8 مهر 1392

دور تازه اخراج کارگران صدرا

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

دور تازه اخراج کارگران صدرا

دست و پنجه نرم كردن بوشهری‌ها با آمار بیكاری 12 درصدی كم بود، این بار خبر اخراج 1500 كارگر از شركت صنعتی دریایی ایران (صدرا) رسیده است تا این افراد نیز به جرگه بیكاران در استان بوشهر بپیوندند.

واقعه‌ای كه سبب شده تا سیدمحمد پورفاطمی، ‏یكی از نمایندگان استان بوشهر، كه در كمیسیون اجتماعی مجلس نیز عضویت دارد؛ از این كارگران بخواهد تا با ارسال نامه‌ای به كمیسیون اجتماعی مجلس موجبات پیگیری آنچه به گفته او «ظلم آشكار» خوانده می‌شود را ایجاد كنند.

به نظر می‌رسد این اقدام باعث شده تا در نخستین روزهای آغاز سال تحصیلی، پدرانی برای تهیه روپوش و لوازم التحریر، شرمنده كودكان‌شان باشند. پدرانی كه 20 سال از عمرخود را در این شركت كار كرده‌اند و طی سه ماهی كه پرداخت حقوقشان به تعویق افتاده بود، تنها برای حفظ شغل‌شان سكوت كرده بودند. همین است كه برای بررسی پیرامون این اقدام شركت صدرا نشستی در خانه كارگر بوشهر برگزار شد.

به گفته سیدمحمد پورفاطمی،‏ «این اقدام شركت صدرا به دلیل سوء‌مدیریت‌ها رخ داده است تا در روزهایی كه حتی بیكاری یك جوان، معضل اجتماعی- امنیتی به حساب می‌آید، تبعات معیشتی و اجتماعی فراوانی را برای 1500 خانوار بوشهری به‌دنبال داشته باشد.»

گفته می‌شود واگذاری مكرر این شركت در سال‌های اخیر و تغییر مدیریت‌ها یكی از دلایل اخراج و تعدیل كاركنان شركت صدرا بوده است. هنوز یك هفته به پایان شهریورماه مانده بود كه موسی میرجهانمردی، دبیر خانه كارگر استان بوشهر، از صدور حكم اخراج ۸۰۰ نفر از كارگران قراردادی و رسمی‏شركت صنعتی دریایی ایران (صدرا) تا اول مهر خبر داد. اما این همه ماجرا نبود. چند روز بعد این فعال كارگری از اخراج ۷۰۰ كارگر باقی مانده در این شركت خبر داد كه به این ترتیب شمار كارگران اخراجی صدرا به ۱۵۰۰ نفر رسید.

به گفته این فعال كارگری، «اخیرا به دلیل ركود كار كه به دلیل جابجایی شركت‌های پیمانكاری و ورود پیمانكاران جدید در بخش كشتی‌سازی این شركت عظیم دریایی رخ داده است، 1500 نفر از این كارگران با سابقه دو تا 20 ساله كه در سه ماه گذشته نیز حقوقی دریافت نكرده‌اند با دریافت حكم اخراج از سوی كارفرما، در پایان شهریورماه اخراج شده‌اند». او همچنین بخش عمده اخراج را مربوط به شركت پیمانكاری فراساحل دانست كه با اتمام قرارداد ۵۳۸ كارگر تا پایان شهریور ماه، در میان سایر شركت‌ها صدرنشین آمار اخراج است.

صدرا مجددا به دولت بازگردد

سیدمحمد پورفاطمی، ‏یكی از نمایندگان استان بوشهر، دراین‏باره می‌گوید: تا یك دهه پیش همه از عملكرد شركت صدرا راضی بودند. این شركت یكی از افتخارات كشور و استان بوشهر است و سكوهای نفتی و كشتی‌های باكیفیت می‌سازد. اما متاسفانه با روی كارآمدن دولت نهم این شركت از بخش تحت نظارت دولتی خارج شد و به بخش خصوصی سپرده شد. در حال حاضر نیز با حدود یك میلیارد و 200 میلیون تومان بدهی به شخص دیگری واگذار شده است.

او این اقدام را پایمال كردن حقوق مردم بوشهر می‌داند: ظاهرا 40 درصد نیروهای این شركت اخراج شده‌اند. این كارگران كه برخی از آنها دو دهه در این شركت كار كرده‌اند زندگی خود را بر اساس درآمد اندكی كه از دستمزد كارگری دارند برنامه‌ریزی كرده‌اند. بسیاری از آنها فرزندان دانشگاهی یا مدرسه‌ای دارند كه اكنون با وضعیتی كه پیش آمده نمی‌دانند چگونه باید زندگی را بگذرانند.

این نماینده مجلس ادامه می‌دهد: به نظرمی‌رسد بهتر آن بود كه تمهیداتی انجام می‌شد تا به جای واگذاری مجدد این شركت، آن را تحت نظارت دولت قرار دهند.

این نخستین بار نیست كه كارگران شركت صدرا اخراج می‌شوند. هنوز یك هفته از نوروز 87 نگذشته بود كه مدیران وقت شركت صدرای بوشهر با بیان اینكه «اعتبار لازم برای ادامه كار را ندارند»، بیش از 400 نفر از كارگران قراردادی خود را اخراج كردند. این كارگران كه در انتظار دریافت عیدی و حقوق و مزایای خود بودند، با حكم اخراج روبه‌رو شدند. گویی اخراج كاركنان صدرا به دلیل سوء‌مدیریت‌ها به عادتی سالانه مبدل شده است.

منبع: روزنامه تهران امروز

تعداد مشاهده (559)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "دور تازه اخراج کارگران صدرا"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید