27 آذر 1390

شهر لجستیكی دوبی با بیش از 5/21 كیلومتر مربع مساحت و 41 هزار مترمربع پایانه حمل كالا، اولین مركز لجستیك كامل و جامع در دنیاست

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: شماره 103   /  رتبه دهید:

شهر لجستیكی دوبی با بیش از 5/21 كیلومتر مربع مساحت و 41 هزار مترمربع پایانه حمل كالا، اولین مركز لجستیك كامل و جامع در دنیاست

لذت شهرنشینی

 

ترابران- مدیران‌ مؤسسات‌ تولیدی‌ و صنعتی‌ و همین‌طور سازمان‌های‌ خدماتی‌ بر این‌ باورند كه‌ سیستم‌ لجستیك،‌ چیزی‌ فراتر از مجموعه‌ای‌ از كاركردها و وظایف‌ گسسته‌ است‌. در سال‌های گذشته، چنین دركی از الزامات تسهیل در تجارت و پاسخگویی به نیازهای‌ مشتری،‌ مبنای حركت به سمت ایجاد مراكز لجستیكی بوده است.

براساس تعاریفی كه در حدود 30 سال پیش مطرح شد مركز لجستیكی عبارت است از محلی كه در آن تمام فعالیت‌های مرتبط با حمل ونقل، توزیع و سایر خدمات لجستیكی كالاها در سطوح بین‌المللی یا ملی توسط چندین متصدی انجام می‌گیرد. سیر تكامل مراكز لجستیكی را می‌توان به سه دوره دهه 60 تا 70،‌ دهه 80 تا اوایل دهه 90 میلادی و اواسط دهه 90 تا زمان حاضر تقسیم كرد كه به ایجاد شهر لجستیكی ختم می‌شود. شهرهای لجستیكی را می‌توان پیشرفته‌ترین و كامل‌ترین انواع مراكز لجستیكی دانست. در مطلب حاضر نگاهی داریم به فعالیت نخستین نمونه از چنین مراكزی.

 

در كشورهای اطراف ایران بر روی موضوع لجستیك و علم لجستیك به شدت سرمایه‌گذاری می‌شود. نخستین شهر لجستیكی واقعی در جهان در كشور امارات متحده عربی و با نام شهر لجستیكی دوبی آغاز به كار كرده است. این شهر از كلیه روش‌های حمل، خدمات لجستیكی و عملیات ارزش‌افزوده در زنجیره‌های تامین شامل تولید و مونتاژ در منطقه آزاد پشتیبانی می‌كند. پروژه مشابهی نیز در عربستان و همچنین در شهر آلماتی قزاقستان در حال اجراست. در آلماتی، نیازهای 20 سال آینده‌ قزاقستان به انبارهای كالا در چهار رده A، B، C و D تعیین گردیده كه A پیشرفته‌ترین انبار با بهترین خدمات مكانیزه و سیستم‌های نرم‌افزاری است و D فقط فضایی سنتی برای نگهداری كالا را شامل می‌گردد.

شهر لجستیكی دوبی (Dubai logistics City)

شهر لجستیكی دوبی با بیش از 5/21 كیلومتر مربع مساحت، اولین مركز لجستیك كامل و جامع در دنیاست كه همه روش‌های حمل و نقل هوایی، ریل و جاده‌ای، همراه با كلیه خدمات پشتیبانی لجستیك و خدمات ارزش‌افزوده را از طریق شهر لجستیك، مركز جهانی حمل و نقل هوایی دوبی و بندر جبل‌علی ارائه می‌دهد. این بازار لجستیكی كه هر سال رشدی بیش از 20 درصد داشته است، موقعیت دوبی را به عنوان كانون لجستیك كل خاورمیانه، اروپا، آسیا و آفریقا ارتقاء می‌دهد.

شهر لجستیكی دوبی شامل انبارها و مكان‌های مناسبی برای عملیات لجستیكی صنعت، تجارت و توزیع كالا، در مجاورت فرودگاه بین‌المللی المكتوم قرار دارد كه به سرعت در حال گسترش و تبدیل شدن به بزرگترین فرودگاه جهان است. 16 پایانه حمل هوایی با به طور متوسط 30000 مترمربع مساحت، ظرفیت جابه‌جایی 12 میلیون تن محموله هوایی را در هر سال دارد.

شهر لجستیكی دوبی دوبی به مركز تجاری منطقه برای صادرات مجدد، خرده‌فروشی، اوقات فراغت، حمل و نقل هوایی، فناوری اطلاعات و بانكی تبدیل شده است و بیش از 60 درصد واردات كل خاورمیانه از طریق این امیرنشین منتقل می‌شود.

شهر لجستیكی دوبی امكانات گوناگونی شامل انبارهای مشترك برای شركت‌های حمل دریایی، قطعات مشخص زمین اجاره‌ای برای راه‌اندازی كسب‌وكارهای مختلف، قطعات مشخص زمین برای تجهیزات كمكی، ساختمان‌های اداری و خدمات جانبی و... را در خود جای داده است.

امكانات

امكانات شهر لجستیكی دوبی برای انجام بهینه عملیات پشتیبانی و تامین در كلیه زمینه‌های حمل و نقل مركب، انبارداری و... صرف‌نظر از اندازه كسب و كار عبارت است از:

- مكان‌های مشخص برای پشتیبانی صنعت یا قراردادها: به منظور تامین و پشتیبانی صنایع خاص، عملیات عمده انبارداری چند مشتری و عملیات مونتاژ و تولید سبك.

- مكان‌های مشخص حمل: انحصارا برای حمل‌كنندگان، با دسترسی به محوطه فرودگاه و مطلوب برای حمل و نقل كالاهای با اندازه متوسط و تجارت‌های بزرگتر كه علاوه بر حمل كالا، عملیات نگهداری و انبارش و خدمات توزیع را هم بر عهده دارند.

- مكان‌های مشخص برای صنعت حمل و نقل هوایی: به منظور ارائه خدمات به تامین‌كنندگان صنعت حمل و نقل هوایی كه نیاز به دسترسی مستقیم به محوطه پروازی و یا پایانه‌های حمل و نقل و امكانات دیگر پشتیبانی دارند.

- مكان‌های مشخص اجاره‌ای برای راه‌اندازی كسب و كارهای مختلف

- انبارهای مشترك كالا: این انبارها نزدیك پایانه‌های حمل هوایی بوده و برای انجام حمل كالاهای با اندازه متوسط و كوچك مناسب هستند.

- امكانات رفاهی: كلیه امكانات رفاهی در محوطه ساختمان‌ها موجود است.

- پایانه‌های حمل هوایی كالا: درون محوطه پاركینگ هواپیماها و برای ارائه‌دهندگان خدمات حمل هوایی طراحی شده است.

- روستای كاركنان: یك شهرك جدید و كامل با مساحت بیش از 350 هزار مترمربع نیز برای اقامت كاركنان در محیطی زیبا دارای سوپرماركت، امكانات ورزشی، تفریحی و اوقات فراغت، رستوران و مراكز خرید و خدماتی متعدد ساخته شده كه تردد 40 هزار نفر كاركنان به محل كار را تسهیل می‌نماید.

سرمایه گذاران از بسیاری از مزایای مالی منطقه آزاد، مانند معافیت گمركی، عدم پرداخت مالیات ، سیاست عدم نیاز به ویزا، انتقال آزاد سرمایه، مالكیت 100 درصد و غیره بهره خواهند برد. در شهر لجستیكی دوبی به سرمایه‌گذاران این امكان داده می‌شود كه از طریق آموزش و مشاوره به ارائه خدمات بهتر حمل كالا بپردازند.

یك پل، شهر لجستیكی دوبی، بندر جبل‌علی و منطقه آزاد را به یكدیگر متصل كرده و اجازه می‌دهد زمانی كه محموله از كشتی یا هواپیما تخلیه شد، به راحتی انتقال یابد.

دفاتر اداری اجاره‌ای، اماكن برگزاری همایش‌ها، هتل‌های تجاری وبسیاری امكانات دیگر از جمله 10 هزار محل توقف اتومبیل در شهر لجستیكی دوبی موجود است.

در خصوص نحوه ایجاد شهر لجستیكی در دوبی نیز می‌توان گفت برای ایجاد زیرساخت‌های فیزیكی و نرم‌افزاری و فراهم كردن جذابیت لازم برای بازارهای مختلف، از 135 مشاور استفاده شده است.

 

تعداد مشاهده (1856)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "شهر لجستیكی دوبی با بیش از 5/21 كیلومتر مربع مساحت و 41 هزار مترمربع پایانه حمل كالا، اولین مركز لجستیك كامل و جامع در دنیاست"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید