقط 3.5 میلیارد تومان به آن اختصاص یافته است.

محمدعلی ایلخانی در نشست تخصصی بررسی صنعت حمل و نقل هوایی با موضوع بهره‌وری که در محل دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، اظهار داشت: شرکت فرودگاه‌های کشور به عنوان‌ مهیا کننده صنعت هوانوردی دو مأموریت بر عهده دارد که شامل «ایجاد، نگهداری و راهبری راه‌های هوایی کشور» و «اداره و تجهیز و نگهداری 54 فرودگاه کشور» است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 103 راه هوایی به طول 61 هزار و 776 کیلومتر در کشور وجود دارد که تا چند ماه قبل این رقم 57 هزار کیلومتر شامل 92 راه هوایی بود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور افزود: طی چند ماه اخیر با اتفاقاتی که در کشورهای اوکراین و عراق رخ داد استقبال از فضای کشور افزایش یافت.

وی با بیان اینکه در مرکز کنترل فضای کشور هفت سکوتر داریم،‌ اظهار داشت: طبق آخرین آمار در 24 ساعت گذشته 1583 فروند هواپیما در فضای کشور سرویس دریافت کردند که 972 فروند آن مربوط به 70 کشور خارجی ‌‌بود که برای تسهیل در حمل بین‌المللی از فضای ایران استفاده می‌کنند.

ایلخانی با بیان اینکه اداره‌، تجهیز و نگهداری 54 فروگاه کشور بر عهده شرکت فرودگاه‌ها است، افزود: این رقم شامل 9 فرودگاه بین‌المللی، 25 فرودگاه مرز مجاز بین‌المللی و 20 فرودگاه داخلی است.

وی افزود: همچنین چهار‌ فرودگاه نیز در حال ساخت است که به مجموعه 54 فرودگاه موجود اضافه می‌شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور ادامه داد: همچنین 9 فرودگاه متعلق به وزارت نفت و 2 فرودگاه قشم و کیش متعلق به مناطق آزاد تجاری است که مسئولیت عملیات هوانوردی آن بر عهده شرکت فرودگاه‌های کشور است.

وی درباره فرودگاه امام خمینی (ره) توضیح داد: این فرودگاه از نظر اراضی تحت تملک سومین فرودگاه بزرگ دنیا است؛ 13 هزار و 700 هکتار اراضی تحت تملک فرودگاه است که فقط در 500 هکتار آن کار شده است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور افزود: در ترمینال مسافربری فرودگاه امام خمینی (ره) به 7 میلیون مسافر خدمات ارائه می‌شود.

وی ادامه داد:‌ فاز دو فرودگاه برای جابه‌جایی 20 میلیون مسافر طراحی شده است اما اجرای آن 3 هزار میلیارد تومان هزینه دارد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور گفت: درآمد شرکت در سال گذشته 800 میلیارد تومان از محل فراپروازی و مجموعه فرودگاهی بود که امسال به 1300 میلیارد تومان افزایش می‌یابد، بنابراین نمی‌توان در این پروژه سرمایه‌گذاری چندانی داشت.

وی افزود: تاکنون ندیده‌ام سرمایه‌‌گذار داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در فاز دو فرودگاه امام خمینی (ره) استقبال کنند و فقط در حد امضای تفاهم‌نامه‌ها بوده است.

ایلخانی بیان کرد: در حال حاضر مناطق مذکور بیابانی بیش نیست و تا زمانی که هایپرمارکت‌ها سود فراوانی می‌دهند کسی برای ساخت فرودگاه استقبال نمی‌کند.

وی افزود: اگر مجلس اجازه دهد می‌توانیم تا حدی از بودجه امسال و سال آینده شرکت فرودگاه‌ها بخشی از عملیات فاز دو را اجرایی کنیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور افزود: در ‌فاز 2 فرودگاه امام دو هزار و 500 هکتار منطقه ویژه اقتصادی و هزار و 500 هکتار منطقه ازاد تجاری داریم که هیچ سرمایه‌گذاری در آنها انجام نمی‌شود مگر آنکه بخش هوانوردی آن فعال شود.

وی افزود: بودجه سال 93 فرودگاه امام خمینی (ره) 40 میلیارد تومان بود که تاکنون فقط 3.5 میلیارد تومان به آن اختصاص یافته است.

ایلخانی بیان کرد: مجری طرح توسعه فرودگاه بیش از 100 میلیارد تومان به پیمانکار بدهکار است؛ در این راستا باید خود سرمایه‌گذاری کرده و پروژه‌ها را آغاز کنیم تا استقبال افزایش یابد.

تعداد مشاهده (1298)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "سرمایه‌گذاری خصوصی در فرودگاه امام فقط در حد حرف است"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید