5 مرداد 1394

افزایش حجم ترانزیت جاده ای و ریلی بین ایران و ترکمنستان تا 10 میلیون تن

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

آخوندی خبر داد:

افزایش حجم ترانزیت جاده ای و ریلی بین ایران و ترکمنستان تا 10 میلیون تن

وزیر راه و شهرسازی گفت: طبق توافقات بین رئیس جمهور ایران و ترکمنستان، باید روزانه 1000 کامیون از مرز زمینی دو کشور تردد کند.  ظرف سه سال بار ترافیکی (ترافیک بار ترانزیت) دو کشور به 10 میلیون تن افزایش یابد. همچنین انتظار داریم ترانزیت ریلی از طریق سرخس به سه میلیون تن در سال برسد.

عباس آخوندی در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان که چهارم مرداد، به میزبانی وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، با اشاره به توافقات صورت گرفته بین روسای جمهوری دو کشور، و امضای 18 سند همکاری اظهار داشت: در دو سال گذشته چهار ملاقلات بین روسای جمهور صورت گرفت که این امر نشانه عمق روابط دو کشور است.

وی افزود: حدود پنچ هزار مجوز در سال گذشته برای فعالان ترکمن صادر و نمایشگاه ها و مراسم مختلفی برای بازنمایی ظرفیت های بازرگانی برگزار شد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر تداوم همکاری های بین دو کشور گفت: بسیاری از ایرانیان علاقه مند به بازدید از ترکمنستان و سفر به این کشور هستند از این رو نیازمند تسهیل در صدور روادید نسبت به گذشته هستیم.

وی با اشاره به افتتاح ایستگاه اینچه برون - برکت اظهار داشت: ما علاقه مند به فعال سازی کریدور شمال - جنوب در شرق دریای خزر هستیم و این گذرگاه، ظرفیت لازم برای ایفای نقش گذرگاه بین المللی را دارد لذا نیازمند حمایت دو کشور برای رفع موانع عبور کالا میان طرفین است.

وی تصریح کرد: با توجه به اتفاقات منطقه  و نقش مهم ایران و منطقه استراتژیک خاورمیانه و به منظور ایجاد ثبات، این دو گذرگاه نقش حایز اهمیتی را ایفا خواهند کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما به مسئولیت منطقه آگاه و به دنیال ایجاد فضایی به منظور بهره مندسازی حداکثری مردم منطقه هستیم. همچنین با توجه به توافقات ایران و غرب، منطقه می تواند نقش تعیین کننده در سطح بین المللی داشته باشد.

آخوندی افزود: رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای را موظف کردم که تمام اقدامات لازم برای تسهیل تردد را پیگیری کند و این امر نیازمند مساعدت دو کشور است.

وی گفت: از مدیرعامل شرکت راه آهن نیز خواسته ام ترانزیت ریلی سرخس دو و نیم برابر افزایش یابد که البته ظرفیت حمل کالا از طریق ریل بیش از اینهاست و انتظار داریم این رقم به سه میلیون تن در سال برسد.

تعداد مشاهده (1479)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "افزایش حجم ترانزیت جاده ای و ریلی بین ایران و ترکمنستان تا 10 میلیون تن"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید