9 اردیبهشت 1394

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد: ‌امکان صدور مجوز ایرلاین چارتر‌ی طبق آیین‌نامه

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد

‌امکان صدور مجوز ایرلاین چارتر‌ی طبق آیین‌نامه/ مجوز‌ی تحت عنوان شرکت چارتر‌ی هنوز صادر نشده است‌

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه متناسب با تقاضا، سرمایه‌گذاران می‌توانند درخواست مجوز فعالیت شرکت‌ هواپیمایی چارتری داشته باشند، گفت: این موضوع تاکنون جنبه اجرایی پیدا نکرده و مجوزی تحت عنوان شرکت هواپیمایی چارتری صادر نشده است.

‌مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره تفکیک ایرلاین‌ها به چارتری و برنامه‌ای طبق اعلام سازمان هواپیمای کشوری توضیح داد: سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان حاکمیت اواخر سال گذشته دستورالعمل جدیدی درباره تأسیس شرکت‌‌های هواپیمایی تهیه کرد و به تصویب شورای عالی هواپیمایی رساند و سپس ابلاغ شد.

دبیر انجمن شرکت‌‌های هواپیمایی گفت: در این دستورالعمل شرایط مختلف تأسیس شرکت‌‌های هواپیمایی و چارتری،‌ نیمه‌ چارتری و چارتر محلی تعریف شده است.

وی با اشاره به اینکه پروازهای چارتری در‌ دنیا مرسوم است و  بخش عمده‌ای از صنعت گردشگری کشور را پوشش می‌دهد، اظهار داشت: شرکت‌های هواپیمایی‌ به تناسب ظرفیت‌، بخشی از صندلی ناوگان خود را ‌به صورت چارتر در اختیار بخش‌هایی که فعالیت‌‌های تور و گردشگری را انجام می‌دهند، قرار داده و این خود کمکی به صنعت گردشگری کشور است.

اسعدی سامانی با بیان اینکه طبق ضوابط جدید هر شرکت هواپیمایی برای تأسیس باید دارای حداقل پنج فروند هواپیما باشد، گفت: بنابراین حداقل سرمایه ایرلاین هم باید متناسب با این تعداد هواپیما باشد، ضمن آنکه متناسب با تقاضا سرمایه‌گذاران می‌توانند درخواست مجوز فعالیت شرکت‌ هواپیمایی چارتری داشته باشند، اما این موضوع تا کنون جنبه اجرایی پیدا نکرده است و مجوزی تحت عنوان شرکت هواپیمایی چارتری صادر نشده است.

به گزارش فارس رئیس سازمان هواپیمایی پیش از این در این باره گفته بود: موضوع پرواز چارتری امری اجتناب‌ناپذیر است؛ ایران مناطق گردشگری خاصی دارد که بسیاری از مردم مایل هستند در قالب تور به این مناطق سفر کنند.

بنا به گفته علی‌رضا جهانگیریان در گذشته چارتر ضوابط خاصی نداشت و بخشنامه‌های متفاوتی در این باره به ایرلاین‌ها ابلاغ می‌شد اما در آیین‌نامه جدید تاسیس ایرلاین‌ها به موضوع چارتر دقیقاً اشاره شده است که این مورد به تصویب رسید و ابلاغ شد.

بنابراین گزارش ‌در آیین‌نامه جدید تأسیس ایرلاین‌ها باید مشخص شود که ایرلاین می‌خواهد برنامه‌ای باشد یا چارتری‌؛ ‌از این پس شرکت‌های هواپیمایی نمی‌توانند بیش از 15 درصد ظرفیت خود را به چارتر اختصاص دهند و اگر ایرلاینی بیش از این رقم را به چارتر اختصاص دهد، ایرلاین چارتری خواهد بود و باید از آیین‌نامه چارتری تبعیت کند.

‌ایرلاین‌های موجود تا 5 ماه آینده مهلت دارند که خود را با آیین‌نامه جدید مطابقت دهند و میزان پروازهای برنامه‌ای و چارتری خود را مشخص کنند.

رئیس سازمان هواپیمایی در این‌باره می‌گوید: ایرلاین‌ها در حال برنامه‌ریزی هستند تا تصمیم بگیرند می‌خواهند ایرلاین برنامه‌ای باشند یا چارتری و از آن پس از قوانین خاص خود تبعیت کنند. البته فعلاً و تا پنج ماه آینده، شرکت‌های هواپیمایی که ‌قصد چارتر کردن پروازهای خود را دارند از سازمان هواپیمایی مجوز می‌گیرند‌.

‌مطابق با آیین‌نامه‌ تأسیس شرکت‌های ‌هواپیمایی که سال گذشته ابلاغ شد، پروازهای چارتری از برنامه‌‌ای‌ جدا شده است یعنی اگر شرکت هواپیمایی بخواهد 80 درصد بلیت‌های خود را به صورت چارتری در اختیار قرار دهد مجوز این ایرلاین به صورت چارتری خواهد بود و تحت شرایط خاصی می‌تواند بلیت بفروشد و شرکتی که پروازهای برنامه‌ای دارد موظف است تا سقف مشخص بلیت چارتری به فروش برساند که با اجرای این مورد تحقق منافع مسافر و جلوگیری از تضییع حق مسافران حمل و نقل هوایی، محقق خواهد شد.

در حال حاضر 18 شرکت هواپیمایی داریم که 16از آنها شرکت هواپیمایی فعال هستند و 2 شرکت هواپیمایی توسط شورای عالی هواپیمایی تعلیق شده است.

تعداد مشاهده (1025)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد: ‌امکان صدور مجوز ایرلاین چارتر‌ی طبق آیین‌نامه"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید