30 فروردین 1395

سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد یورویی ایتالیا در راه‌آهن ایران

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد یورویی ایتالیا در راه‌آهن ایران/ برای معامله با ایران از یورو استفاده می‌کنیم

پینو آرلاچی مشاور روابط بین الملل شركت ایتالیایی ایتینرا (ITINERA S.p.A) از سرمایه‌گذاری چهار میلیارد دلاری این شركت در راه آهن ایران خبر داد و گفت: می‌توان از یورو برای گسترش روابط تجاری با ایران استفاده کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «پینو آرلاچی» گفت: بسیار خوشحالیم كه دو یادداشت تفاهم با دو شركت مهم ایرانی در بخش حمل و نقل برای احداث راه آهن در ایران امضا كرده‌ایم.

وی به جزئیات دیگر این توافقنامه ها اشاره نكرد و ادامه داد: ما اكنون خود را برای رویارویی با چالش های بعدی آماده می كنیم و امیدواریم «متئو رنتزی» نخست وزیر ایتالیا به قول هایی كه در مورد حمایت از شركت های علاقمند به سرمایه گذاری در ایران داده است، عمل كند.

مشاور روابط بین الملل شركت ایتینرا، چالش‌های پیش روی این شركت را تامین اعتبار بانكی و بیمه سرمایه‌گذاری عنوان كرد.

آرلاچی درباره حل مشكل استفاده از دلار در معامله با ایران گفت: می‌توان از یورو استفاده كرد و این مساله مانع مهمی برای گسترش روابط تجاری با ایران نیست.

عباس نظری مدیركل امور بین الملل راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز اخیرا گفت: پس از امضای تفاهمنامه همكاری‌های ریلی بین ایران و ایتالیا، كارگروه ارائه راهكارهای تحقق این امر برای احداث خطوط سریع السیر قم - اراك و تهران - همدان تشكیل شد.

وی افزود: علاوه بر همكاری ایتالیایی ها برای احداث این دو خط سریع السیر، ساخت مركز تست لكوموتیو در تهران و ارایه برنامه های آموزشی از محورهای مهم همكاری های راه آهن ایران و ایتالیا در سفر نخست وزیر این كشور به تهران بود.

وی با بیان اینكه اجرای پروژه های ریلی در ایران با استفاده از فاینانس خارجی شركت ساچه ایتالیا بیمه می شود، گفت: در این راستا، طرفین یك كارگروه كارشناسی تشكیل دادند تا مباحث مالی، صنعتی و تامین مالی این پروژه ها را بررسی كنند.

نظری ضمن اشاره به امضای تفاهمنامه همكاری بین راه آهن ایران و ایتالیا یاد آور شد: در این تفاهمنامه برای انجام هریك از پروژه های ریلی در ایران راهكارهای اجرایی خاصی تعیین شده است.

مدیركل امور بین الملل راه آهن جمهوری اسلامی ایران افزود: راه آهن دو كشور در زمینه های آموزشی نیز همكاری های خود را توسعه می دهند و به همین منظور قرار است راه آهن ایتالیا یك بسته آموزشی را در زمینه خطوط ریلی، ناوگان و مباحث تحقیقی ارائه دهد تا با اولویت ارتقای كیفیت خدمات در حوزه ریلی كشور اجرا شود.

رنتزی به همراه یك هیات بزرگ تجاری سه شنبه (۲۴ فروردین) وارد تهران شد. در نخستین روز سفر وی، هفت سند همكاری در زمینه های مختلف، تفاهمنامه همكاری صنعتی بین وزارت نیرو جمهوری اسلامی ایران و وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا و همچنین چارچوب همكاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران و راه آهن دولتی ایتالیا امضا شد.

در نشست تجاری دو كشور نیز ۱۲ قرارداد بین بخش خصوصی و دولتی دو كشور در محل اتاق تهران امضا شد.

تعداد مشاهده (1296)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد یورویی ایتالیا در راه‌آهن ایران"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید