1 تیر 1393

تولید ریل ملی با همکاری آلمانی‌ها از نیمه دوم سال آینده

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:

تولید ریل ملی با همکاری آلمانی‌ها از نیمه دوم سال آینده

در حالی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال تامین ریل مورد نیاز از طریق واردات است که خبر می‌رسد کارخانه ذوب‌آهن اصفهان گام نخست تولید ریلی ملی را برداشته است.

به گزارش تسنیم، در یکصد و چند سال سپری شده از ورود قطار به ایران تامین ریل مورد نیاز برای تعمیر، نگهداری و توسعه شبکه ریلی کشور همواره یکی از دغدغه مسئولان و دست‌اندرکاران این بخش بوده است.

گرچه اوایل دهه 70 شمسی کارخانه ذوب‌آهن اصفهان توانست ریل U33  را به تولید انبوه برساند، اما کارایی کم این نوع ریل نسبت به ریل پیشرفته UIC 60 باعث شد تا این دستاورد داخلی فایده چندانی نداشته باشد.

از آن تاریخ تاکنون ریل مورد نیاز شبکه ریلی کشور از طریق واردات تامین می‌شود و اخیرا مدیرکل امور بین‌الملل راه‌آهن از مذاکره با هندی‌ها برای خرید 200 هزار تن ریل خبر داده بود.

عباس نظری با تاکید بر این‌که برای خرید این میزان ریل از خط اعتباری استفاده خواهد شد، تصریح کرد:‌ با توجه به مذاکرات قبلی با طرف‌های هندی قرار بر این شده جهت پیگیری کار هر کدام از شرکت‌های هندی به‌صورت جداگانه به ایران سفر کنند. به‌عنوان مثال شرکت ایرکن برای ساخت راه‌آهن چابهار به زاهدان به ایران سفر می‌کند.

وی تصریح کرد: همچنین معاون بازرگانی شرکت STC به ایران می‌آید که عمده بحث آن فروش ریل به کشورمان است.

مدیرکل امور بین‌الملل راه‌آهن با بیان این‌که توافق با شرکت‌های هندی به‌طور جداگانه خواهد بود، تصریح کرد: هفته آینده مدیران شرکت STC برای فروش ریل به ایران می‌آیند که بر این اساس 200 هزار تن ریل از محل خط اعتباری خریداری می‌شود.

نظری با بیان این‌که این میزان ریل پائین‌تر از قیمتی است که تا به حال خریداری شده، گفت:‌ منابع مورد نیاز برای خرید این میزان ریل به‌صورت فاینانس است.

به گفته وی، بانک مرکزی باید قرارداد خط اعتباری را امضا کند تا بر اساس راه‌آهن بتواند از محل این خط اعتباری از هندی‌ها ریل یا تجهیزات ریلی خریداری کند.

این در حالی است که کارخانه ذوب‌آهن اصفهان نیز دو دهه پس از تولید ریل U33 درصدد تولید ریل  UIC 60 موسوم به ریل ملی است. در این راستا نیز خبر می‌رشد که اولین جلسه پروژه تولید ریل ملی ذوب آهن اصفهان با حضور کارشناسان شرکتی آلمان برگزار شده است.

مهدی نصر مدیر ارشد مهندسی کارخانه ذوب‌آهن در این‌باره گفت: در طی جلسات فنی در کارخانه اصفهان با تیم کارشناسان آلمانی ، جانمایی  تجهیزات کارگاه ریل نورد 650  نهایی شد و گراف زمان بندی پروژه  جهت تولید ریل ملی در حداقل زمان ممکن مورد بازبینی دقیق قرار گرفت .

وی افزود : همچنین در این جلسات فعالیت‌های مهندسی پروژه و  اقدامات اصلاحی در خط تولید نورد سنگین شرکت (نورد 650) جهت تولید ریل بر اساس استانداردهای معتبر بین‌المللی  مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت تا در راستای بومی سازی و اهداف اقتصاد مقاومتی نیز گام برداشته شود .

وی تصریح کرد: در این مذاکرات فشرده فنی مقرر شد  با تسریع در انتخاب  پیمانکاران داخل و افزایش سرعت پیشرفت پروژه ، تولید ریل در حداقل زمان ممکن صورت گیرد.

نصر ابراز امیدواری کرد بر اساس برنامه زمانبندی فشرده در نیمه دوم سال آینده تولید ریل ملی محقق شود.

تعداد مشاهده (639)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "تولید ریل ملی با همکاری آلمانی‌ها از نیمه دوم سال آینده"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید