29 آذر 1393

راه آهن چین از مسیر افغانستان به خطوط ریلی ایران متصل خواهد شد

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: اخبار مهم   /  رتبه دهید:
5

راه آهن چین از مسیر افغانستان به خطوط ریلی ایران متصل خواهد شد

بر اساس توافقات انجام شده در «دوشنبه» تاجیکستان، ساخت خطوط ریلی بین ۵ کشور منطقه، راه آهن چین را از مسیر افغانستان به ایران متصل خواهد کرد.

کشورهای چین، قرقیزستان، تاجیکستان، ایران و افغانستان، به توافق رسیدند که راه آهن چین با عبور از این کشورها به خطوط ریلی ایران متصل شود.

نورگل منگل سرپرست وزارت رفاه افغانستان در یک نشست خبری گفت که کشورهای چین، قرقیزستان، تاجیکستان، ایران و افغانستان توافق کرده‌اند تا شبکه راه آهن چین برای اتصال به خطوط ریلی ایران از این کشورها عبور کند.

وی افزود: این طرح از منطقه «کاشغر» چین شروع و با عبور از قرقیزستان و تاجیکستان وارد «بندر شیرخان» ولایت قندوز در شمال افغانستان می‌شود و از مسیر ولایت‌های شمالی افغانستان به هرات و سپس از طریق منطقه «شام تیغ» به ایران متصل خواهد شد.

وی تصریح کرد: طول این راه آهن حدود 2 هزار و 100 کیلومتر است که 1 هزار و 150 کیلومتر آن از خاک افغانستان می‌گذرد.

سرپرست وزارت رفاه افغانستان اذعان داشت: حکومت افغانستان پیش از این مطالعات فنی خود را در مورد 500 کیلومتر این مسیر انجام داده است.

منگل اظهار داشت: عرض این این راه آهن 143 سانتی متر خواهد بود که بر اساس استاندارهای بین‌المللی در نظر گرفته شده است.

وی تأکید کرد: بانک توسعه آسیایی، بانک جهانی و بانک چین هزینه ساخت این راه آهن را تأمین می‌کنند و هر کشور نیز مطالعات فنی و تهیه برآورد مشخصات مسیر را در خاک خود به عهده خواهد داشت.

سرپرست وزارت رفاه افغانستان معتقد است که گسترش راه آهن در این کشور علاوه بر دستاوردهای سیاسی، می‌تواند زمینه افزایش فعالیت‌های تجاری و توسعه اقتصادی را فراهم نماید.

پروژه اتصال راه آهن چین، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران بخشی از طرح راه ابریشم را تشکیل می‌دهد و از ولایت‌های قندوز، مزارشریف، جوزجان، فاریاب، بادغیس و هرات عبور می‌کند.

 

تعداد مشاهده (1380)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "راه آهن چین از مسیر افغانستان به خطوط ریلی ایران متصل خواهد شد"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید