7 دی 1392

واگذاری 82 لکوموتیو سرد به بخش خصوصی

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

مدیرعامل راه‌آهن خبر داد

‌واگذاری 82 لکوموتیو سرد به بخش خصوصی/ ارائه تسهیلات با وجوه اداره شده

معاون وزیر راه با بیان اینکه طبق مصوبه اخیر هیئت‌مدیره راه‌آهن، لکوموتیو‌های سرد متوقف دولتی، به بخش خصوصی واگذار می‌شود، گفت: در اولین مزایده 50 لکوموتیو آلستوم و 32 لکوموتیو جی‌ام به بخش خصوصی فروخته می‌شود.

محسن پورسیدآقایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره واگذاری لکوموتیوهای راه‌آهن به بخش خصوصی در قالب اجرای ‌قانون سیاستهای اصل 44، اظهار داشت: اقدامات تصدی‌گری و عملیاتی دولت باید به صفر برسد، در این راستا دولت سعی در واگذاری فعالیت‌های تصدی‌گری و اجرای برنامه‌های حاکمیتی دارد.

وی با تأکید بر اینکه باید تمامی لکوموتیوها در بخش حمل و نقل ریلی به بخش خصوصی واگذار شود،‌ اضافه کرد: حمل و نقل ریلی با هدف توسعه‌‌ خطوط و ناوگان و مشارکت بخش خصوصی در گسترش صنعت و بهره‌گیری از فناوری‌ها، در حال پیشروی است.

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: در حال حاضر همه ‌واگن مسافری و اغلب واگن‌های باری راه‌آهن به بخش خصوصی واگذار شده است و در واقع‌ کل جابه‌جایی مسافر و بار کشور در راه‌‌آهن، توسط‌ بخش خصوصی انجام می‌شود.

*برنامه‌ریزی برای واگذاری 82 دستگاه لکوموتیو سرد متوقف به بخش خصوصی

‌معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه قطعاً از موضوع فروش لکوموتیوها به بخش خصوصی استقبال می‌کنیم، گفت: در هیئت مدیره راه‌آهن مصوبه‌ای بود مبنی بر اینکه‌ لکوموتیوهای سرد‌ که نیازمند بازسازی هستند، به بخش خصوصی واگذار شوند.

پورسیدآقایی افزود: اولین سری لکوموتیوها آماده واگذاری است که مقدمات مزایده آن فراهم شده و شامل همین لکوموتیو‌‌های سرد است.

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: واگذاری لکوموتیوهای سرد موجب می‌شود، بخش خصوصی راحت‌تر قادر به سرمایه‌گذاری باشد تا پس از آن، ‌این کشنده‌ها را راه‌اندازی کرده و وارد شبکه کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در این راستا 50 دستگاه لکوموتیو سرد آلستوم و 32 دستگاه لکوموتیو جی‌ام‌ آماده واگذاری است.

*استفاده از ظرفیت واگن‌ساز‌ها برای تعمیر و نگهداری لکوموتیو‌ها

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: شرکت‌ها از ظرفیت خود برای بازسازی و تعمیر و نگهداری لکوموتیو‌‌ها استفاده می‌کنند، ضمن آنکه برنامه‌ریزی شده‌است که از ظرفیت شرکت‌های واگن‌ساز و لکوموتیو ساز برای این مورد استفاده شود.

*ارائه تسهیلات خرید لکوموتیو از محل از وجوه اداره شده

پورسیدآقایی ضمن اشاره به حمایت راه‌آهن از بخش خصوصی، بیان کرد: بخش خصوصی برای خرید واگن و لکوموتیو می‌تواند از تسهیلات صندوق توسعه ملی و وجوه اداره شده راه‌آهن استفاده کند.

به گزارش فارس در حال حاضر حدود 474 ‌دستگاه لکوموتیو در ناوگان ریلی کشور فعال است که 350 دستگاه آن دولتی و 124 دستگاه دیگر، خصوصی است.

حدود 200 دستگاه نیز لکوموتیو سرد منتظر بازسازی وجود دارد که دولت برنامه دارد به جای صرف منابع دولتی برای بازسازی آنها، از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرده و آنها را واگذار کند تا توسط بخش خصوصی بازسازی شود.

به دلیل محدودیت سرمایه‌گذاری در حال حاضر خرید ناوگان نو در اولویت دوم دولت قرار دارد،‌ شرکت‌‌های واگن‌سازی کشور که بیش از 7 شرکت هستند، به سمت بازسازی لکوموتیوها و واگن‌ها هدایت شده‌اند، ضمن آنکه راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران نیز از ظرفیت موجود خود برای تعمیر و بهسازی در اختیار بخش خصوصی قرار می‌دهد.

بنابراین گزارش ظاهراً مزایده واگذاری لکوموتیوهای سرد مذکور، مشروط به بازسازی و راه‌اندازی آنها است که نحوه پرداخت نیز به صورت نقد و اقساط خواهد بود.

تعداد مشاهده (602)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "واگذاری 82 لکوموتیو سرد به بخش خصوصی"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید