10 دی 1393

یک شرکت روسی مسئول احداث راه آهن ایران ارمنستان شد

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

یک شرکت روسی مسئول احداث راه آهن ایران ارمنستان شد

مدیرعامل شرکت راه آهن جنوب قفقاز، یکی از شرکت های تابعه شرکت دولتی راه آهن روسیه گفت، این شرکت اجرای پروژه راه آهنی که ایران و ارمنستان قصد دارند برای اتصال خطوط ریلی دو کشور به یکدیگر احداث نمایند را بر عهده گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری آرکا نیوز، ویکتور ربتس، مدیرعامل شرکت راه آهن جنوب قفقاز، یکی از شرکت های تابعه شرکت دولتی راه آهن روسیه گفت، این شرکت اجرای پروژه راه آهنی که ایران و ارمنستان قصد دارند برای اتصال خطوط ریلی دو کشور به یکدیگر احداث نمایند را بر عهده گرفته است.

در سال 2002، شرکت سرمایه گذاری راسیا اف زد ای دوبی امتیاز 50 ساله ساخت و مدیریت یک راه آهن 305 کیلومتری از ارمنستان تا ایران، تحت عنوان خط آهن جنوب ارمنستان را از دولت این کشور دریافت کرد. تا اواخر سال 2013، این شرکت مطالعات امکان سنجی این پروژه را به پیش برد.

ربتس دیروز گفت، اکنون مستندات نشان می دهد که کار ساخت خط آهن می تواند آغاز شود. وی افزود، شرکت راه آهن جنوب قفقاز یک موافقتنامه مرتبط را با شرکت راسیا اف زد ای به امضا رسانده است و بر این اساس کارهای مشخصی باید انجام گیرد. هزینه این پروژه 3.5 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

هزینه بالای پروژه به دلیل زمین کوهستانی منطقه است که باید راه آهن از آن عبور کند. این خط آهن 306 کیلومتری شامل 64 پل مجموعا به طول 19.6 کیلومتر و 60 تونل مجموعا به طول 102.3 کیلومتر خواهد بود. این خط آهن از ایستگاه گاگارین در استان گگارکونیک آغاز می شود و با عبور از ایستگاه آگاراک در سیونیک جنوبی می تواند سالانه 25 میلیون محمول را ترانزیت نماید.

بر اساس بیانیه دولت ارمنستان، راه آهن جنوب ارمنستان کوتاه ترین مسیر ترانزیتی از بنادر دریای سیاه به بنادر خلیج فارس محسوب می شود و یک کریدور ترانزیتی مهم بین اروپا و منطقه خلیج فارس به وجود خواهد آورد.

تعداد مشاهده (1546)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "یک شرکت روسی مسئول احداث راه آهن ایران ارمنستان شد"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید