3 آبان 1394

آمادگی روسیه برای فاینانس 5 میلیارد دلاری پروژه‌‌های ایران‌

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

‌وزیر راه و شهرسازی‌‌ عنوان کرد

آمادگی روسیه برای فاینانس 5 میلیارد دلاری پروژه‌‌های ایران‌

وزیر راه و شهرسازی گفت: از طرف بانک توسعه آسیا مطلع شده‌ام که امکان سرمایه‌گذاری روسیه در ایران وجود دارد و کشور روسیه خط اعتباری 5 میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری در ایران مطرح کرده است.

الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، در ساختمان شهید دادمان وزارت راه و شهرسازی با وزیر راه و شهرسازی ایران‌ دیدار و گفت‌‌و‌گو کرد. ‌در این دیدار عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، با بیان اینکه امیدواریم ‌در حوزه‌های مختلف راه و شهرسازی با روسیه همکاری گسترده داشته باشیم، گفت: از طرف بانک توسعه آسیا مطلع شده‌ام که امکان سرمایه‌گذاری روسیه در ایران وجود دارد و کشور روسیه خط اعتباری 5 میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری در ایران مطرح کرده است.

وی ادامه داد: توسعه روابط ایران و روسیه نیازمند تجدید ساختار وسیع است؛ ‌پیش از این درباره پروژه‌های بزرگ‌ با کشور روسیه مذاکراتی انجام شد که در سطح موافقت اولیه باقی ‌ماند و عملیاتی نشد‌.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: 121 پروژه آماده سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف حمل‌ونقل٬ مسکن و شهرسازی به ارزش 25 میلیارد دلار به 60 شرکت بزرگ دنیا معرفی شده است که جزئیات این پروژه‌ها در اختیار کشور روسیه هم قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: تأمین مالی پروژه‌ها می‌تواند در قالب فاینانس٬ لیزینگ٬ سرمایه‌گذاری و سایر روش‌ها باشد که البته سرمایه‌گذاری در برخی پروژه‌ها به تضمین دولت جمهوری اسلامی ایران است و برخی پروژه‌های دیگر که توجیه اقتصادی دارند می‌تواند به روش لیزینگ و سایر روش‌های سرمایه‌گذاری اجرایی شود.

آخوندی افزود:‌ ایران و روسیه می‌توانند در حوزه تأمین ناوگان دریایی٬ ریلی و هوایی با یکدیگر مشارکت کنند و در این زمینه شرکت دولتی لیزینگ روسیه می‌تواند فعال باشد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در حوزه راه‌آهن‌ فعلاً در پروژه برقی‌سازی خط‌آهن گرمسار-اینچه‌برون متمرکز خواهیم شد و قائم مقام مدیرعامل راه‌آهن (خدایی) برای پیگیری عملیاتی شدن این پروژه معرفی می‌شود و قطعاً معرفی نماینده طرف روس نیز می‌تواند به تسریع اجرایی شدن پروژه بیانجامد.

آخوندی بیان کرد: در ماه‌های آینده ‌وزیر حمل و نقل روسیه دو سفر به ایران خواهد داشت؛ ‌نخستین سفر وی در اوایل ماه دسامبر و به منظور شرکت در اجلاس چهارجانبه ایران٬ روسیه٬ ترکمنستان و قزاقستان است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: پیشنهاد می‌‌شود تفاهم‌نامه اجرای پروژه برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار-اینچه‌برون تا آن زمان (اوایل ماه دسامبر) نهایی شده باشد‌.

بنابراین گزارش در این دیدار وزیر انرژی روسیه ‌خواستار تأمین مالی پروژه برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار-‌اینچه‌برون از طریق تأسیس بانک مشترک بین دو کشور شد، اما وزیر راه و شهرسازی ایران در این‌باره گفت: مدل تأمین مالی پروژه‌ برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار-‌اینچه برون شفاف است و باید از طرف روسیه فاینانس شود؛ این پروژه‌ تضمین دولت جمهوری اسلامی ایران را خواهد داشت اما اگر تأمین مالی این پروژه از محل بانک مشترک ایران و روسیه باشد تأسیس این بانک منجر به تعویق اجرای پروژه می‌شود.

آخوندی با اشاره به انعقاد یادداشت‌تفاهم ایران و روسیه برای اجرای پروژه برقی‌سازی خط‌آهن گرمسار - اینچه‌برون در گذشته گفت: مذاکره برای اجرای این پروژه تا اوایل دسامبر نهایی شود.

تعداد مشاهده (1497)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "آمادگی روسیه برای فاینانس 5 میلیارد دلاری پروژه‌‌های ایران‌"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید