30 دی 1392

پاسخ مجری فرودگاه امام به گزارش دیوان محاسبات/ اسم اینها تخلف نیست!

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

پاسخ مجری فرودگاه امام به گزارش دیوان محاسبات/ اسم اینها تخلف نیست!

مجري طرح توسعه فرودگاه بين‌المللي امام خميني (ره) درباره گزارش دیوان محاسبات از تخلف مجری ساخت این فرودگاه در دوره‌های گذشته، گفت: مجریان در دوره‌های گذشته با کمک شرکت فرودگاه‌های کشور، پاسخ و مدارک لازم را تهیه کرده‌اند که در اختیار دستگاه های نظارتی قرار می‌گیرد.

سید غلامرضا شیرازیان در گفتگو با مهر در خصوص گزارش دیوان محاسبات در مورد تخلفات مالی در پروژه فرودگاه امام خمینی (ره)، اظهار داشت: اسم اینها تخلف نیست بلکه ریزه‌کاری‌های قوانین و مقررات است که دستگاه نظارتی کشور مجاز است برروی آن سئوال مطرح کند. به عنوان مثال، یک دستگاهی در حدود 20 سال پیش برای فرودگاه خریداری شده بوده که این پرونده هنوز بسته نشده است و بعضی مواقع در مورد نحوه خرید دستگاه و یا نکات دیگر سوال می‌کنند.

وی با بیان اینکه در مورد برخی از کارهای انجام شده نیز حق دیوان محاسبات است که نحوه تطبیق هزینه کرد بودجه را در مورد فعالیت های مختلف درخواست کند، بیان کرد: برای سئوالاتی که مطرح شده مجریانی که در دوره‌های مختلف در پروژه فعالیت میکردند با کمک شرکت فرودگاه های کشور، پاسخ و مدارک لازم را تهیه کرده‌اند که در اختیار دستگاه های نظارتی قرار خواهند داد.

مجري طرح توسعه فرودگاه بين‌المللي امام خميني (ره)، تصریح کرد: البته با چنین نگاه‌هایی برای تمام پروژه ها در این حد می‌تواند سوالاتی مطرح شود زیرا برخی از پروژه ها بصورت تصادفی انتخاب می شوند و با دقت بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرند بنابراین در این مقوله با پاسخ هایی که توسط مسئولان تهیه شده، سوال آنها جواب داده می‌شود.

شیرازیان در خصوص انتقاد دیوان محاسبات از طراحی برج مراقبت، تاکید کرد: اینکه یک فرد یا نهادی از بیرون پروژه در مورد طراحی آن اشکلاتی را مطرح کند به اعتقاد من کار خیلی کارشناسی نیست زیرا هر کاری یک مجری، مدیر و مسئولی دارد و باید سازمان مسئول در این مقولات دخالت کند.

وی با اشاره به اینکه اشتباه بودن طراحی جزو بحث هایی نیست که بتوان با مغایرت قانونی به آن نگاه کرد، گفت: در هر پروژه‌ فرودگاهی نقاطی که دید خلبان را کور می‌کند وجود دارد بطوریکه در یک ساعت و لحظه خاص تابش نور طوری است که دید خلبان را کور می‌کند.

شیرازیان تصریح کرد: هر طوری که باند فرودگاه ساخته شود یک نقاط و لحظه هایی دارد که انعکاس نور بوجود می‌آید اگر همیشه این اتفاق بیافتد درست است اما می توان این مشکلات را با سیستم‌های روکش کشیدن و تغییر رنگ دادن شیشه‌هایی که باعث انعکاس نور شود حل کرد.

مجري طرح توسعه فرودگاه بين‌المللي امام خميني (ره) افزود: بنابراین مشکلاتی نیست که بتوان اسم آن را خطای طراحی نامید اینها اقدامات در گذشته انجام شده و نواقصی هم در کار است که در حال حل آنها هستیم.

وی با بیان اینکه طراح نیز این مشکلات را دیده بوده و در جریان پیشرفت کار در حال حل این مشکلات هستند، بیان کرد: براساس اعلام دیوان محاسبات طراحی برج طوری است که این مشکلات را در برخی ساعت ها بوجود می‌آورده که باکاربرد مصالحی که انعکاس نور را کم کند موضوع حل شده است.

به گزارش مهر، دیوان محاسبات کشور در گزارشی با اشاره به عملکرد طرح فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) آورده است:

طرح احداث و تکمیل فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) به عنوان یک گزارش مورد رسیدگی قرار گرفت که تخلفات احصاء شده و ارسال شده به دادسرای دیوان محاسبات کشور به شرح زیر است:

1- تطویل مدت قرارداد کارهای تاسیساتی اعم از برقی و مکانیکی به شماره  51/9855 مورخ 76.12.9 ، از 12 ماه به بیش از 8 سال و افزایش 79 درصدی رقم قرارداد مزبور برخلاف مفاد ماده 29 شرایط عمومی پیمان و بند (ه) ماده 23 قانون دیوان محاسبات کشور به مبلغ 108000 میلیون ریال

2- خرید یک دستگاه فینیشر بتن در سال 1370 و بلااستفاده ماندن آن طی 22 سال و در نتیجه از بین رفتن کامل دستگاه از مصادیق بند (ه) ماده 23 قانون دیوان محاسبات کشور تصمیم نادرست به مبلغ 1750500 مارک آلمان

3- تطویل مدت قرارداد و در نتیجه از بین رفتن لوله های سوخت و همچنین تحمیل خسارات سنگین در پروژه سوخت رسانی به فرودگاه به میزان 175732میلیون ریال که توام با نقض بند 7- الف ماده 46 شرایط عمومی پیمان بوده است.

4- محاسبه و پرداخت بابت احجام غیرواقعی در احداث پروژه باند جنوبی فرودگاه به میزان 490342 میلیون ریال که نقض مفاد شرایط عمومی پیمان و مواد 19 و 20 قانون محاسبات عمومی کشور و مالا برخلاف ماده 52 قانون یاده شده بوده است.

5- نواقص برج مراقبت: عدم جانمایی مناسب، انعکاس نور به داخل کابین در شب، عدم تهویه نامناسب هوا در داخل کابین، عدم پیش بینی درب خروج اضطراری برای کابین، عدم پیش بینی اولیه بالابر برای انتقال افراد به داخل کابین و عدم طراحی مناسب در سقف کابین از مصادیق تصمیم نادرست موضوع بند (ه) ماده 23 قانون دیوان محاسبات کشور به مبلغ 3347 میلیون ریال می باشد.

6- خرید و نصب 156 دستگاه پایه تلسکوپی 20 کیلوولت و بلااستفاده رها نمودن آنها که از مصادیق اضرار و اتلاف بیت المال موضوع بند (ه8) ماده 23 قانون دیوان محاسبات کشور به مبلغ 1475 میلیون ریال می باشد.

7- خرید و عدم استفاده از یک دستگاه تاور کرین و فرسوده شدن و از بین رفتن آن طی سالیان متمادی در فضای روباز انبار که از مصادیق بند (ه) ماده 23 قانون دیوان محاسبات کشور (تصمیم نادرست) به مبلغ 2285157 فرانک فرانسه می باشد.

8- خرید اقلام مازاد بر نیاز و غیرضرور طرح و بلااستفاده ماندن و از بین رفتن این اقلام در انبار فرودگاه از مصادیق بند (ه) ماده 23 قانون دیوان محاسبات کشور به مبلغ 30491 میلیون ریال می باشد.

9- وضعیت نامناسب سطوح پروازی به علت زیرسازی و رویه نامناسب باند فرودگاه و همچنین عدم زهکشی باند فرودگاه برای جمع آوری آبهای سطحی که از مصادیق بند (ه) ماده 23 قانون دیوان محاسبات کشور ( تصمیم نادرست) می باشد.

10- پرداخت بابت 3 فقره از قراردادها بیش از 25 درصد مبلغ اولیه پیمان به مبلغ 21287 میلیون ریال

تعداد مشاهده (1103)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "پاسخ مجری فرودگاه امام به گزارش دیوان محاسبات/ اسم اینها تخلف نیست!"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید