25 فروردین 1394

خط‌ آهن «ترکمنستان-تاجیکستان-افغانستان» راه اندازی می‌شود

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:
/5

خط‌ آهن «ترکمنستان-تاجیکستان-افغانستان» راه اندازی می‌شود

روسای جمهوری ترکمنستان و تاجیکستان در حاشیه اجلاس جهانی آب بر اجرای عملی طرح خط راه آهن ترکمنستان-افغانستان-قزاقستان تاکید کردند.

قربانقلی بردی‌محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان و «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان که به منظور حضور در هفتمین اجلاس جهانی آب به کره جنوبی به سر می‌برند، بامداد امروز در ملاقاتی دوجانبه بر ضرورت راه اندازی هرچه سریعتر راه آهن سه جانبه «ترکمنستان-تاجیکستان-افغانستان» تاکید کردند.

تلویزیون دولتی ترکمنستان از سفر رئیس جمهور این کشور به کره جنوبی ضمن بیان مطلب فوق تصریح کرد: روسای جمهور ترکمنستان و تاجیکستان در جریان این ملاقات دوجانبه، طیف وسیعی از مسائل در ارتباط  با مناسبات میان «عشق‏‌آباد»  و «دوشنبه » را نیز بررسی کرده‏‌اند.

سران کشورهای ترکمنستان و تاجیکستان با اشاره به اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی میان دو کشور دوست و برادر، بر عزم جدی دولتها برای توسعه و گسترش مراودات اقتصادی، تجاری، حمل و نقل و ترانزیت کالا و نیز عرصه تعاملات انرژی از طریق احداث خط آهن مشترک تاکید کردند.

در 20 مارس 2013 میلادی در حاشیه جشن جهانی نوروز در عشق‏‌آباد، نشست سه‌ جانبه رؤسای جمهور ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان برگزار شد و  یادداشت‌تفاهم احداث راه‌آهن جدید بین این 3 کشور به امضا رسید.

خط آهن جدید قرار است از منطقه و شهر «آتامراد» و «امام نظر» ترکمنستان در استان «لباب» این کشور در نزدیک مرز با افغانستان آغاز شده و از طریق مناطق «آکینه» و «آندخوی» افغانستان تا مرزهای کشور تاجیکستان ادامه داشته و شبکه‌‏های ریلی این 3 کشور را به هم متصل کند.

سران کشورهای ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان در سخنانی در مراسم امضا سند مذکور، اجرایی شدن این طرح را اقدام دیگری در زمینه توسعه زیرساخت‌های اجتماعی، اقتصادی و ایجاد فرصت‌های بیشتر برای رشد بخش ترانسپورت و ارتباطات در منطقه عنوان کرده‌اند.

کارشناسان، طرح‌‏های در دست اجرا خط آهن میان افغانستان و ازبکستان، مسائل تامین مالی و نیز چالش‏‌های امنیتی در خاک افغانستان و برخی مسائل جغرافیایی و اقلیمی را از دیگر موانع و مشکلات احتمالی در اجرای طرح جدید خط آهن ترکمنستان- افغانستان-تاجیکستان قلمداد می‏‌کنند.

تعداد مشاهده (1077)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "خط‌ آهن «ترکمنستان-تاجیکستان-افغانستان» راه اندازی می‌شود"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید