28 دی 1392

قیر تقلبی آمد

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

قیر تقلبی آمد

یکی از اخبار حوزه حمل ونقل در هفته جاری مربوط به اظهارات رئیس اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی در خصوص استفاده از قیرهای تقلبی در پروگه های راهسازی بود.

حسن خسروجردی در این‌باره به تسنیم، گفت:‌ در بازار بین‌المللی قیمت مازوت از قیمت قیر بالاتر است، اما در داخل این وضعیت برعکس بوده و قیمت مازوت از قیر بسیار پائین‌تر است. به عنوان مثال اگر هر تن مازوت 200 هزار تومان باشد، قیمت هر تن قیر 1.4 میلیون تومان است. به عبارت دیگر در داخل کشور کسی نمی‌تواند از وی پی ارزانتر (در هر تن 1.2 میلیون تومان) قیر تولید کند، اما مازوت با قیمت هر تن 200 تا 250 هزار تومان از افرادی که سهمیه دارند خریداری می‌کنند.

وی با بیان این‌که با همان سبک تولید قیر استاندارد، قیرهای تقلبی تولید می‌شود، اظهار کرد: در زمان پخت مازوت ته مانده با نفت سفید مخلوط شده و قیر طبیعی (ذغال سنگ نفتی) را به آن اضافه می‌کنند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این‌که بر خی تولیدکنندگان قیر طبیعی حتی با غلظت 20 درصد را به مازوت در حال پخت اضافه می‌کنند، اظهار کرد: این کار با هدف رسیدن سریعتر قیر تقلبی به غلظت 60 تا 70 درصد و جلوگیری از کاهش وزن آن انجام می‌شود.

خسروجردی  با بیان این‌که اکثر پیمانکاران نمی‌دانند قیر تقلبی را خریداری می‌کنند، گفت: برخی کارخانه‌های آسفالت فقط در زمان پخت می‌توانند با آزمایش متوجه تقلبی بودن قیر شوند، اما برخی پیمانکاران آسفالت تقلبی بودن قیر بی‌خبرند.

وی تاکید کرد: البته پیمانکاران باید نسبت به ارزان‌تر بودن قیر تقلبی توجه کنند در حال حاضر قیمت تمام شده هر تن قیر استاندارد 520 دلار بدون سود است، زمانی که فروشنده هر تن قیر تقلبی را با قیمت 480 به پیمانکار می‌دهد.

تعداد مشاهده (1284)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "قیر تقلبی آمد"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید