19 فروردین 1393

تلاش برای یکسان سازی تعرفه‌های ترانزیتی بین ایران، ترکمنستان و ازبکستان

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

رئیس کمیته ترانزیت و عضو هیئت مدیره راه آهن خبر داد:

تلاش برای یکسان سازی تعرفه‌های ترانزیتی بین ایران، ترکمنستان و ازبکستان

رئیس کمیته ترانزیت و عضو هیئت مدیره راه آهن از مذاکرات سه جانبه بین ایران، ترکمنستان و ازبکستان برای یکسان‌سازی تعرفه‌های ترانزیت خبر داد.

آنه محمد کوسه غراوی در گفتگو با تین نیوز در خصوص جلسه اعضای کمیته ترانزیت با شرکت‌های حمل و نقل بین المللی گفت: این دومین جلسه کمیته ترانزیت بود و بیشتر درمورد اقدامات انجام شده از سوی کمیته در چندماه گذشته و اطلاع‌رسانی به شرکت‌های خصوصی بود.

رئیس کمیته ترانزیت افزود: خوشبختانه دیدگاه مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره راه آهن به بحث ترانزیت مثبت و قابل انعطاف است. این دیدگاه در مورد نظام تعرفه‌های ترانزیت بسیار خوب بوده و مصوبات خوبی نیز داشته‌اند.

غراوی افزود: در مورد بعضی از کالاها علاوه بر تخفیف پلکانی، تخفیف‌های ویژه در نظر گرفته شده است که در اختیار معاونت بهره‌برداری و سیر حرکت قرار دارد.

وی خاطرنشان ساخت: برای مثال در مورد پنبه، تخفیف پلکانی 30 درصدی، گندم و کود شیمیایی تخفیف 25 درصدی ، آلومنیوم 26 درصد و برای سایر اقلام نیز تخفیفی 15 درصدی مصوب شده است.

عضو هیئت مدیره راه آهن یادآور شد: در این جلسه پیش‌نویس چهارچوب سیاست‌ها و استراتژی‌های مهم ترانزیت ریلی کشور آماده شده و امیدواریم در جلسات بعدی آن را نهایی کنیم.

غروای با اشاره به مذاکرات مفصل با وزیر راه آهن ترکمنستان در مورد مرز سرخس، خراسان و اینچه برون تأکید کرد: به زودی مذاکرات سه جانبه‌ای بین راه آهن ایران، ترکمنستان و ازبکستان انجام گیرد تا تعرفه‌های ترانزیت این سه کشور یکسان شود.

رئیس کمیته ترانزیت یادآور شد: خوشبختانه در ایران ظرفیت و زیرساخت‌های خوبی برای ترانزیت وجود دارد و لذا از بابت سیر و حرکت مشکل آنچنانی نخواهیم داشت و بیشتر بحث بازرگانی چشمه‌های بار از کشورهای مبدأ بوده که با سیاست‌های اتخاذ شده بتوانیم ترانزیت را افزایش دهیم.

وی با اشاره به کاهش میزان ترانزیت در سال‌های گذشته افزود: متأسفانه در سال‌های گذشته میزان حجم ترانزیت ریلی خیلی کاهش داشته و به سقف تقریباً نیم میلیون تن رسیده و ما برای سال 93، پیش‌بینی افزایش 100 درصدی داریم اما هدف‌گذاری راه آهن رسیدن به حجم ترانزیت 3.5 میلیون تن است.

تعداد مشاهده (400)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "تلاش برای یکسان سازی تعرفه‌های ترانزیتی بین ایران، ترکمنستان و ازبکستان"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید