18 بهمن 1393

جزئیات سهمیه‌بندی جدید گازوئیل ناوگان حمل و نقل بار و مسافر بر اساس پیماش

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

جزئیات سهمیه‌بندی جدید گازوئیل ناوگان حمل و نقل بار و مسافر بر اساس پیماش

هیئت وزیران تصوب کرد سوخت خودروهای کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی‌بوس‌های درون شهری با سوخت مصرفی نفت‌گاز بر اساس اطلاعات سامانه موقعیت یاب جغرافیایی (GPS) و اسناد جابجایی کالا و مسافر میزان پیماش هر وسیله نقلیه در دوره زمانی مشخص، محاسبه و تعیین می‌شود.

‌به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، مصوبه هیأت وزیران توسط معاون اول رئیس جمهور‌ 14 بهمن 93 به وزارتخانه‌های نفت، راه و شهرسازی و وزارت کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت ابلاغ شده است.

جزئیات این مصوبه به شرح زیر است:

هیأت وزیران در جلسه 5 بهمن 93 به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های نفت و راه و شهرسازی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به منظور روان سازی تأمین سوخت مورد نیاز ناوگان حمل و نقل بار و مسافر تصویب کرد:

1- خودروهای مشمول این تصویب نامه عبارت است از کامیون، کامیونت، اتوبوس، مینی بوس‌های حمل بار و مسافر درون شهری با سوخت مصرفی نفت‌گاز.

2- در این تصویب‌نامه منظور از سامانه جامعه پیمایش، سامانه‌ای است که بر اساس اطلاعات سامانه موقعیت یاب جغرافیایی (GPS) و اسناد جابة‌جایی کالا و مسافر میزان پیماش هر وسیله نقلیه را در دوره زمانی مشخص، محاسبه و تعیین می‌کند.

3- وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای) و وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) مکلف هستند حسب مورد و به ترتیب در بیرون و درون شهرها تا پایان نیمه اول سال 1395 نسبت به تجهیز همه خودروهای مشمول به سامانه جامع پیمایش اقدام کنند.

4- میزان مصرف سوخت خودروهای مشمول این تصویب نامه در (100) کیلومتر (با بار و بدون بار) متناسب با نوع، ظرفیت، تعداد محور و سال ساخت خودرو تعیین خواهد شد.

کارگروه موضوع بند (6) میزان مصرف سوخت هر دسته از وسایل نقلیه را جهت تأیید و تصویب به وزیر نفت پیشنهاد می‌دهد.

تبصره- حداکثر سن قابل پذیرش خودرو برای تعیین میزان مصرف آن، بر اساس سن فرسودگی موضوع تصویب نامه شماره 92308/ ت 40587 هـ مورخ 7 شهریور 1387‌ و اصلاحیه‌های بعدی آن است.

5- تحویل سوخت به هر خودروی مشمول تابع مقدار پیمایش آن است، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، مکلف است بر اساس مقادیر پیمایش اعلام شده به تفکیک هر وسیله نقلیه، میزان سوخت مربوط را در مقاطع زمانی قابل تعریف، محاسبه و در کارت سوخت خودرو ثبت کند.

مبنای محاسبات شرکت ملی پخش فرآورده هایی نفتی ایران، اطلاعات دریافتی از سامانه جامع پیمایش است.

تبصره – از ابتدای اردیبهشت ماه 1394 تا زمان آماده سازی کامل سامانه جامع پیمایش، وزارت نفت مکلف است تمهیدات لازم را جهت توزیع نفت گاز برای بخش حمل و نقل برون شهری با استفاده از داده‌های موجود در سامانه بارنامه صورت وضعیت (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای) به عمل آورد. با اجرای این مرحله، سهمیه سوخت حمل و نقل عمومی درون شهری نیز به تناسب توسط کارگروه موضوع بند (6) تعدیل خواهد شد.

6- کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های نفت‌ (شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران – رییس کارگروه)، راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای) و کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، مسئولیت تعیین میزان مصرف سوخت، پایش و نظارت بر اجرای این تصویب نامه را به عهده دارد.

7- وزارت نفت (شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران) مکلف است از ابتدای مهرماه 1395 برای خودروهای برون و درون شهری، بر مبنای پیمایش ثبت شده به وسیله سامانه جامع پیمایش، سوخت مورد نیاز خودروهای مشمول این تصویب نامه را توزیع کند.

8- هفتاد و پنج درصد (75 درصد) از منابع مورد نیاز برای سامانه موقعیت یاب جغرافیایی (GPS) برای پرداخت به مالکان خودروهای مشمول،‌ به پیشنهاد وزارت نفت از محل بند (ق) تبصره (2) قانون بودجه سال 1393 کل کشور تأمین خواهد شد.

9- وزارتخانه‌های نفت، راه و شهرسازی (سازمان بنادر و دریانوردی) و کشور مکلف هستند در مورد شناورهای باری، مسافری و صیادی ترتیبات مناسب برای تحویل سوخت به این شناورها را به نحوی که تحویل سوخت به شناورها نیز بر پایه پیمایش آنان صورت گیرد، تا پایان سال 1394 طراحی و اجرا کنند.

تبصره 1- در کارگروه موضوع بند (6)، نماینده وزارت راه و شهرسازی برای تعیین میزان مصرف سوخت شناورها و پایش و نظارت بر اجرای این بند، سازمان بنادر و دریانوردی خواهد بود.

تبصره 2- در اجرای این بند، گمرک جمهوری اسلامی ایران و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (گارد ساحلی) موظف به همکاری با وزارتخانه‌های نفت،‌ راه و شهرسازی و کشور است.

10- وزارتخانه های راه و شهرسازی و کشور (حسب مورد) مکلف هستند به منظور تحقق بندهای (5) و (9)،‌کلیه تمهیدات و نظارت‌های لازم جهت ثبت، صحت و اعتبارسنجی، امنیت و ارسال اطلاعات برای وزارت نفت را به عمل آورند.

11- در اجرای این تصویب نامه، پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی موظف به همکاری با وزارت راه و شهرسازی و کشور است.

تعداد مشاهده (1525)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "جزئیات سهمیه‌بندی جدید گازوئیل ناوگان حمل و نقل بار و مسافر بر اساس پیماش"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید