18 مهر 1394

تفاهمنامه احداث راه‌آهن جمهوری آذربایجان‌ ـ‌ ایران امضا شد

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

وزیر ارتباطات خبر داد

تفاهمنامه احداث راه‌آهن جمهوری آذربایجان‌ ـ‌ ایران امضا شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از امضای تفاهمنامه احداث راه‌آهن جمهوری آذربایجان‌ ـ‌ ایران خبر داد و گفت: این راه‌آهن ظرفیت جابه‌جایی 5 میلیون تن کالا را دارد.

محمود واعظی در نشست مشترک کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان که در آن نحوه توسعه کریدور شمال‌ ـ‌ جنوب و خط‌آهن احداثی بین ایران و جمهوری آذربایجان بررسی و تصمیم‌گیری می‌شود با اشاره به اینکه از محل احداث راه‌آهن تا خط صفر مرزی دو کیلومتر است، اظهار کرد: یک کیلومتر این پروژه آزادسازی و آماده‌سازی شده و با امضای توافقنامه امروز در نشست مشترک ایران و جمهوری آذربایجان یک کیلومتر باقیمانده نیز آماده‌سازی می‌شود.

وی درباره مذاکرات روز گذشته کمیسیون مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در این کشور تصریح کرد: در این جلسه درباره اتصال راه‌آهن ایران و جمهوری آذربایجان و در نظر گرفتن تسهیلات برای گمرک و حمل‌و‌نقل جاده‌ای کشور تصمیم‌گیری شد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: برای اجرای ماموریت‌های مذکور چهار کمیته تشکیل و به صورت فشرده روی موضوعات مورد نظر کار شد و به توافق‌های بسیار خوب رسیدند.

او گفت: در این توافق‌ها قرار شد طرف جمهوری آذربایجان هشت کیلومتر راه‌آهن باقیمانده تا نقطه صفر مرزی را احداث کند و طرف ایرانی دو کیلومتر راه‌آهن تا ترمینال را بسازد.

واعظی درباره توافق بعدی دو کشور مذکور افزود: توافق شد پل راه‌آهن جمهوری آذربایجان‌ ـ‌ ایران با سرمایه‌گذاری 50 درصد طرف ایرانی و 50 درصد طرف جمهوری آذربایجان توسط کشور جمهوری آذربایجان ساخته شود.

وی اضافه کرد: همچنین توافق شد، ترمینال راه‌آهن توسط طرف ایرانی آماده شود تا شرکت‌های ایرانی و جمهوری آذربایجان بتوانند مکان‌های مورد نیاز خود را در این ترمینال احداث کنند.

وزیر ارتباطات با اشاره به توافقات کمیته دوم تصریح کرد: با توجه به قدمت 70 ساله پل موجود دو کشور، در این کمیته هم توافق شد پل مناسبی برای حمل‌و‌نقل جاده‌ای در نقطه‌ای که مذاکره شده با سرمایه‌گذاری 50 درصد طرف ایرانی و 50 درصد طرف جمهوری آذربایجان توسط کشور جمهوری آذربایجان احداث شود.

واعظی با اشاره به توافق‌های انجام شده در کمیته سوم گفت: در این کمیته درباره 24 ساعته شدن فعالیت گمرک‌های «بیله‌سوار» اردبیل و آستارا در زمانبندی مشخص توافق شد.

وی از مذاکرات کمیته چهارم به سد «خدا آفرین» اشاره و خاطر نشان کرد: قرار شد فرمولی پیدا کنیم که سند این سد برای استفاده از آب مشترک دو کشور جمهوری آذربایجان و ایران امضا شود.

واعظی با بیان اینکه همکاری بین دو کشور ایران و آذربایجان از دو سال گذشته بسیار گسترده شده است، اظهار کرد: این همکاری‌ها در تمامی ابعاد اعم از اقتصادی، صنعتی، تجاری، فرهنگی، علمی، سیاسی و امنیتی است.

وی افزود: مسئولان دو کشور در بخش‌های مختلف به دنبال این هستند تا راه‌های گسترش روابط را بررسی و برای توسعه آن راه‌حل پیدا کنند.

به گفته وزیر ارتباطات، طبق توافق با اعضای جمهوری آذربایجان، جلسه کمیسیون اقتصادی مشترک در ماه دسامبر در تهران برگزار خواهد شد.

تعداد مشاهده (1319)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "تفاهمنامه احداث راه‌آهن جمهوری آذربایجان‌ ـ‌ ایران امضا شد"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید