11 اسفند 1393

توافق نامه ای که سازمان هواپیمایی کشوری منتشر نکرد!/ اولین توافق نامه پرواز هفتگی ایران و دولت حوثی های یمن

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

توافق نامه ای که سازمان هواپیمایی کشوری منتشر نکرد!

اولین توافق نامه پرواز هفتگی ایران و دولت حوثی های یمن

سایت خبری عصر ایران به نقل از خبرگزاری رسمی یمن (سبا) از امضای توافقنامه ای میان یمن و ایران برای برقراری پروازهای مستقیم هفتگی میان دو کشور خبر داد. خبرگزاری رسمی یمن (سبا) هم اکنون در کنترل حوثی هاست.

حوثی ها در حال حاضر کنترل دولت در صنعا را در دست دارند و رئیس جمهور عبدربه منصور هادی هم با فرار به شهر جنوبی "عدن"، در این شهر مستقر و فعالیت های ریاست جمهوری را از سرگرفته است.

خبرگزاری یمن روز شنبه (9 اسفند) خبر امضای این توافقنامه را منتشر کرده است. این نخستین قرارداد تجاری میان ایران و دولت حوثی های یمن است.

با این حال در سایت "سازمان هواپیمایی کشوری" ایران و رسانه های ایرانی خبری از امضای این توافقنامه به چشم نمی خورد.

اولین قرارداد ایران و دولت حوثی های یمن: برقراری 28 پرواز هفتگی میان تهران - صنعا

ایران و دولت حوثی های یمن در حالی نخستین قرارداد تجاری را میان یکدیگر امضا می کنند که تعدادی از کشورهای غربی و عربی سفارتخانه خود در صنعا را تعطیل کرده اند.

5 کشور جنوب خلیج فارس شامل عربستان سعودی، کویت، بحرین، قطر و امارات نیز، سفارت خود را به شهر عدن محل استقرار و فعالیت عبدربه منصور هادی منتقل کرده اند.

حوثی ها (گروه انصار الله) پس از سیطره بر پایتخت یمن، دولت را برکنار و پارلمان را منحل و شورای 5 نفره ریاست جمهوری را جایگزین رئیس جمهور کردند.

یمن هم اکنون دارای دو دولت است. دولت حوثی ها در صنعا و دولت هادی در شهر عدن مستقر و هر دو مدعی حاکمیت بر کل یمن هستند. سازمان ملل متحد و بسیاری از کشورها دولت هادی را به رسمیت می شناسند.

جزئیات توافقنامه ایران و دولت حوثی های یمن

براساس این توافقنامه که در تهران میان سازمان های هواپیمایی ایران و یمن امضا شده شرکت های "هواپیمایی یمن (الیمنیه)" و "ماهان ایر" ایران پروازهای مستقیم میان تهران و صنعا برقرار می کنند.

هم اکنون میان دو کشور پروازهای مستقیم وجود ندارد و مسافران از طریق مسیرهای ترانزیتی مانند ابوظبی، دوحه و دبی بین دو مقصد جابجا می شوند.

براساس این توافقنامه، هر یک از شرکت ها می توانند 14 پرواز در هفته میان ایران و یمن داشته باشند.

این توافقنامه از زمان امضا، قابل اجراست.

براساس این خبر، مقامی که از یمن به تهران سفر کرده و این توافقنامه را امضا کرده است نیز از دولت تحت کنترل حوثی هاست.

محمد عبدالقادر سرپرست سازمان هواپیمایی یمن و  رئیس سازمان هواپیمایی ایران نیز از طرف دو کشور این توافقنامه را امضا کرده اند.

دو مقام همچنین در زمینه آموزش کادرهای هواپیمایی یمن، ساخت، تجهیز و راه اندازی فرودگاه ها، فعالیت های نگهداری باندها و تجهیزات هوانوردی نیز گفتگو کردند.

یک فروند هواپیمای شرکت هواپیمایی یمن (الیمنیه)

خبرگزاری رسمی یمن که در اختیار حوثی هاست همچنین نوشت: سرپرست سازمان هواپیمایی یمن از برخی تاسیسات و مراکز و خدمات هواپیمایی ایران و شرکت ماهان ایر بازدید و از سطح پیشرفته صنعت هوایی کشور بردار، ایران ابراز خرسندی کرد.

خبرگزاری رویترز هم در گزارشی از صنعا با اشاره به انتشار این خبر نوشت: "این اقدام نشان دهنده حمایت تهران از حوثی های شیعه است که هم اکنون کنترل صنعا را در دست دارند."

رویترز اضافه کرد: "کشورهای جنوب خلیج فارس نگران گسترش نفوذ ایران در یمن هستند. تهران این موضوع را تکذیب می کند."

فرود اولین هواپیمای ایرانی در صنعا

براساس توافقنامه حمل ونقل هوایی امضا شده میان ایران ودولت حوثی یمن، در نخستین گام، یک فروند هواپیمای ایرانی از شرکت ماهان امروز یکشنبه در فرودگاه صنعا پایتخت یمن فرود آمد.

به گفته رسانه های ایرانی، این هواپیما حامل کمک های انسان دوستانه هلال احمر ایران است.

این هواپیمای ماهان در بازگشت از صنعا به تهران، حامل از شماری از مقامات حوثی ها (انصارالله) است.

مقامات ارشد حوثی ها برای سفر 4 روزه و دیدار و گفتگو با مقامات ارشد ایرانی به تهران آمده اند.

اعتراض عبدربه منصور هادی

عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن مستقر در شهر عدن، امضای توافقنامه میان دولت حوثی های یمن وایران برای برقراری پروازهای مستقیم میان دو کشور را غیرقانونی توصیف کرد.

هادی همچنین وعده داد افرادی که این توافقنامه را امضا کرده اند مورد بازخواست قرار خواهد داد.

هادی همچنین مدعی شد: حوثی ها با کمک ایران و علی عبدالله صالح (رئیس جمهور سابق یمن) توانستند کنترل صنعا پاینخت یمن را به دست بگیرند.

تعداد مشاهده (1352)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "توافق نامه ای که سازمان هواپیمایی کشوری منتشر نکرد!/ اولین توافق نامه پرواز هفتگی ایران و دولت حوثی های یمن"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید